Sausį stiprus vėjas atnešė žymiai mažesnes elektros kainas į visą Baltijos šalių regioną. Praėjęs mėnuo išsiskyrė ir keliais rekordais: užfiksuotas didžiausias valandinis elektros suvartojimas istorijoje – 2233 MW, o vėjo jėgainės pagamino rekordinį kiekį elektros.
Sausio mėnesio didmeninė vidutinė elektros energijos kaina Lietuvoje mažėjo 31 proc., iki 145,9 Eur/MWh, lyginant su praėjusiu mėnesiu. Latvijoje elektros kaina siekė 143,8 Eur/MWh, Estijoje – 141,7 Eur/MWh. „Nord Pool“ biržos sistemos kaina sumažėjo 37 proc. ir siekė 93,3 Eur/MWh.
„Neįprastai vėjuotą sausį vėjo jėgainės Lietuvoje pagamino apie 200 GWh elektros energijos, tai - naujas rekordas. Iki šiol daugiausiai elektros vėjo jėgainės per mėnesį buvo pagaminusios 2020 metais taip pat sausio mėnesį – 190 GWh. Tai buvo viena pagrindinių priežasčių, lėmusių šiluminių elektrinių generacijos mažėjimą 29 proc. bei elektros kainų kritimą. Vėjas elektros kainas sumažino ir kitose Baltijos jūros regiono šalyse. Pavyzdžiui, Švedijos 4 zonoje, iš kurios Lietuvą pasiekė apie 43 proc. viso importo, kainos krito net 42 proc., o kaimyninėje Lenkijoje, į kurią eksportas augo, kainos sumažėjo 20 procentų“, – teigia „Litgrid“ Strategijos departamento direktorius Liutauras Varanavičius.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad prie kainų mažėjimo taip pat prisidėjo ir šiek tiek šiltesnis sausio mėnuo nei įprasta – Lietuvoje vidutinė oro temperatūra buvo -0,2°C. Atsižvelgiant į tai, elektros energijos suvartojimas sumažėjo 2 proc., lyginant su gruodžio mėnesiu.
„Nepaisant šiltesnių oro sąlygų, sausio 12 d. buvo pasiektas naujas maksimalus valandinis suvartojimo rekordas – 2233 MW, taip pat pagerintas sausio mėnesio Lietuvoje suvartotos elektros energijos dešimtmečio rekordas – 1,2 TWh. Be to, gruodį Europoje stebėję kasdien gerinamus dujų kainos rekordus, sausį galėjome džiaugtis, kad kaina stabilizavosi ir nei vieną dieną Olandijos TTF aikštelėse nebeperkopė 100 Eur/MWh ribos, o mėnesio kaina sumažėjo maždaug ketvirtadaliu“, – sako L. Varanavičius.
Lyginant su gruodžio mėnesiu, sausį elektros kainos sumažėjo maždaug trečdaliu, tačiau tuo pačiu laikotarpiu 2020 bei 2021 metais elektros kainos atitinkamai siekė 31 bei 54 Eur/MWh. Krintančioms elektros kainoms didelę įtaką turėjo augusi generacija iš atsinaujinančių išteklių, tačiau aukšta gamtinių dujų kaina išlieka pagrindine didelių elektros kainų priežastimi.
Elektros suvartojimas Lietuvoje praėjusį mėnesį sumažėjo 2 proc. ir siekė 1218 GWh. Elektros gamyba Lietuvoje išaugo 7 proc. , o vietos elektrinės užtikrino 34 proc. šalies elektros energijos suvartojimo*. Bendrai Lietuvoje per gruodžio mėnesį buvo pagaminta 446 GWh elektros energijos – 30GWh daugiau nei gruodį.
Lietuvoje vėjo elektrinės sudarė didžiausią vietinės elektros gamybos dalį – 45 proc., šiluminės elektrinės pagamino 23 proc., hidro ir saulės elektrinės sudarė 25 proc., o likusios elektrinės gamino 7 proc. . Vėjo elektrinių gamyba išaugo 41 proc. ir siekė 201 GWh, o šiluminių elektrinių gamyba sumažėjo 29 proc. nuo 140 GWh iki 100 GWh. Sausį taip pat augo hidroelektrinių gamybos apimtys – 10 proc., o saulės elektrinės pagamino 3 kartus daugiau nei gruodį, nors sudarė tik 1 proc. galutinės Lietuvos gamybos.
Bendras importo srautas sudarė 66 proc. šalies suvartojimo. Importas į Lietuvą mažėjo 6 proc. lyginant su gruodžio duomenimis. Sausį importas iš Skandinavijos per „NordBalt“ jungtį siekė 43 proc., iš Latvijos 34 proc., iš trečiųjų šalių buvo apie 18 proc., o iš Lenkijos importavome apie 5 proc. Tuo tarpu eksportas išaugo 19 proc., o didžiausia dalis buvo nukreipta į Lenkiją (93 proc.), likusi dalis pateko į Švediją (1 proc.) bei Latviją (6 proc.).
* Pastabos:
- Elektros energijos suvartojimas (pagal ENTSO-E „consumption“) – yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis be KHAE užkrovimui suvartotos elektros energijos.
- Elektros energijos poreikis yra suvartotas Lietuvos elektros energijos kiekis su Kruonio HAE užkrovimui suvartota elektros energija.
- „Litgrid" mėnesio apžvalgose analizuojami „Nord Pool“ rinkoje prekiaujamos didmeninės elektros energijos kainos pokyčiai Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, apžvelgiama elektros energijos importo / eksporto dinamika ir srautų pasiskirstymas. Analizuojami suvartojimo ir generacijos planų pokyčiai.