Energijos vartojimo efektyvumo didinimas išlieka Lietuvos ekonomikos prioritetu ir vienu iš Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos tikslų. Didelių įmonių energijos vartojimo auditų rezultatai atskleidžia, kad mūsų šalies verslas gali daug prisidėti prie energijos taupymo, siekiant poveikio klimato kaitai mažinimo.
„Lietuvos energetikos agentūros tikslas – užtikrinti, kad energijos vartojimo auditai nebūtų tik formali prievolė ir neapsiribotų tik rekomendacijų teikimu, bet ir atneštų įmonėms realią naudą. Energijos vartojimo efektyvumo didinimas svarbus, siekiant mažinti įmonių išlaidas energijai ir didinti konkurencingumą“, – sako agentūros vadovė Agnė Bagočiutė.
Įgyvendinusios energijos vartojimo auditų rekomendacijas, 60 didelių įmonių gali sutaupyti daugiau kaip dešimtadalį bendro jų energijos poreikio – 10,59 proc., arba net 1,15 TWh energijos per metus.
Tiek energijos užtektų Kauno miestą aprūpinti šilumos energija visus metus. Tai rodo 2023 m. atliktų 60 didelių įmonių energijos vartojimo auditų rezultatai, kuriuos apibendrino Lietuvos energetikos agentūra (LEA). Bendras šių įmonių kuro, degalų ir energijos poreikis pernai sudarė apie 10,87 TWh.
Jeigu bus įdiegtos visos priemonės, kurios nurodytos audituose, galimas energijos sutaupymas bus reikšmingas visai šalies ekonomikai: toks sutaupymas atitinka 2,62 proc. viso Lietuvos pramonės, transporto, paslaugų ir statybos sektorių energijos suvartojimo ir rodo, jog turime didelį energijos taupymo potencialą.
Vertinant pagal auditų ataskaitas, įdiegtos taupymo priemonės labiausiai sumažintų energijos suvartojimą pramonėje, kuri galėtų sutaupyti 10,98 proc. energijos, o transporto sektorius galėtų sutaupyti 5,9 procento.
Iš viso Lietuvoje yra apie 400–500 didelių įmonių, kurios, kaip nustato Energijos vartojimo efektyvumo didinimo įstatymas, privalo kartą per ketverius metus atlikti energijos vartojimo auditus ir teikti audito ataskaitas. Kiekvienais metais šią prievolę turinčių įmonių skaičius kinta.
Pagal 2023 m. patvirtintą ES Direktyvą dėl energijos vartojimo efektyvumo, prievolė teikti energijos vartojimo audito ataskaitas bus išplėsta, todėl daugiau įmonių, priklausomai nuo jų energijos suvartojimo per paskutinius 3 metus, o ne nuo jų dydžio, privalės teikti audito ataskaitas.