Skaitmeninės Europos programa (Digital Europe Programme) finansuos platų spektrą paslaugų, susijusių su visos Europos Sąjungos (ES) kibernetiniu saugumu, skaitmeninių įgūdžių tobulinimu ir technologinių pajėgumų didinimu. Šioms išskirtinės svarbos kryptims bus skiriama 210 mln. Eurų. Inovacijų agentūra ragina Lietuvos įmones ir viešojo sektoriaus įstaigas nepraleisti galimybės pasinaudoti šiuo finansavimu.
„Europos Komisija paskelbė net 10 naujų kvietimų pagal šią programą, kurie prisidės prie visos Europos ekonomikos, pramonės bei visuomenės skaitmeninės transformacijos. Svarbu, kad Lietuvos organizacijos taip pat maksimaliai išnaudotų šias galimybes. Tai būtų tiesioginis indėlis tiek į bendrą ekonomikos augimą, tiek į visuomenės technologinių įgūdžių, o tuo pačiu ir saugumo, stiprinimą“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Inovacijų agentūros koordinatorė, Skaitmeninės Europos programos NCP Lietuvoje Aurelija Bakutienė sako, jog pastaraisiais metais išaugusios geopolitinės įtampos ir kibernetinės grėsmės paskatino ES skirti išskirtinį dėmesį kibernetiniam saugumui. Ši sritis buvo išgryninta, kaip vienas svarbiausių prioritetų. Todėl naujosios finansavimo priemonės ir yra nukreiptos į ES valstybių institucijų, infrastruktūros, verslų ir visuomenės atsparumo tokioms grėsmėms didinimą.
„Pasinaudodamos šia galimybe, Lietuvos organizacijos gali ne tik patobulinti savo kasdienius procesus, bet ir sustiprinti bei paspartinti mūsų šalies kibernetinio saugumo bei skaitmeninių inovacijų sektoriaus augimą“, – sako A. Bakutienė.
Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad investicijos numatytos ne tik kibernetinio saugumo sričiai, bet ir skaitmeninių įgūdžių ugdymui bei naujų technologijų vystymui. Siekdama užtikrinti Lietuvos organizacijoms kuo geresnes galimybes pasinaudoti finansavimu pagal naujuosius kvietimus, Inovacijų agentūra siūlo įmonėms visapusę pagalbą ir konsultacijas rengiant paraiškas.
„Lietuvos verslai bei įstaigos galės pasinaudoti Skaitmeninės Europos programos finansavimu per artimiausius keletą metų. Kad tai padaryti būtų lengviau, organizacijas konsultuojame finansavimo, paraiškų rengimo klausimais bei padedame susirasti partnerius, jungtis į konsorciumus ir taip užsitikrinti geresnes galimybes pritraukti finansavimą“, – teigia Inovacijų agentūros specialistė A. Bakutienė.
Beveik pusė Skaitmeninės Europos programos finansavimo bus skirta kibernetinio saugumo sprendimams. Didžiausia dalis lėšų bus nukreipta didelių pramonės objektų ir kritinės infrastruktūros apsaugai bei projektams, kuriais siekiama diegti pažangias kibernetinio saugumo technologijas ir įrankius. Taip pat planuojama investuoti į nacionalinių ir regioninių kibernetinio saugumo centrų steigimą bei plėtrą. Dalį lėšų numatyta skirti ES teisės aktų, susijusių su kibernetiniu saugumu, ir nacionalinių kibernetinio saugumo strategijų įgyvendinimui. Organizacijos, norinčios pretenduoti į su kibernetiniu saugumu susijusias investicijas, projektų įgyvendinimo planus gali teikti iki 2025 m. sausio 21 d.
Net 55 mln. eurų bus investuoti į pažangius skaitmeninius įgūdžius, reikalingus kurti ir įgyvendinti su skaitmeninėmis technologijomis susijusias aukštojo mokslo programas. Papildoma parama taip pat bus skiriama daugiašalių projektų įgyvendinimui, Europos skaitmeninių dvynių – vietos bendruomenių skaitmeninių versijų – projektų plėtojimui bei kovai su dezinformacija skaitmeninėse medijose. Projektų paraiškas pagal šiuos kvietimus galima teikti iki 2024 m. lapkričio 21 d.
Investicijos į informacinių technologijų plėtrą yra ilgalaikės ES strategijos dalis. 2021-2027 metais dirbtinio intelekto, superkompiuterių, kibernetinio saugumo sprendimų kūrimui ir skaitmeninių technologijų panaudojimo skatinimui bus skirta 7,6 mlrd. eurų.