Lietuvos startuolių ekosistema iki šiol yra išauginusi 3 vienaragius – daugiau nei 1 mlrd. JAV dolerių vertinamas kompanijas. Tai žiniasklaidoje plačiai nuskambėjusios „Vinted“, „Nord Security“ ir „Baltic Classifieds Group“ sėkmės istorijos. Tačiau neseniai apie pasiektą vienaragio statusą paskelbus Lietuvoje didžiausią dalį darbuotojų turinčiam startuoliui „Flo Health“ su mūsų šalimi vienaip ar kitaip sietinų vienaragių būtų galima priskaičiuoti bent 3 kartus daugiau.
„Lietuvos startuolių ekosistema yra išties gyvybinga ir pajėgi į pasaulį paleisti aukštos vertės inovacijas, pritraukti investicijas ir išauginti sėkmingus vienaragius. Savo šaknis Lietuvos startuolių ekosistemoje ar sąsajas su ja turi ne vienas perspektyvus startuolis ir pripažinimo sulaukęs vienaragis. Daugelis jų savo operacijų bei augimo užtikrinimui remiasi mūsų talentais ir infrastruktūra, čia moka mokesčius ir taip suteikia didelę naudą mūsų šaliai“, – sako Lietuvos ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis.
Anot K. Žemaičio, 3 Lietuvos vienaragiai, apie kuriuos girdime dažniausiai, tėra ledkalnio viršūnė, nes, vertinant pagal vienaragių kilmę, jų padalinių pasiskirstymą ir svarbiausių operacijų koncentraciją, Lietuva galėtų būti siejama bent su devyniomis virš milijardo JAV dolerių vertės kompanijomis.
Būtent tiek vienaragių su Lietuva siejama ir naujausioje „Iron Wolf Capital“ kartu su „Dealroom.co" paruoštoje „Baltic Deep Tech“ Baltijos šalių startuolių ekosistemos apžvalgoje. Pagal joje taikomus kriterijus su Lietuva susijusiais vienaragiais yra laikomi daugiau nei 1 mlrd. JAV dolerių vertės buvę startuoliai, atitinkantys bent vieną iš trijų sąlygų: nors vienas iš kompanijos įkūrėjų yra Lietuvos pilietis, kompanija šiuo metu turi ar bet kuriuo gyvavimo etapu Lietuvoje turėjo pagrindinę savo būstinę, reikšmingą dalį savo mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros operacijų įmonė yra ar buvo sukoncentravusi mūsų šalyje.
„Rengdami startuolių ekosistemos apžvalgą norėjome visoms Baltijos šalims pritaikyti vienodą metodologiją, kuri geriau atspindėtų vienaragio sąsajas su konkrečia šalimi. Pagal ją suskaičiavome 9 su Lietuva susijusius vienaragius“, – sako prie „Baltic Deep Tech“ ataskaitos parengimo prisidėjusios rizikos kapitalo fondo bendrovės „Iron Wolf Capital“ generalinis direktorius Kasparas Jurgelionis.
Inovacijų agentūros „Startup Lithuania“ skyriaus vadovė Karolina Urbonaitė patvirtino, kad mūsų šalyje netrūksta vienaragio statusą turinčių bendrovių. Be to, taip pat turime ir nemažai potencialių vienaragių – bendrovių, kurių vertė gali siekti 1 mlrd. eurų, nors tai dar nėra oficialiai patvirtinta.
„Svarbūs ne tik Lietuvoje išaugę, bet ir Lietuvoje veikiantys vienaragiai, nes jie ne tik kuria ekonominę vertę mokėdami mokesčius, steigdami gerai apmokamas darbo vietas, tačiau ir augina naujus talentus, kurie ateityje taip pat gali imtis naujų inovatyvių verslų kūrimo mūsų šalyje“, – sako K. Urbonaitė.
Lietuvoje šaknis įleidę vienaragiai
Tarp Lietuvoje veikiančių vienaragių „Baltic Deep Tech“ apžvalgoje minima neseniai tokį statusą pasiekusi bendrovė „Flo Health“, vystanti dirbtiniu intelektu grįstą moterų sveikatos programėlę. Beveik du trečdaliai jos komandos dirba būstinėje Vilniuje. Didžiausią studiją Vilniuje turi ir vienas Europos vaizdo žaidimų lyderių „Wargaming“.
Dar vienas su Lietuva siejamas vienaragis – kelionių planavimo platforma „Kayak“. Bendrovės technologijų centras Kaune atsakingas už daugelį platformos vystymo ir palaikymo funkcijų.
Ryškiausias finansų sektoriaus atstovas šiame sąraše yra 25 mln. klientų turintis bankinių paslaugų startuolis „Revolut“. Lietuvoje jis gavo pirmąją finansinių paslaugų teikimo licenciją, tapusią pagrindu sparčiam bendrovės augimui. Šiandien Lietuvoje dirba apie 100 „Revolut“ komandos narių.
Su Lietuva taip pat glaudžiai susijęs debesų bankininkystės startuolis „Mambu“, kuris mūsų šalyje turi inžinierių centrą su maždaug 100 darbuotojų. Jie smarkiai prisidėjo prie to, kad ši bendrovė atsidurtų vienaragių gretose.
„Baltic Deep Tech“ ataskaitoje su Lietuva siejama ir Kopenhagoje įkurta žinoma vaizdo žaidimų kūrimo platforma „Unity“. Šis vienaragis Vilniuje yra sukoncentravęs reikšmingą dalį savo operacijų ir turi apie 140 darbuotojų.
Šių metų „Dealroom“ ataskaitos duomenimis, Lietuvos startuolių ekosistemos vertė siekia 13,7 mlrd. eurų ir nuo 2018 m. išaugo net 7 kartus. Ekosistemą sudaro beveik 600 investicijas pritraukusių startuolių.