Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) pripažino, kad AB „Telia Lietuva“ (Telia) netinkamai vykdė jai 2019 m. nustatytus prieigos ir nediskriminavimo įpareigojimus.
Sąžininga prieiga prie infrastruktūros – esminė sąlyga veiksmingai konkurencijai
Telia, kaip didelę įtaką elektroninių ryšių infrastruktūros (didmeninės centrinės prieigos arba DCP) rinkoje turintis ūkio subjektas, privalo sudaryti sąžiningas sąlygas visiems operatoriams naudotis Telios tinklu teikiant elektroninių ryšių paslaugas vartotojams ir verslui. RRT nustatė, kad Telia šio įpareigojimo nesilaikė. Už nustatytus pažeidimus Teliai skirtas įspėjimas ir nurodymas pakeisti vidines tvarkas ir procesus taip, kad visiems elektroninių ryšių operatoriams būtų sudarytos sąžiningos sąlygos naudotis Telios tinklu ir konkuruoti teikiant paslaugas klientams.
„Didelę įtaką turintis operatorius privalo užtikrinti sąžiningą prieigą prie infrastruktūros. Tai ypač svarbu veiksmingai konkurencijai užtikrinti, nes tik tokiu būdu vartotojams sudaroma galimybė pasirinkti geriausiai jų poreikius atitinkančio operatoriaus paslaugas,“ – teigia RRT tarybos pirmininkė Jūratė Šovienė.
Techninių galimybių trūkumo argumentas ne visada buvo pagrįstas
RRT tyrimas, pradėtas 2024 m. vasarį, atskleidė, kad Telia 2022 m. rugpjūčio – 2023 m. gruodžio mėnesiais netinkamai nagrinėjo UAB „Bitė Lietuva“ ir UAB „Tele2“ prašymus suteikti DCP paslaugas. Įvertinusi daugiau nei 2500 Telios pateiktų atsakymų operatoriams, RRT nustatė virš 100 atvejų, kai Telia nepagrįstai atsisakė suteikti DCP paslaugas, motyvuodama tariamu techninių galimybių trūkumu. Taip pat Telia nepateikė aiškios ir išsamios informacijos apie tikrąsias prieigos nesuteikimo priežastis ir veiksmus, kurių reikėtų imtis, kad prieiga būtų užtikrinta, taip klaidindama operatorius.
RRT vertinimu, techninių galimybių nebuvimu Telia galėjo remtis tik tais atvejais, kai realiai nebūdavo techninių pajėgumų, pavyzdžiui, konkrečioje vietoje nebuvo Telios tinklo. Tačiau šis motyvas negalėjo būti taikomas kitose situacijose, pavyzdžiui, kai konkreti prieiga būdavo užimta, nes ja savo paslaugas teikė kitas operatorius ar pati Telia, arba kai prieiga buvo tam tikrą laiką rezervuota pirmiau paraišką pateikusiam operatoriui.
Telia įpareigota tobulinti procesus
RRT pabrėžia, kad Telia privalo objektyviai vertinti visas su DCP paslaugomis susijusias sąlygas, įskaitant techninius pajėgumus, ir aiškiai bei išsamiai informuoti kitus operatorius apie tikrąsias prieigos gavimo galimybes. Telia įpareigota iki 2025 m. vasario 15 d. RRT pateikti naujas vidines tvarkas ir procesus, kurie užtikrintų sąžiningą konkurenciją, bei informaciją apie DCP užklausų nagrinėjimą 2024 m. lapkričio – 2025 m. sausio mėnesiais.