Europos investicijų banko grupė (EIB grupė) didins švarios energijos finansavimo apimtį iki naujo rekordo ir išplės tikslingą, ypatingą paramą pažangiųjų strateginių poveikio klimatui neutralizavimo technologijų ir produktų gamybos pajėgumams. Šiandien patvirtintas paketas reikšmingai prisidės prie Europos Komisijos tikslų, išdėstytų Žaliojo kurso pramonės plane poveikio klimatui neutralizavimo amžiui įgyvendinimo.
Liepos mėnesį Liuksemburge vykusiame posėdyje EIB Direktorių valdyba nusprendė didinti papildomas lėšas iki 45 mlrd. eurų. Jos bus skirtos projektams, suderintiems su planu „REPowerEU“, kuriuo siekiama panaikinti Europos priklausomybę nuo iškastinio kuro importo. Šis papildomas finansavimas papildo jau ir taip didelę EIB paramą investicijoms į švarią energiją. Jis yra 50 proc. didesnis, palyginti su pradiniu 30 mlrd. eurų paketu, apie kurį paskelbta 2022 m. spalio mėn.
EIB Direktorių valdyba taip pat nusprendė plėsti reikalavimus atitinkančių sektorių sritį, kad būtų padidintas finansavimas ES pažangiųjų strateginių poveikio klimatui neutralizavimo technologijų gamybos ir svarbiausių žaliavų gavybos, apdirbimo ir grąžinamojo perdirbimo srityse. Papildomas finansavimas bus skiriamas iki 2027 m. ir tikimasi, kad tiksliniams sektoriams padės sutelkti daugiau kaip 150 mlrd. eurų investicijų.
„Naudojame visas turimas finansines galimybes, kad paremtume Europos pramonės konkurencingumą, gamybą ir svarbiausių technologijų, kurios padės greitai ir teisingai pereiti prie neutralaus poveikio klimatui, diegimą – sako EIB pirmininkas Werneris Hoyeris. – Sąjungos gyventojai visada gali pasikliauti savo banko parama.“
Tikimasi, kad EIB parama pažangiajai gamybai bus naudinga šiems sektoriams: saulės fotovoltų ir saulės šiluminės energijos technologijoms, sausumos ir jūros vėjo jėgainėms, baterijoms ir saugykloms, šilumos siurbliams ir geoterminėms technologijoms, elektrolizatoriams ir kuro elementams, tvarioms biodujoms, anglies dioksido surinkimui ir saugojimui, elektros perdavimo tinklų technologijoms. Taip pat tinkamos finansuoti investicijos, susijusios su svarbiausių žaliavų gavyba, apdirbimu ir grąžinamuoju perdirbimu.
EIB Direktorių valdyba patvirtino 10 mlrd. eurų naujų paskolų projektams finansuoti. Tarp patvirtintų projektų naujos vėjo ir saulės energijos jėgainės Ispanijoje ir Austrijoje, elektros perdavimo tinklų modernizavimas Italijoje ir elektrinių transporto priemonių baterijų elementų gigafabrikas Prancūzijoje. Apskritai EIB paskelbtas paramos planui „REPowerEU“ priemones įgyvendina sėkmingai.
Valdyba taip pat patvirtino platų 400 mln. eurų paramos paketą, skirtą geriamojo vandens, nuotekų valymo ir lietaus nuotekų infrastruktūrai atkurti ir pagrindinėms paslaugoms pietryčių Turkijos miestuose ir miesteliuose, nuniokotuose per vasario žemės drebėjimus. Be to, Valdyba patvirtino naujos elektros jungties tarp Ekvadoro ir Peru finansavimą ir supaprastino mažos apimties švarios energijos ir žaliosios pertvarkos projektų Afrikoje finansavimą.