Pieno gamybos kvotų aukciono organizavimo ir organizavimo darbų finansavimo taisyklės, reglamentuojančios kvotų prekybą Lietuvoje, buvo patvirtintos 2006 m. pabaigoje. Remiantis šiuo teisės aktu, prekyba turėjo vykti viešuose renginiuose - aukcionuose, kuriuose dalyvaujantys pirkėjai siūlytų savo kainą už parduodamas kvotas. Tačiau, įgyvendinat šį prekybos modelį, kilo kliūčių.
„Apklausus gamintojus paaiškėjo, kad ketinančiųjų pirmajame aukcione parduoti savo kvotas gali būti net 2 600. Tokiam kiekiui parduoti reikėtų bent 16 darbo dienų, todėl ūkininkai, norintys įsigyti pieno gamybos kvotas, būtų priversti išvykti iš namų ir apsistoti mieste, kuriame būtų organizuojamas aukcionas“, - sako Žemės ūkio ministerijos Bendrosios rinkos organizavimo departamento direktoriaus pavaduotoja Nijolė Maksimavičienė.
Įvertinus šias aplinkybes, nuspręsta kvotas pardavinėti elektroniniame aukcione. Kiekvienam pirkėjui, pateikusiam paraišką dalyvauti aukcione ir atitinkančiam nustatytus reikalavimus, bus išsiųsti pakvietimai, kuriuose bus nurodytas jo vartotojo vardas ir slaptažodis. Nustatytu laiku suvedus šiuos duomenis aukciono interneto tinklapyje, pirkėjas matys parduodamus kvotų kiekius, jų pradines kainas ir galės įvesti savo siūlomą pirkimo kainą. Pasibaigus kvotos pardavimo laikui, teisę nusipirkti kvotą laimės didžiausią kainą pasiūlęs pirkėjas.
Ūkininkai, turintys kompiuterius ir interneto prieigą, kvotą galės įsigyti neišėję iš namų. Neturintiems tokių galimybių bus sudarytos sąlygos pasinaudoti rajonų teritorijose esančiomis viešomis interneto prieigomis. VĮ „Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro“ specialistai, atsakingi už aukciono organizavimą, jau tariasi su įvairiomis mokyklomis ir profesinio rengimo centrais dėl galimybės aukciono metu pasinaudoti jų kompiuterių klasėmis.
Tiek aukciono metu, tiek paraiškų rinkimo laikotarpiu, visais rūpimais klausimais konsultuos savivaldybių ir seniūnijų darbuotojai. Šiems specialistams jau nuo birželio mėnesio apskrityse bus organizuojami mokymai.
Rugsėjo mėnesį, surinkus paraiškas kvotoms pirkti bei parduoti, bus organizuojami specialūs mokymai ir patiems kvotų pirkėjams. Mokymuose bus paaiškinta ir parodyta, kaip naudotis informacine sistema ir dalyvauti elektroniniame aukcione. Informaciją, susijusią su pirmuoju pieno gamybos kvotų aukcionu, teikia VĮ „Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro“ specialistai.
N. Maksimavičienė pabrėžė, kad visi šie pakeitimai yra susiję tik su pačiu aukciono vykdymu, tuo tarpu reikalavimai pirkėjams ir pardavėjams, paraiškų rinkimo laikotarpiai, apmokėjimo tvarka ir visi kiti nustatyti reikalavimai lieka nepasikeitę.