Čia rasite keletą būdų kaip namų sąlygomis pasigaminti montažines plokštes (angl. PCB manufacturing) Jei kas turite kokį savo metodą ar galite kuo nors papildyti čia paminėtus, pasidalinkite su visais atsiųsdami savo variantus.
Atkreipkite dėmesį, kad tenka dirbti su cheminėmis medžiagomis - pasisaugokit, kad nepatektų į akis, o po darbo gerai nusiplaukite rankas su muilu (manome, kad tai puikiai turėtumėt žinoti ir patys). Svarbu ir tai, kad tiek dirbdami, tiek saugodami chemines medžiagas naudokite NEMETALINIUS indus.
1. Stiklinėje vandens ištirpinti 4-6 tabletes vandenilio peroksido ir atsargiai papildyti 15 - 25 ml koncentruotos sieros rūgšties. Tokiu tirpalu plokštė ėsdinama apie 1 valandą.
2. 500 ml karšto vandens ištirpinti 4-6 šaukštus valgomosios druskos ir 2 šaukštus vario sulfato (Ūkinių prekių parduotuvėse," BORDO MIŠINYS "). Šiuo kiekiu galima išėsdinti 200 kvadratinių centimetrų folijos. Ėsdinama apie 8 val., jei laikoma šiltai pavyksta ir greičiau.
3. 350 g chromo anhidrido išmaišyti 1 litre karšto vandens (60-70 laipsnių). Po to į tirpalą įdėti 50 g valgomosios druskos. Ataušusiu skysčiu galima ėsdinti. Ėsdinama apie 15 - 60 min.
4. Namų sąlygomis geležies chloridas: reikia 9 % koncentracijos druskos rūgšties, joje ištirpinti geležies drožlių. 25 tūriams druskos rūgšties pilama 1 tūris geležies drožlių. Supiltos į rūgštį drožlės laikomos keletą dienų. Geriausias variantas yra nueiti į radijo detalių parduotuvę ir nusipirkti geležies chlorido (kainuoja apie 5 Lt).
Sekantis uždavinys yra suformuoti pačius takelius ant plokštės. Takelių piešimui galima naudoti acetoninius dažus, arba nusipirkti raštinės reikmenų parduotuvėje "markerį" (Oil Base). Naudojant acetoninius dažus yra geriausias atvejis, nes po markeriu nupieštu takeliu gali pasiėsdinti, arba dėl tam tikrose vietose netolygiai esančio markerio sluoksnio takelis po ėsdinimo atrodo kaip "rėtis". Darant su acetoniniais dažais dažų sluoksnis būna storesnis ir takelių kokybė žymiai geresnė, tačiau trūkumas - naudojant acetoninius dažus sunku suformuoti plonus takelius (tam tikrą korekciją po takelių nupiešimo ir dažų išdžiuvimo galima padaryti naudojant adatą ar skutimosi peiliuką, nuimant kur reikia dažus). Taigi nereikia iš pradžių išsigąsti, jog takeliai susiliejo (čia naudojant acetoninius dažus) nes dar galima atlikti korekciją (kaip tą korekciją atlikti gali kiekvienas susigalvot). Beje reikia taip pat sugalvot kaip tuos acetoninius dažus užnešti ant plokštės (dažus galite pasidaryti įvairaus klampumo, svarbu kad jų būtų pakankamai). Dažams užnešti galim panaudoti ir švirkštą, tačiau dažniausiai dažai būna per tiršti paprastam medicininiam švirkštui, tačiau manyčiau kad nutrumpinus adatą būdas visai tiktų (tačiau iš praktikos galiu pasakyt, kad geriausiai kai dažai patys po truputį teka iš indo nei dar papildomai spausti, nors čia kaip kam patiks).
Kitas klausimas o kaip suformuot patį takelių vaizdą. Na šiais laikais yra jau nemažai ir programinių paketų (PCAD, Circuit Maker ir kt.) su kuriais padarę schema gausite spausdintinės plokštės takelių išdėstymą. Tačiau jei schemos paprastos tai greičiausias būdas suformuot takelius yra braižant ranka. Čia vėlgi yra keletas būdų ir dar kiekvienas gali prisigalvot savo. Galima takelių vaizdo piešinį suformuoti ant milimetrinio popieriaus (kad linijos būtų tikslesnės, nors ant pačios plokštės visiškai tokio pačio vaizdo kaip ant milimetrinio popieriaus negausite, bet idealiai padaryti ir nereikia, svarbiausiai teisingai). Prieš pradėdami piešti vaizdą geriausiai susirinkti visas detales, kad galima būtų žinoti jų matmenis ir užimamą plotą pačioje plokštėje. Reiktų tik pastebėti, kad sudarant takelių piešinį ant milimetrinio popieriaus būtinai žiūrėti elementų padėtį (nes tai yra kita plokštės pusė nei išdėstyti elementai ir tokiu būdu, pvz. mikroschemos išvadai piešiami apvertus mikroschemą) NESUMAIŠYKITE - kitaip schema neveiks.
Kitas metodas brangesnis ir reikalaujantis šiek tiek daugiau žinių. Pirmiausiai reikia gauti fotorezisto (buteliuko kaina apie 30 Lt) ir juo apipurkšti spausdintinę plokštę. Toliau atspausdinti ant skaidrės su kompiuteriu padarytą spausdintinės plokštės vaizdą (skaidrė permatoma, būna tiek lazeriniam, tiek rašaliniam spausdintuvui, lazeriniam A4 formato skaidrė pigesnė apie 1 Lt, rašaliniam apie 3-4 Lt), ją uždėti ant plokštės ir pakišti po ultravioletine lempa. Taip palaikius keltą minučių (eksponavimo laikas priklauso nuo fotorezisto tipo, taip pat atkreipkite dėmesį koks jūsų turimas fotorezistas, ar pozityvinis ar negatyvinis, nuo to priklausys, kaip reikės atspausdinti schemą ant skaidrės). Po eksponavimo reikalingas ryškinimas NaOH tirpale. Toliau paruoštą plokštę galima dėti į geležies chlorido ar kitokį ėsdinimo tirpalą.
Elektronika.lt redakcijos pastaba: pranešime yra reklaminių nuorodų.