55 mln. Eur – tiek lėšų numatyta Lietuvos pramonės įmonėms, kurios atnaujins įrangą ir taip padidins savo energijos vartojimo efektyvumą. Numatoma, kad į šį finansavimą, kurį koordinuoja Inovacijų agentūra, galės pretenduoti visos šalyje veikiančios gamybos bendrovės, kurios investuos į taršios įrangos keitimą.
„Pramonei tenka 12 proc. Lietuvoje susidarančios šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos. Dėl to būtina didinti pramonės įmonių veiklos tvarumą investuojant į žaliosios energetikos sprendimus ir inovacijas. Be to, vienas iš mūsų darbų prioritetų – tvarios ekonomikos skatinimas. Tad šis finansavimas padės to siekti bei prisidės prie žaliųjų technologijų sektoriaus augimo“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Pagal paskelbtą kvietimą, viena įmonės galės pasinaudoti iki 1,5 mln. eurų finansavimu. Mažiausia galima finansavimo suma – 40 tūkst. eurų. Kvietimo lėšomis gali būti finansuojama nuo 30 iki 65 procentų visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, priklausomai nuo įmonės dydžio ir regiono, kuriame yra vykdoma veikla. Joms priskiriamos naujos aplinkai palankios įrangos diegimo ir technologinių sprendimų pritaikymo gamybos procesuose išlaidos.
„Energijos vartojimo intensyvumo ir CO2 emisijų pramonėje mažinimas yra viena iš žaliosios transformacijos ir Lietuvos klimato tikslų įgyvendinimo sąlygų. Kartu energijos vartojimo efektyvumo didinimas yra reikšmingas mūsų šalies pramonės įmonių konkurencingumo išlaikymo ir auginimo veiksnys. Dėl to gamybos sektoriui yra svarbu investuoti į pažangius technologinius sprendimus, kurie leistų energiją vartoti efektyviau. Beveik 55 mln. eurų siekiantis finansavimas padės pramonės sektoriui tai padaryti pakeičiant energetiškai neefektyvią ir taršią gamybinę įrangą nauja energetiškai efektyvesne“, – sako Inovacijų agentūros Investicijų valdymo departamento direktorė Agnė Vaitkūnienė.
Finansavimu gali pasinaudoti tiek Vidurio ir vakarų Lietuvos, tiek sostinės regiono pramonės bendrovės, įgyvendinamu projektu įsipareigojančios gamybos procese susidarančių šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją sumažinti bent 30 proc. nuo pasirinktos imties. Kvietimas skirtas mažoms ir vidutinėms, o taip pat didelėms gamybos įmonėms.
Beveik 21 mln. eurų kvietimo investicijų sudaro Europos regioninės plėtros fondo lėšos, o iki 34 mln. eurų skiriama iš ES Sanglaudos fondo. Pastarosios lėšos bus nukreiptos į Sostinės regiono įmones, todėl ne tik regionų, bet ir Vilniaus apskrityje veikiančios gamybos bendrovės raginamos aktyviai teikti projektų įgyvendinimo planus. Tą galima padaryti iki šių metų balandžio 2 d.