Bendros išlaidos moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai (MTEP) Lietuvoje pernai augo dešimtadaliu ir siekė 691 mln. eurų. Daugiausiai MTEP veikloms išleido verslo įmonės. Prognozuojama, kad šiais ir ateinančiais metais šios išlaidos augs dar sparčiau, o tam įtakos turės didelis dėmesys inovacijų skatinimui – Inovacijų agentūra stiprina į MTEP orientuotas veiklas, o naujajame Europos Sąjungos (ES) finansavimo periode skirta net 263 mln. eurų inovacijoms Lietuvoje.
Daugiausiai investavo verslas
2022 m. 691 mln. eurų pasiekusios bendros išlaidos MTEP veikloms per metus paaugo 67 mln. eurų, arba beveik 11 proc. Didžiausią įtaką šiam augimui turėjo verslo įmonės – nuo bendrų išlaidų MTEP, jų dalis sudarė 39 proc.
„Verslas yra pagrindinis ir pastaruoju metu labiausiai augantis MTEP finansavimo šaltinis. MTEP išlaidos verslo sektoriuje pernai sudarė 335 mln. eurų, didžioji dalis (73 proc.) jų buvo finansuotos pačių įmonių, likusi – ES lėšomis. Palyginus šių išlaidų apimtį su 2021 m., matome, kad per metus išlaidos MTEP verslo įmonių sektoriuje augo 9,2 proc., o tai yra 28 mln. eurų“, – komentuoja Jonė Kalendienė, Inovacijų agentūros Tyrimų ir analizės skyriaus vadovė.
Investuoti į MTEP didelėms ir vidutinio dydžio įmonėms sekėsi geriau – jų metinės išlaidos MTEP gerokai didėjo, o labai mažų ir mažų įmonių, turinčių iki 50 darbuotojų, išlaidos MTEP šiek tiek sumažėjo. Tikėtina, kad jos buvo atsargesnės dėl išorės rizikų ir sumažėjusios galimybės gauti ES investicijas.
„Priimti sprendimus dėl ilgalaikių MTEP investicijų didesne apimti verslui, tikėtina, sutrukdė pasaulinės ekonominės aplinkos disbalansas ir karas Ukrainoje. 2022 m. besibaigiant senajam ES finansavimo periodui, mažėjo ES investicijos, jos per metus susitraukė 15 mln. eurų, arba 18 proc. Žinoma, turime pasidžiaugti, kad šie veiksniai visgi nesustabdė bendrų verslo išlaidų MTEP augimo ir šiandien turime puikius rezultatus“, – sako J. Kalendienė.
Pozityviu ženklu ekspertė taip pat įvardija pernai didėjusį MTEP išlaidų turėjusių įmonių skaičių, kuris paaugo 55 įmonėmis ir siekė 1106.
Numatytos investicijos į MTEP augimą
Gintarė Kuncaitytė, Inovacijų agentūros Investicijų vertinimo vadovė, prognozuoja, kad šiais ir ateinančiais metais išlaidos MTEP veikloms tik augs, o viena iš priežasčių – 2022 m. pabaigoje startavęs naujasis 2021–2027 m. ES finansavimo periodas. Iš jo Inovacijų agentūros administruojamame investicijų krepšelyje vien inovacinių veiklų skatinimui yra numatyti 263 mln. eurų.
„Šiemet jau pasirašėme 47 kvietimo „InoStartas“ sutartis – pradedantiesiems novatoriams skirtas 7,48 mln. eurų finansavimas. Taip pat jau pasirašytos 26 kvietimo „InoConnect“ sutartys už 0,479 mln. eurų, jos skirtos finansuoti mažų ir vidutinių įmonių dalyvavimą tarptautinėse MTEPI iniciatyvos. Neabejotinai, šios investicijos prisidės prie mažesnių įmonių išlaidų MTEP augimo“, – teigia G. Kuncaitytė.
Lapkričio 13 d. baigiasi kvietimai „InoPažanga“ ir „InoBranda“, skirti pažengusiems ir brandiems novatoriams, investuojantiems į naujų aukštos pridėtinės vertės produktų kūrimo veiklas. Planuojama sulaukti apie 150 paraiškų, o projektų finansavimui skirta net 35 mln. eurų Europos regioninės plėtros fondo lėšų.
„Didelės reikšmės Lietuvos inovacijų ekosistemoje turės ir projektas, skirtas įgyvendinti misijomis grįstas mokslo ir inovacijų programas, kurios prisidės prie aktualių visuomenės iššūkių sprendimo. Iki 2026 m. vidurio trys jau atrinkti konsorciumai gaus iki 78 mln. eurų finansavimą, beveik tiek pat investuos patys, įkurs 3 kompetencijų centrus, įgyvendins 23 MTEP projektus, sukurs 33 unikalius produktus, 41 prototipą bei įkurs 23 atžalines įmonės ar startuolius“, – pabrėžia Paulius Petrauskas, Inovacijų agentūros Proveržio departamento vadovas.
„Šios priemonės – tik dalis šiais metais Inovacijų agentūroje startavusių galimybių, skatinančių inovacijas. Pirmąjį jų poveikį pamatysime 2023 m. rezultatuose, tikėtina, kad dar didesnį pokytį stebėsime 2024 m. Be visų finansinių priemonių, taip pat labai svarbu edukacija, žinios, dėl to stengiamės įmonėms sudaryti kuo palankesnes sąlygas dalyvauti tarptautiniuose akceleratoriuose, verslo misijose, mokytis iš gerųjų tarptautinių praktikų“, – dalinasi P. Petrauskas.
Pagal Inovacijų agentūros pernai atliktą įmonių apklausą, finansinė parama yra pagrindinė MTEP veiklų vykdymo paskata verslui. Be to, įmonės pripažįsta, kad MTEP poreikis kyla iš siekio plėsti verslą ir didinti konkurencingumą, tačiau vykdant tokią veiklą susiduriama su finansinių ir žmogiškųjų išteklių trūkumo problema.
Siekiant, kad įmonėms kiltų dar didesnė paskata pasinaudoti investicijomis į MTEP ir būtų lengviau deklaruoti MTEP išlaidas, Inovacijų agentūra inicijavo papildomus veiksmus, kurie sumažins kylančius iššūkius ir palengvins šį procesą. Taip pat įmonėms, vykdančioms MTEP veiklas, yra taikomos pelno mokesčio lengvatos, tad Inovacijų agentūra teikia ekspertines išvadas dėl jų vykdomos veiklos priskyrimo MTEP.