Nuo pirmadienio pradėtas taikyti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2023/1114 dėl kriptoturto rinkų (MiCA), pagal kurį kriptoturto paslaugų teikėjai iki pereinamojo laikotarpio pabaigos (Lietuvoje – iki 2025 m. birželio 1 d.) privalo gauti atitinkamą veiklos leidimą (licenciją), kad galėtų toliau teikti šias paslaugas.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Lietuvos bankas parengė ir priėmė kriptoturto paslaugų teikėjų licencijavimo taisykles (jos įsigalioja šiandien), kuriose nurodo konkrečią informaciją, kurią turi pateikti pareiškėjas, siekiantis gauti kriptoturto paslaugų teikėjo licenciją.
Taisyklėse atsižvelgta į Europos bankininkystės bei Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijų techninius reguliavimo standartus dėl informacijos prašymuose išduoti leidimą teikti kriptoturto paslaugas, gaires dėl su turtu susietų žetonų emitentų ir kriptoturto paslaugų teikėjų vadovų ir akcininkų tinkamumo vertinimo.
Lietuvos bankas yra išsakęs lūkesčius įstaigoms, šiuo metu teikiančioms ar ateityje ketinančioms teikti su kriptoturtu susijusias paslaugas.
Iš pareiškėjų tikimasi, kad jie tinkamai atliks namų darbus: paraišką gauti licenciją teiks gerai susipažinę su teisės aktais, o jų veikla atitiks aukščiausius standartus. Ypatingą dėmesį Lietuvos bankas skirs pareiškėjo akcininkų ir vadovų reputacijai, lėšų kilmės skaidrumui, vadovų kvalifikacijai, pareiškėjo pasirengimui užtikrinti tvarią, saugią ir patikimą veiklą, įskaitant veiksmingą vidaus kontrolę ir rizikų valdymą.
Fiktyvioms, realios veiklos neketinančioms vykdyti (angl. empty shell) įmonėms, pareiškėjams, kurie nepateiks prašomos informacijos arba teiks neišsamią, neteisingą, klaidinančią informaciją kriptoturto paslaugų teikėjų licencijos nebus išduodamos.