2025 metais tvarių inovacijų proveržį Lietuvoje toliau skatins Inovacijų agentūros skelbiama finansavimo priemonė „Žaliasis eksperimentas+ Ecoinovacijos”. Bendra naujojo kvietimo suma – 10 mln. eurų. Dalyvauti gali labai mažos, mažos ir vidutinės pramonės įmonės, veikiančios Vakarų ir vidurio Lietuvos regione. Didžiausia galima projekto finansavimo suma sudaro 565 tūkst. eurų, mažiausia – 50 tūkst. eurų.
„Kaip rodo praėjusių metų patirtis, Lietuvos įmonės drąsiai investuoja į žaliąsias technologijas ir siekia spręsti aplinkosaugos problemas praktiškai. Su naujuoju kvietimu siekiame dar labiau išplėsti finansavimo galimybes, skatinti žaliųjų inovacijų kūrimą ir suteikti impulsą Lietuvos verslui pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos“, – teigia Gintarė Kuncaitytė, Inovacijų agentūros Investicijų vertinimo vadovė.
Ankstesniojo „Žaliojo eksperimento“ metu investicijų jau sulaukė 21 įmonė, o bendra finansuotų projektu suma viršijo 8,7 mln. eurų. Tarp sėkmės pavyzdžių – projektas sumažinti Kėdainių fotogipso kalną, iš stiklo, gumos ir kitų atliekų gaminti ilgaamžį betoną, tobulinti lazerius, kad galėtų tarnauti 6 kartus ilgesnį laiką, ir kiti.
Naujasis kvietimas išsiskirs tuo, papildomą finansavimą bus galima gauti ne tik moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai, bet ir gamybos technologiniams auditams, ekologiniam projektavimui ir ženklinimui, skatinant tvarių produktų sukūrimą nuo idėjos iki rinkos.
Akiratyje – naujos technologijos ir aplinkosauga
Planuojama, kad iš viso pagal paskelbtą priemonę bus skiriama 10 mln. eurų Investicijų programos (Europinės regioninės plėtros fondo) lėšų. Iki 9 mln. eurų bus skirta inovatyvių ir tvarių produktų gamybą skatinančių technologijų kūrimui, patentavimo ir gaminio parengimo rinkai veikloms. Iki 1 mln. eurų teks aplinkosauginių sprendimų diegimui – gamybos technologiniams auditams, ekologiniam projektavimui ir I tipo gaminio ekologiniam ženklinimui.
„Šis kvietimas padidins įmonių konkurencingumą, nes jis ne tik skatina kurti technologijas, bet ir stiprina aplinkosauginius aspektus. Įmonės galės atlikti auditus, kurie įvertintų išteklių naudojimą ir taršos prevenciją, vystyti ekologinį projektavimą ir įtraukti aplinkosaugos aspektus ankstyvojo gaminio sukūrimo etapo metu“, – teigia G. Kuncaitytė. Taip pat numatyta paremti projektus, kuriais skatinamas produktų ekologinis ženklinimas, ir gaminių, kurie yra mažiau žalingi aplinkai ir žmonių sveikatai, sertifikavimas.
Projektų pagal priemonę „Žaliasis eksperimentas+Ecoinovacijos“ pareiškėjais gali būti tik sunkumų nepatiriančios labai mažos, mažos ir vidutinės pramonės įmonės, kurios veikia ne trumpiau kaip 3 metus. Pareiškėjų metinės pardavimo pajamos iš savo pagamintos produkcijos turi sudaryti ne mažiau kaip 51 proc. bendroje pardavimo struktūroje, o vidutinės pajamos iš šios veiklos turi būti ne mažesnės kaip 145 tūkst. eurų. Pareiškėjai gali sudaryti partnerystę su kitomis įmonėmis ir mokslo bei studijų institucijomis.
„Visoms įmonėms, kurios nori dalyvauti šiame kvietime, patariame atlikti namų darbus. Reikia atlikti rinkos tyrimą, literatūros analizę, pasitarti su mokslininkais, kiek idėja yra inovatyvi. Vien deklaracijos, kad bus kuriama inovatyviausia pasaulyje technologija, tikrai neužteks“, – dėsto G. Kuncaitytė. Anot jos, įmonės turėtų daugiau dėmesio skirti hipotezių apibrėžimui, mokslinių ir technologinių neapibrėžtumų išgryninimui – tai leis aiškiau suvokti ir aprašyti projekto veiklas.
Be to, įmonės turi būti subūrusios profesionalią ir projekto tikslus galinčią įgyvendinti specialistų komandą. Taip pat pareiškėjams naudinga įsivertinti, ar įmonė atitinka specialiuosius projektų atrankos kriterijus, ar yra įmanomi papildomi balai ir kaip jų siekti. G. Kuncaitytė atkreipia dėmesį, kad pareiškėjai visuomet gali kreiptis į Inovacijų agentūrą konsultacijos, gauti įžvalgų ir patarimų, dėl projekto idėjos ar kaip tinkamai parengti projekto įgyvendinimo planą ir kitus dokumentus.
Šių metų sausio 23 d. 10:00 val. vyks nuotoliniai mokymai priemonės „Žaliasis eksperimentas+Ecoinovacijos“ pareiškėjams. Jų metu ekspertai atsakys į klausimus ir suteiks daugiau informacijos apie verslo galimybes. Pateikti paraiškas pagal šį kvietimą pramonės įmonės gali iki 2025 metų kovo 17 dienos.