Lietuvos banko atstovai susitiko su naujai išrinktais „Fintech Hub LT“ asociacijos valdybos nariais ir aptarė aktualius rinkos reguliavimo bei bendradarbiavimo klausimus. Susitikimo metu Lietuvos banko ir asociacijos atstovai sutarė užtikrinti rinkos dalyvių ir Lietuvos banko bendradarbiavimą stiprinant rinkos atsparumą, skatinti tvarų jos vystymąsi bei sektoriaus inovacijų plėtrą.
Susitikimo metu Lietuvos banko ir finansų rinkos atstovai sutarė, kad rizikos vertinimu (angl. risk-based approach) pagrįstas reguliavimas, konstruktyvus finansų sektoriaus įmonių, asociacijų ir rinkos priežiūros institucijų bendradarbiavimas, gerųjų verslo praktikų sklaida ir visuomenės švietimas leistų įgyvendinti gerąsias Europos reguliavimo praktikas ir paskatintų tvarų ekosistemos vystymąsi. Susitikimo metu didžiausias dėmesys buvo skirtas elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigoms bei iššūkiams, su kuriais jos susiduria. Asociacijos atstovai sulaukė Lietuvos banko paskatinimo pasinaudoti kovo mėnesį atsiradusia galimybe prisijungti prie Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro veiklos.
„Su rinkos dalyviais sutariame, kad FinTech sektoriui būtina tęsti žingsnius didinant sektoriaus brandą. Sveikiname FinTech bendruomenės norą konstruktyviai spręsti klausimus ir stiprinti tarpusavio bendradarbiavimą“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.
„Asociacijos ir Lietuvos banko partnerystė yra viena svarbiausių ilgalaikės FinTech sektoriaus sėkmės sudedamųjų dalių. Nuolat dedame pastangas sektoriaus brandos didinimui – kartu su Lietuvos banku organizuojame ketvirtinius susitikimus atitikties bei pinigų plovimo prevencijos klausimais, inicijuojame mokymus, rengiame ir dalinamės sektoriui aktualių klausimų apžvalgomis. Itin vertiname bendras mūsų dirbtuves, kurių metu įmonės turi galimybę su Lietuvos banku pasidalinti savo įžvalgomis ir praktikomis, padedančiomis į rengiamus teisės aktus ar rekomendacijas integruoti gerąsias įmonių rizikų valdymo praktikas nesukuriant nepagrįstos biurokratinės naštos“, – sako asociacijos „Fintech Hub LT“ administracijos direktorė Greta Ranonytė.
Sektoriaus reikšmė ekonomikai auga
Finansinių technologijų sektoriaus reikšmė Lietuvos ekonomikai kasmet didėja. Kaip rodo Lietuvos banko duomenys, 2023 m. šalies FinTech bendrovės mokėjimo paslaugas suteikė 27 mln. klientų visoje Europos Sąjungoje, tai yra vienam iš dešimties Europos gyventojų. Mokėjimo įstaigos (MĮ) ir elektroninių pinigų įstaigos (EPĮ) veiklos pajamos 2024 m. pirmąjį ketvirtį sudarė 129 mln. Eur – palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, jos padidėjo penktadaliu. Mokėjimo operacijų suma apžvelgiamu laikotarpiu padidėjo beveik 12 proc. – iki 121 mlrd. Eur. Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra 276 FinTech bendrovės, o sektoriuje dirba daugiau nei 7 000 žmonių.
„Globaliai veikiančios finansinių technologijų įmonės yra sukaupusios ilgametę gerąją praktiką, kaip rinkos reguliavimas gali padėti ne tik geriausiai apsaugoti klientų interesus, bet ir užtikrinti tarptautinį sektoriaus konkurencingumą bei patrauklumą investuotojams. Lietuvos finansinių technologijų sektorius jau yra matomas globaliu mastu, o pažangus rizikos vertinimu pagrįstas reguliavimas ir sutelktos pastangos įgyvendinant bendrą viziją paspartintų rinkos brandą, prisidėtų kuriant palankesnes sąlygas sektoriaus augimui bei tvariai plėtrai“, – sako asociacijos valdybos narys ir pinigų pervedimo įmonės „TransferGo“ bendraįkūrėjas ir vadovas Daumantas Dvilinskas.
Asociacijos atstovai susitikimo metu taip pat akcentavo Lietuvos, kaip finansų centro, reputacijos stiprinimo reikšmę ir norą skatinti bendradarbiavimu bei tarpusavio pasitikėjimu pagrįstą kultūrą.
„Lietuvos finansinių technologijų plėtra susijusi ne tik su palankia reguliavimo aplinka ir aukštos kvalifikacijos talentais, bet ir su bendradarbiavimo kultūra. Aktyvus dialogas ir bendrų tikslų išsikėlimas bei jų siekimas tarp rinkos dalyvių ir Lietuvos banko yra keletas pagrindinių elementų auginant sektoriaus brandą. Brandus sektorius didina Lietuvos, kaip finansų centro, reputaciją pasauliniu mastu ir įgalina rinkos žaidėjus teikti aukštos kokybės konkurencingas paslaugas pasaulinio lygio klientams“, – akcentuoja asociacijos valdybos narys ir finansinių technologijų įmonės „ConnectPay“ vadovas Marius Galdikas.
Susitikimo metu asociacijos atstovai išsakė lūkestį Lietuvoje diegti rizikos vertinimu pagrįstą, Europos gerąsias praktikas atitinkančią ir sektoriaus inovacijų augimą skatinančią reguliavimo praktiką.
„Bendradarbiavimo kultūra sparčiai besikeičiančiame finansinių technologijų sektoriuje yra būtina norint užtikrinti tvarų augimą. Tik besikeičiant ekspertų žiniomis, informacija bei idėjomis galime kurti naujus inovatyvius produktus, užtikrinti klientų apsaugą bei konkurencingumą tarptautiniu lygmeniu. Kartu galime kurti saugią ir tvarią finansų ekosistemą“, – bendradarbiavimo svarbą pabrėžia Juozas Kaminskas, asociacijos valdybos narys ir tarptautinės finansų technologijų įmonės „Nuvei“ bankininkystės viceprezidentas.