Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) pateiktam nutarimo projektui, kuriuo siekiama panaikinti konkurencijos ribojimus debesijos paslaugų teikime viešajam sektoriui. Tikimasi, kad šie pakeitimai leis valstybinėms institucijoms pasirinkti IT paslaugas iš platesnio paslaugų spektro, sumažins išlaidas ir padidins duomenų saugumą.
Ankstesnės Vyriausybės nutarimas apribojo verslo galimybes teikti duomenų centrų paslaugas valstybei, taip pat ribojo hibridinės debesijos sprendimų taikymą viešajame sektoriuje. Dėl to daugelis informacinių sistemų valdytojų buvo priversti naudotis tik valstybiniais duomenų centrais, nepaisant to, kad kai kurioms iš jų tokie sprendimai nėra būtini.
„Jei paimtume žemišką pavyzdį – valstybinis darželis, zoologijos sodas ir kitos institucijos pagal iki šiol galiojusį nutarimą buvo priverstos naudotis tik valstybės duomenų centrais, nors nei saugumo požiūriu, nei kainodaros atžvilgiu tai jiems visiškai nereikalinga. Siekiame atkurti racionalumą ir logiką bei tikimės, kad tai paskatins paslaugų pigimą įstaigoms“, – sako Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kanclerė Eglė Radišauskienė.
Ministerija, prieš teikdama nutarimo pakeitimus, konsultavosi su socialiniais partneriais, verslo ir institucijų atstovais, Susisiekimo ministerijos atstovais, Vyriausybės kanceliarija bei valstybinių duomenų centrų valdytojais.
Priimtas nutarimas sudarys sąlygas valstybinėms institucijoms laisviau rinktis tarp valstybinių ir komercinių debesijos paslaugų teikėjų, atsižvelgiant į jų specifinius poreikius ir finansines galimybes. Tai ne tik padidins paslaugų pasirinkimą, bet ir skatins konkurenciją, kas savo ruožtu turėtų teigiamą poveikį paslaugų kokybei ir kainai.
Vienas iš ministerijos prioritetų – „nesunaikinamos skaitmeninės Lietuvos“ kūrimas, kuris numato hibridinės debesijos sprendimų diegimą, leidžiantį užtikrinti duomenų saugumą ir prieinamumą net ekstremaliomis sąlygomis. Tam būtinas tiek verslo, tiek valstybinių duomenų centrų bendradarbiavimas.
Ministerija tikisi, kad Vyriausybės nutarimo pakeitimai prisidės prie efektyvesnio valstybės išteklių naudojimo, stipresnio viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimo bei spartesnės skaitmeninės transformacijos Lietuvoje.