JAV elektromobilių milžinė „Tesla“ ką tik patyrė pirmąjį metinį pardavimų nuosmukį per daugiau nei dešimtmetį, o tai reiškia, kad 2025 metais įvyks reikšmingi pokyčiai pasaulinėje elektromobilių rinkoje.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Vienintelė didelė rinka, kurioje praėjusiais metais ji patyrė augimą, buvo Kinija, nors Kinijos elektromobilių pirkėjų tarpe vyravo tendencija atsisakyti užsienio prekės ženklų ir vietoj jų pirkti vietoje pagamintus modelius.
Analitikai pažymi, kad „Tesla“ 2024 metų pardavimai Kinijoje, palyginti su 2023 metais, padidėjo 8,8 proc. ir pasiekė 657 tūkst. pristatytų vienetų. Kinija, kuriai tenka 36,7 proc. pasaulinių pristatymų, yra antroji pagal dydį „Tesla“ rinka po Jungtinių Amerikos Valstijų, kur pardavimai sumažėjo, palyginti su 2023 metais, kai buvo pristatyta beveik 675 tūkst. transporto priemonių.
Pardavimai JAV nesumažėjo tiek, kad Kinija atsidurtų pirmoje vietoje, tačiau skirtumas greičiausiai buvo daug mažesnis nei 2023 metais. 2024 metais Kinija taip pat įtvirtino savo, kaip didžiausios pasaulyje elektromobilių rinkos dalyvės, dominavimą, pristatydama daugybę labai talentingų vietinių modelių, kurie sulaukė sėkmės ir už vietinės sienos ribų.
Ypač puikūs metai buvo BYD, kuri pristatė 4,25 mln. keleivinių transporto priemonių. Ji taip pat sumažino atotrūkį nuo „Tesla“ – pristatė 1,76 mln. elektromobilių, kas yra 12,1 proc. daugiau nei 2023 metais, o „Tesla“ – 1,8 mln. Dėl mažesnių subsidijų Europoje ir talentingų kinų bei korėjiečių elektromobilių antplūdžio „Tesla“ pardavimai žemyne per pirmuosius vienuolika 2024 metų mėnesių sumažėjo 13,7 proc.
Tikslių metų pabaigos duomenų iš Europos neturime, tačiau tikėtina, kad jie gerokai mažesni nei 2023 metais, kai „Tesla“ pristatė apie 364 tūkst. transporto priemonių, o tai buvo 57 proc. daugiau nei 2022 metais. Didelį vaidmenį, kodėl šiais metais „Tesla“ nustojo augti, suvaidino padidėjusi konkurencija.
Savo šalyje, JAV, „General Motors“ dėl įspūdingų pardavimo rezultatų, ypač antroje metų pusėje, pakilo ir tapo antru geriausiai parduodamu elektromobilių gamintoju šalyje – nuo spalio iki gruodžio mėnesio GM pardavė beveik 44 tūkst. elektromobilių, t. y. 125 proc. daugiau nei 2023 metų III ketvirtį. Tai sudarė 114 tūkst. JAV parduotų elektromobilių 2024 metais.
„Tesla“ tikriausiai taip pat tikėjosi, kad „Cybertruck“ bus geriau parduodamas Šiaurės Amerikoje, ir atrodė, kad pirmaisiais pardavimo mėnesiais jam tai pavyko, tačiau vėliau, metams įsibėgėjus, nerūdijančio plieno elektriniam pikapui reikalai ėmė atrodyti ne tokie rožiniai. Į 2024 metų pabaigą tapo akivaizdu, kad „Cybertruck“ nėra tokie populiarūs, kaip atrodė iš pradžių, ir net naudoti egzemplioriai nerado pirkėjų.
Jei ši tendencija išliks, Kinija šiais metais gali aplenkti JAV kaip pagrindinę rinką. Analitikas Džonas Zengas, kuris yra „GlobalData“ Kinijos rinkos prognozių vadovas, pavadino Kiniją vienintele pagrindine rinka, kurioje stebimas spartus augimas, palyginti su kitų rinkų sulėtėjimu ar net nuosmukiu.
Faktas yra tas, kad didesnė dalis Kinijos automobilių pirkėjų nori rinktis elektrinius automobilius, o JAV pirkėjai grįžta prie hibridinių automobilių be kištukinio maitinimo šaltinio, kurie 2024 metais patyrė didelį atgimimą. Tai, kas galėtų pakeisti „Tesla“ tendenciją, būtų labai laukiamo įperkamo modelio išleidimas, kuris, kaip kalbama, turėtų pasirodyti kažkur apie šių metų vidurį ir kainuoti mažiau nei 30 tūkst. eurų su įskaičiuota JAV federaline mokesčių lengvata.
JAV labai trūksta nebrangių elektromobilių, o tai iš dalies paaiškina, kodėl elektromobiliai yra daug populiaresni Kinijoje, kur tokį visavertį elektromobilį, kaip „BYD Dolphin“, galima įsigyti už mažiau nei 14 tūkst. eurų, o už Kinijos ribų jis kainuoja dvigubai brangiau. Kinijos automobilių gamintojai paskelbė, kad yra labai suinteresuoti patekti į JAV rinką.
Visgi, Kinijos gamintojai buvo priversti sustabdyti savo planus po to, kai buvo įvestas 100 proc. importo tarifas. Jei šis tarifas nebūtų buvęs įvestas, JAV jau būtų veikę ir automobilius pardavinėję keli Kinijos automobilių gamintojai, kurie dar labiau sumažintų „Tesla“ užimamą elektromobilių rinkos dalį, kuri 2024 metais ir be jų čia sumažėjo iki 48 proc.