Išmaniuosius skaitiklius gaminanti ir juos eksportuojanti lietuvių kompanija „Elgama-Elektronika“ antrus metus iš eilės beveik dvigubai didino pajamas. Bendrovė pernai su Lenkija ir Ukraina pasirašė milijoninius kontraktus, kuriuos įgyvendinti planuoja iki 2023 m. pabaigos. Nors karas Ukrainoje bei kelis kartus pakilusios komponentų ir transportavimo kainos kelia iššūkių, bendrovė planuoja įžengti į Paragvajaus, Malaizijos, Omano, Balkanų rinkas, taip pat – plėsti komandą Lietuvoje.
Planuotas augimas
Per pastaruosius dvejus metus savo gamybos liniją visiškai naujais prietaisais pakeitusi „Elgama-Elektronika“ pakėlė gamybos pajėgumus, padidino prietaisų tikslumą ir pernai pasirašė du didelius tarptautinius kontraktus. Bendrovės pajamos pakilo beveik dvigubai – 2020 m. jos siekė 15 mln. Eur, o pernai pakilo iki 28,6 mln. Eurų.
„Mūsų versle stebuklų nebūna, norėdami imtis didelių projektų, turime jiems atitinkamai pasiruošti. Pajamų šuolį 2021 m. lėmė dideli kontraktai su Lenkijos ir Ukrainos elektros skirstymo operatoriais, kurie tapo galimais dėl laiku padarytos 600 tūkst. eurų investicijos bei nuosekliai didintų žmogiškųjų išteklių. Mūsų darbuotojų skaičius kilo nuo 80-ies iki 90-ies, tačiau toliau intensyviai ieškome visiems reikalingų IT specialistų“, – sako Martynas Čereška, „Elgama-Elektronika“ direktorius.
Pasak jo, įėjimas į dvi rinkas turinčias po 40 mln. gyventojų yra svarbus žingsnis, atversiantis duris ne tik didesnio masto bendradarbiavimui šiose šalyse, bet ir visoje Europoje.
„Šiemet išsikėlėme užduotį suvaldyti augimą ir koncentruojamės į pelno didinimą, tačiau tai apsunkino suirutė logistikoje, kylančios komponentų kainos ir karas Ukrainoje. Pavyzdžiui, 28 mln. Eur vertės sutartį su Ukraina pasirašėme dar šių metų vasarį, tačiau tiekimą į šią šalį pavyko atgaivinti tik praeitą mėnesį, kuomet išsiuntėme pirmąjį išmaniųjų skaitliukų konteinerį. Planuojame iki metų galo palaikyti bent vieno konteinerio per mėnesį tempą ir prognozuojame sėkmingą metų pabaigą“, – sako M. Čereška.
Nestabili rinka didina rizikas
„Nuolat kylant komponentų kainoms ir striginėjant tiekimui, sprendimą radome momentinėje rinkoje (angl. spot market), tačiau vien ja pasikliauti negalima dėl jos neprognozuojamos prigimties. Pagelbėjo ir ilgametės partnerystės su didžiaisiais tiekėjais, kurie pasirodė esantys atsparesni sukrėtimams ir įgalūs patenkinti produkcijos poreikį“, – sako M. Čereška.
Po 2–3 m. bendrovė siekia žengti į Balkanų rinką, užmezgė ryšius ir planuoja veiklos plėtrą Paragvajuje, Omane, Malaizijoje: „Šiose rinkose jau turime klientų ir per savo darbo patirtį su jais matome, kad elektros tinklų infrastruktūra yra pasenusi, tačiau pasirengusi modernizacijai ir turinti didelį potencialą“.