Nuo gruodžio 19 d. juridiniai asmenys vėl galės teikti paraiškas saulės elektrinėms iki 500 kW įsirengti. Parama galės pasinaudoti dar daugiau įmonių – tiek privačios didelės įmonės, tiek labai mažos, mažos, vidutinės įmonės, taip pat ūkininkai, atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energetikos bendrijos.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Pagal pakeistas finansavimo sąlygas valstybės pagalba galės būti teikiama jau įsirengtoms elektrinėms – tinkamos finansuoti išlaidos turi būti patirtos ne anksčiau kaip nuo 2023 m. birželio 22 d.
Skaičiuojama, kad iki 2026 m. įgyvendinant šią priemonę bus sukurta 170 MW saulės elektros energijos gamybos pajėgumų.
Saulės elektrinių projektams įgyvendinti iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „Naujos kartos Lietuva“ lėšų skirta 71 mln. eurų. Paramos kvietimų priemones administruos Lietuvos energetikos agentūra (LEA).
Įmonės ir ūkininkai galės gauti 35 proc. paramos intensyvumą, o bendrijos – 45 proc. Paramos intensyvumas bus skaičiuojamas nuo fiksuoto dydžio, kuris yra 1073 eurai už 1 kW įrengiamos saulės elektrinės galios. Parama bus teikiama gamintojams savo ar ūkio poreikiams ir gaminantiems vartotojams. Gamintojai gali parduoti elektrą ir vartoti savo reikmėms, o gaminantys vartotojai – tik vartoti savo poreikiams.
Netrukus taip pat bus skelbiamas kvietimas juridiniams asmenims teikti paraiškas individualiems kaupimo įrenginiams įsirengti 1 mln. Eur sumai, o Europos Komisijai pritarus – ir 24,5 mln. Eur sumai.
LEA duomenimis, šiemet saulės elektrinių leistina generuoti galia išaugo 77,3 proc., palyginti su 2023 metais. Saulės elektrinės nuo metų pradžios pagamino daugiau elektros energijos nei buvo pagaminta per 2020–2023 metus kartu sudėjus ir skirtumas vis didėja: šiemet saulės elektrinės pagamino 1,36 TWh, kai per pastaruosius ketverius metus buvo pagaminta apie 1,17 TWh elektros energijos.