Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) išleido projekto „Smart InoTech pramonei“ ekspertų ruoštą pirmojo šių metų ketvirčio puslaidininkių sektoriaus apžvalgą, kurioje – rinkos dalyvių įžvalgos apie šios aukštųjų technologijų srities perspektyvas Lietuvoje.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Praėjusių metų pabaigoje įvykęs Taivano verslo delegacijos vizitas Lietuvoje, Vilniuje įsikūrusi taivaniečių atstovybė, šį vasarį atidarytas abiejų šalių puslaidininkių ir jų medžiagų tyrimo mokslų centras bei kovo mėnesį atvykusi Taivano puslaidininkių sektoriaus darbo grupė sutelkė visuomenės dėmesį į puslaidininkių gamybos potencialą ir galimą dvišalį bendradarbiavimą. Naujausioje MITA Tvarios ekonomikos ir analitikos centro apžvalgoje minimi rinkos dalyviai ir ekspertai pabrėžia, kad iki tokio bendradarbiavimo rezultatų Lietuvai dar reikia įgyvendinti keletą būtinų žingsnių: rasti savo vietą pasaulinėje ir ES vertės grandinėje, paversti puslaidininkius strateginės svarbos sritimi ir pasirūpinti pakankamu specialistų ruošimu.
MITA projekto „Smart InoTech pramonei“, kuriame veikia Tvarios ekonomikos ir analitikos centras, vadovas Paulius Petrauskas teigia, kad puslaidininkiai pelnytai yra viena iš esminių moderniųjų technologijų plėtros sričių, tačiau dar anksti teigti, jog ji taps vienu iš Lietuvos pramonės vystymo prioritetų.
„Mūsų komandos kalbinti aukštąsias technologijas vystančių įmonių atstovai ir akademikai sutarė dėl esminių kliūčių, kurias Lietuvai dar reikia įveikti, kad puslaidininkių sektoriaus plėtra taptų įmanoma. Pasak jų, reikalinga spręsti specialistų trūkumo problemą ir pasirūpinti, kad dar mokyklos suole vaikai susidomėtų tiksliaisiais mokslais ir pasirinktų studijas susijusiose srityse. Taip pat, dažnai įvardijamas ir infrastruktūros vystymo poreikis, su intelektinės nuosavybės klausimais ar sudėtingu mokslo ir verslo bendradarbiavimu susijusios problemos. Vis dėlto, mūsų tyrimas parodė, kad galimybių rinkos dalyviai įžvelgia daugiau nei trūkumų“, – teigė P. Petrauskas.
Puslaidininkių sektorių tyrę ekspertai išskyrė pagrindinius puslaidininkių sektoriaus plėtros scenarijus, tarp kurių – Lietuvos tapimas puslaidininkių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centru, šalies įsitvirtinimas tarp lyderiaujančių pramoninės įrangos tiekėjų ar puslaidininkių gamybos vystymas šalyje. MITA atstovų teigimu, scenarijų sąrašas nėra galutinis ir gali būti kombinuojamas. Puslaidininkių sektoriaus plėtra priklausys nuo priimtų strateginių sprendimų valstybės mastu bei abipusio bendradarbiavimo su verslu kuriant konkurencinį Lietuvos pranašumą puslaidininkių srityje. Tai, pasak ekspertų, reikalauja ilgalaikės ir nuoseklios politikos, pirmiausia, nukreiptos į švietimą bei talentų ugdymą, verslo ir mokslinių institucijų bendradarbiavimo puslaidininkių MTEP srityje bei palankių sąlygų investicijoms į lustų gamybą Lietuvoje.
„Lietuvos kontekstas yra palankus mąstant apie puslaidininkių ekosistemos plėtrą Lietuvoje. Keli to pavyzdžiai – sparčiai augantis elektronikos gamintojų sektorius bei puiki šalies reputacija kuriant galingus ir preciziškus lazerius, kurie galėtų būti plačiau integruojami puslaidininkių gamyboje. Tikimės, kad įgyvendinus reikalingas iniciatyvas Europos Sąjungos mastu bei dvišalio bendradarbiavimo pagalba, Lietuva taps vertinama pasaulinės puslaidininkių gamybos grandinės dalimi“, – sakė P. Petrauskas.