Žinios apie lėtėjančią ekonomiką suka galvą ir e. prekybininkams. Nors šiuo metu juntamas nedidelis prekybos lėtėjimas, pasaulinės tendencijos rodo, kad Lietuva, kartu su kitomis Baltijos šalimis, dar nėra pasiekusi Europos e. prekybos apimčių. Nemaža dalimi lėtesnį augimą lemia ir nedrąsiai žvalgomos užsienio rinkos.
„Venipak“ e-fulfillment sandelis_bendroves nuotrauka
Tarptautinės siuntų bendrovės „Venipak“, e. prekybos įmonėms teikiančios ir visapusiško užsakymo išpildymo (e-fulfillment) paslaugą, duomenimis, Lietuvoje e-fulfillment paslaugos poreikis kasmet auga apie 40-50 proc. Tuo tarpu siuntų į užsienį skaičius 2020 m. sudarė vos 2 proc. viso srauto, 2021 m. jis ūgtelėjo iki 3,3 proc.
„Matome, kad siuntų skaičius į užsienį auga, tačiau potencialas vis dar didžiulis. Juo labiau, kad likusios Europos dalies vartotojai internetu perka dažniau negu Baltijos šalių gyventojai“, – sako bendrovės generalinis direktorius Justas Šablinskas.
Tuomet, kai verslas pasiekia tokį augimo lygį, kuomet patys darbuotojai nebespėja efektyviai rūšiuoti, pakuoti ir išsiųsti siuntas, taip pat savo resursus siekia nukreipti verslo plėtrai, klientų aptarnavimo kokybei gerinti, reklamai skirtoms veikloms, kreipiamasi į siuntų bendroves, teikiančias e-fulfillment paslaugą. Trečioji šalis tuomet dalį prekių laiko savo sandėliuose, rūpinasi jų atrinkimu, išsiuntimu pirkėjui, apskaita.
Tarptautinės e. komercijos rinkos tyrimų bendrovės Grand View Research duomenimis, globaliu mastu e-fulfillment rinka iki 2030 metų kasmet nuosekliai augs po 9,5 proc.
Lenkija – rinka, turinti didžiulį potencialą
Pasak „Venipak“ atstovo, Baltijos šalių pašonėje egzistuoja viena sparčiausiai augančių rinkų – Lenkija. Numatoma, kad šiemet šios šalies e. komercijos rinka taps septinta didžiausia Europoje, tad žvalgantiems užsienio potencialą, ši šalis tikrai verta dėmesio. Įvertinusi e. komercijos plėtros potencialą, bendrovė Lenkijoje jau įsteigė e-fulfillment padalinį.
„Siųsti savo prekes į tokią šalį kaip Lenkija, dabar yra taip pat paprasta, kaip dirbti su Latvijos ar Estijos rinka. Klientai lygiai taip pat gali integruoti savo e. parduotuvę į sandėlio valdymo sistemą, matyti likučių informaciją. Vietoje generuojami siuntų lipdukai ir pan. E. parduotuvės atstovai daryti pakeitimus ar tiesiog stebėti prekių statusą gali nepakildami nuo sofos“, – pasakoja J. Šablinskas.
Logistikos partneris eksporto šalyje verslui gali padėti išspręsti ir kitus iššūkius. Dirbant su tokiomis prekybos milžinėmis kaip „Amazon“ ar „Allegro“, visos produkcijos laikyti jų sandėliuose dažniausiai nėra galimybės. E-fulfillment sandėliuose laikomos prekės jau yra toje šalyje, tad užtikrinamas siuntų pristatymo greitis, sutaupomi gabenimo į sandėlius kaštai.