Kalifornijos universiteto mokslininkai atrado, kad išvyniojant lipnią juostą vakuume ji išspinduliuoja pakankamai rentgeno spindulių, kad būtų galima padaryti piršto fotografiją.
„Vienu momentu net buvome kiek išsigandę“ – sako Juanas Escobaras, vienas iš tyrimą atlikusių mokslininkų. Bet jis ir jo kolegos greitai išsiaiškino, kad juosta spinduliuoja tik išvyniojama vakuume. „Mes nenorime išgasdinti žmonių“ – prideda Escobaras.
Toks energijos išsivadavimas, vadinamas triboluminescencija, dažniausiai traiškant ar trinant keitus objektus, dažniausi kristalus. Fenomeną dar 1605 metais trindamas cukraus gabaliuką pastebėjo Francis Baconas.
Dabar naudojamas aiškinimas sako, kad, traiškant kristalą, atsiskiria skirtingų krūvių dalelės, kurioms neutralizuojantis išskiriama akimi matoma energija.
Dar 1953 metais sovietų sąjungos mokslininkai iškėlė hipotezę, kad išvyniojama lipni juosta skleidžia rentgeno spindulius, bet Escobaro komanda, į šią hipotezę žvelgusi skeptiškai, nusprendė ją patikrinti.
Rentgeno spindulių impulsai iš lipnios juostos dažniausiai trunka porą nanosekundžių ir neša apie 15 kEV energijos.
Anot Escobaro, didžiausias iššūkis dabar – išsiaiškinti, kaip susikuria šie rentgeno spinduliai – „Tai – pirmas dalykas mūsų sąraše“ – teigia jis.