Taivano puslaidininkių milžinė TSMC gali sulaukti milžiniškos baudos už tai, kad jos pagaminta įranga atsidūrė „Huawei“ gamyklose, kuri yra JAV sankcionuojama įmonė. Pranešama, jog bendrovė gali sulaukti net milijardą JAV dolerių siekiančios baudos.

Pasirodo, kad lustas buvo sukurtas Kinijos bendrovei „Sophgo“, tačiau iš tikrųjų atsidūrė „Huawei“ įrenginiuose ir buvo naudojamas pažangiame dirbtinio intelekto procesoriuje „Ascend 910B“. TSMC galėjo pažeisti JAV eksporto kontrolės taisykles, skelbia „Reuters“.
Šis galimas pažeidimas ir tapo pagrindu JAV siekiui skirti vieno milijardo dolerių baudą. Pagal JAV eksporto kontrolės nuostatas, pažeidėjai gali būti baudžiami suma, siekiančia dvigubą sandorio vertę.
Tokia bauda rodo, kad su „Sophgo“ galėjo būti sudarytas apie 500 mln. JAV dolerių vertės sandoris. Palyginimui, 2024 metais TSMC pajamos siekė beveik 43 mlrd. dolerių, ką atskleidžia „Companies Market Cap“ duomenys.
Nors gali pasirodyti keista, kad Taivano įmonė turi laikytis JAV kontrolės taisyklių, tačiau taip yra todėl, kad TSMC savo lustams gaminti naudoja JAV technologijas. Tai reiškia, jog be specialaus leidimo įmonė negali gaminti lustų „Huawei“ ar kitoms Kinijos įmonėms, ypač jei kalbama apie pažangesnius sprendimus.
Tyrimą dėl TSMC vykdo JAV Prekybos departamentas. Tuo tarpu pati bendrovė tvirtina besilaikanti visų įstatymų ir nuo 2020 metų rugsėjo „Huawei“ nebetiekusi jokios produkcijos. Įmonė taip pat nurodo, kad bendradarbiauja su tyrimą atliekančiu departamentu ir tikėtina, kad tai gali turėti įtakos galimai baudos sumai.
TSMC lustų buvimas „Huawei“ įrenginyje buvo pastebėtas Kanados bendrovės „TechInsights“. Po šio atradimo JAV pradėjo akyliau stebėti TSMC veiklą, siekdama apriboti „Huawei“ prieigą prie įrangos, gamintos pasitelkus amerikietiškas technologijas.
Dėl šio incidento TSMC sustabdė savo produkcijos tiekimą „Sophgo“, o pastaroji pateko į JAV juodąjį sąrašą. Prekybos departamentas taip pat uždraudė Taivano gamintojui tiekti lustus KInijai, kurių dydis mažesnis nei 7 nanometrai.