Europos Komisija paskelbė, kad iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės („Connecting Europe Facility“, CEF) skiriamas finansavimas tarpvalstybiniams energetikos infrastruktūros projektams pagal transeuropinių energetikos tinklų programą (TEN-E). Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus (angl. „Nordic-Baltic Hydrogen Corridor“, NBHC) projektui patvirtinta 6,8 mln. eurų parama, skirta jo galimybių studijos etapo finansavimui.
Šis sprendimas labai paspartins vandenilio infrastruktūros, kuri sujungs Suomiją, Estiją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją ir Vokietiją, kūrimą ir taps svarbiu Europos žaliosios energijos ateities pagrindu. Konkurencija dėl infrastruktūros finansavimo ES yra labai stipri, todėl šis sprendimas yra puikus NBHC projekto kokybės ir reikšmingumo įrodymas bei parodo jo potencialą prisidedant prie ES energetinės nepriklausomybės tikslų ir pagalbos užtikrinant švarų perėjimą prie žaliosios energetikos.
6,8 mln. eurų parama padės atlikti NBHC projekto galimybių studijas atitinkamose šalyse. Šiose studijose daug dėmesio bus skiriama svarbiausioms dalims: vamzdynų maršrutų parinkimui, kompresorių stočių planavimui, finansinei ir ekonominei analizei, aplinkosaugos leidimams ir saugos klausimams, taip pat įgyvendinimo grafikui. Tikimasi, kad studijos bus atliktos iki 2026 m. vidurio.
„Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriui skirta parama yra projekte dalyvaujančių šalių tvirto bendradarbiavimo rezultatas. Mes, „Amber Grid“, su partneriais nuosekliai dirbame, o skirtas finansavimas leidžia mums žengti svarbius žingsnius kuriant tvarią vandenilio infrastruktūrą, kuri naudinga ir Baltijos regionui, ir Europos energetikos rinkai. Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridorius – tai bendra švaresnės ir atsparesnės energetikos ateities vizija ir mes džiaugiamės galėdami padėti ją įgyvendinti“, – sakė Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.
NBHC yra bendras šešių Europos perdavimo sistemos operatorių – Suomijos „Gasgrid Vetyverkot Oy“, Estijos „Elering“, Latvijos „Conexus Baltic Grid“, Lietuvos „Amber Grid“, Lenkijos GAZ-SYSTEM ir Vokietijos ONTRAS – projektas. Pasak projekto dalyvių, šis sprendimas sustiprina Baltijos regiono konkurencingumą vandenilio sektoriuje ir patvirtina projekto partnerių įsipareigojimą plėtoti nacionalinę ir tarptautinę vandenilio infrastruktūrą.
Tai, kad su partneriais vystomas NBHC projektas gavo reikšmingą finansavimą, rodo didėjančią tarpvalstybinio bendradarbiavimo svarbą Europai pereinant prie naujos, vidine generacija grįstos ir mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančios energetikos ateities. Galimybių studijos etapui įsibėgėjant, šis projektas turėtų tapti kertiniu Europos energetikos regionui, užtikrinant Europos energetinį saugumą ir tiekimo šaltinių įvairovę, sujungiant vietinę žaliojo vandenilio gamybą su esamais ir naujais vartojimo centrais, taip pat prisidedant prie reikšmingai nuo iškastinio kuro priklausomų sektorių dekarbonizacijos. Planuojama, jog Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridorius iki 2050 m. galėtų sumažinti išmetamo anglies dioksido kiekį iki 37 mln. tonų CO2 ekvivalento per metus.