Lietuvoje įsikūrusios įmonės „VUGENE“ pasiekimai pasaulyje rodo, kaip nedidelė, tarpdisciplinines bioinformatikos, genetikos, mikrobiologijos, informatikos ir statistikos žinias turinti komanda kuria mokslininkų JAV bei Europoje naudojamus inovatyvius sprendimus. Šalia savarankiškų įmonės pastangų plėstis traptautinėse rinkose, savo pagalbą įvairiomis priemonėmis suteikia ir Inovacijų agentūra, organizuodama pasaulines parodas bei verslo misijas. „VUGENE“ įkūrėjas Juozas Gordevičius, prieš 3 metus grįžęs iš JAV į gimtą šalį su drąsia vizija įkurti įmonę, dabar stiprina jos poziciją tarptautinėje biotechnologijų rinkoje, rašoma Všį „Inovacijų agentūra“ pranešime žiniaskalidai.
J. Gordevičius pasakoja nuo pat mažens jautęs aistrą mokslui ir sveikatai. Nors jo vyresnieji brolis ir sesuo tapo gydytojais, jis pasirinko kompiuterių mokslą. Po studijų Italijoje J. Gordevičius dirbo bioinformatikos mokslininku Europos, Kanados ir JAV universitetuose.
„Dirbdamas akademinėje institucijoje JAV pastebėjau, kad bioinformatikos mokslininko darbas akademinėje aplinkoje yra labai ribotas: be bioinformatikos analizės, vienam specialistui tenka ir daug papildomų užduočių, tokių kaip serverių valdymas ir kiti infrastruktūros klausimai, o tai itin lėtina mokslinių tyrimų eigą. Supratau, kad greitesniam ir efektyvesniam procesui reikalinga komanda, kurioje būtų efektyviai padalijamos kompetencijos ir užduotys“, – prisimena įmonės įkūrėjas.
Taip 2021 metais J. Gordevičius įkūrė „VUGENE“, kurioje sujungiamos biologijos, duomenų analizės ir programavimo žinios. Komandos misija – prisidėti prie mokslinių tyrimų sveikatos srityje pažangos.
„Grįžti į Lietuvą ir pradėti čia verslą paskatino noras sukurti duomenų analizės paslaugą prieinamą mokslininkams, kurie susiduria su dideliais iššūkiais ieškodami duomenų analitikos specialistų. Pagrindinis mano tikslas buvo auginti dinamišką įmonę. Taip Lietuvos bei užsienio universitetuose aukštojo mokslo žinias įgiję specialistai bei mokslininkai susibūrė į talentingą „VUGENE“ komandą“, – pasakoja įmonės įkūrėjas.
Platus paslaugų spektras mokslui
Kaune ir Vilniuje įsikūrusi įmonė teikia platų biomedicininių duomenų analizės paslaugų spektrą, kurį sudaro duomenų kokybės kontrolė, statistinė analizė bei mašininio mokymo metodų taikymas. Šie pažangiems moksliniams tyrimams skirti sprendimai padeda aptikti naujus ligų žymenis bei atsakyti į kitus sudėtingus biologinius klausimus. „VUGENE“ sprendimai užtikrina, kad kiekvienas analizės etapas būtų atsekamas ir lengvai atkuriamas – tai ypač svarbu kokybiškiems moksliniams tyrimams.
„Pasaulyje vis labiau augant bioinformatikos sektoriui nuolat tobuliname savo kompetencijas, kad pranoktume klientų lūkesčius. Taip siekiame užtikrinti ilgalaikį „VUGENE“ augimą ir prisitaikymą prie naujų rinkos iššūkių. Dirbant su svarbių tyrimų rezultatais taip pat itin svarbu užtikrinti jų saugumą pagal atitinkamos šalies teisės aktus, o „VUGENE“ tam turime visą reikalingą infrastruktūrą“, – dalijasi įmonės mokslinių projektų vadovė Karolina Makovskytė.
Lietuvos bioinformatika pasaulyje – nuo JAV iki Azijos
Nors „VUGENE“ įsikūrusi ir veiklą plėtoja Lietuvoje, tačiau savo paslaugas teikia ir užsienio rinkoms – įmonės eksporto kelias prasidėjo būtent nuo JAV. J. Gordevičiaus teigimu, už Atlanto užmegzti ryšiai turėjo didelę reikšmę įmonės įkūrimui ir tolimesnei plėtrai.
„Vienas iš pagrindinių mūsų tikslų yra stiprinti jau turimas „VUGENE“ pozicijas JAV bei Europoje. Taip pat ateityje norėtume aktyviau bendradarbiauti su Pietryčių Azijos rinka. Šis regionas pasižymi sparčiu gyvybės mokslų sektoriaus augimu bei investicijomis į inovacijas bei technologijas, tad matome augantį poreikį bioinformatikos paslaugoms, galinčioms padidinti mokslinių tyrimų efektyvumą“, – sako K. Makovskytė.
Ryšiai ir žinios, skatinančios augti
Siekdama plėsti eksportą ir tobulinti savo veiklą, šiemet „VUGENE“ dalyvavo tokiose prestižinėse parodose kaip „Bio International Convention 2024“ San Diege ir „Bio Europe“ Stokholme. Kitais metais įmonė planuoja bioinformatikos paslaugas bei kuriamą duomenų analizės platformą pademonstruoti 20-yje tarptautinių konferencijų.
Inovacijų agentūros Rinkų plėtros skyriaus vadovė Simona Buziliauskienė pažymi, kad agentūros siūlomos priemonės – tarptautinės parodos, verslo misijos bei programos „ExportLAB“ ir „BrandLAB“ – užtikrina visapusišką pagalbą įmonių sėkmingai plėtrai.
VUGENE ateities planai ir investicijos
Kalbėdamas apie įmonės ateitį, „VUGENE“ įkūrėjas pasakoja, kad įmonė šiuo metu kuria naują biomedicininių duomenų analizės platformą, kuri mokslininkams leis savarankiškai atlikti duomenų analizę, naudojant „VUGENE“ algoritmus.
„Šis sprendimas ne tik padidins mūsų paslaugų prieinamumą, bet kartu leis institutams bei įmonėms visame pasaulyje lengviau pritaikyti „VUGENE“ sukurtas inovacijas ir gerąsias praktikas savo veikloje. Taip siekiame spartinti biologinius atradimus ir inovacijų kūrimą“, – aiškina J. Gordevičius.
„VUGENE“ sėkmė parodo, kad į Lietuvą sugrįžtantys mokslininkai bei aukšto lygio ekspertai, kurdami nuosavą verslą, prisideda prie ekonomikos augimo: steigia naujas darbo vietas, skatina technologijų plėtrą, dalinasi žiniomis ir ryšiais. Į Lietuvą grįžti ir čia verslą kurti ketinantiems profesionalams K. Makovskytė pataria pasinaudoti aktyvios bendruomenės ir stiprios infrastruktūros teikiamomis naudomis bei finansavimo galimybėmis inovatyvioms įmonėms.