Europos Komisijos Europos inovacijų taryba (EIC) atrinko 65 novatoriškus startuolius ir MVĮ, kuriems skirs 363 mln. eurų proveržio inovacijoms finansuoti. Kiekviena įmonė gaus ne didesnės kaip 17 mln. eurų vertės finansavimą, kurį sudarys dotacijos ir investicijos į nuosavą kapitalą, kad galėtų kurti sveikatos priežiūros, skaitmeninių technologijų, energetikos, biotechnologijų, kosmoso ir kitų sričių perversmines inovacijas ir didinti tokių inovacijų apimtį. Šiai pirmajai įmonių grupei bus teikiamas finansavimas pagal visavertę Europos inovacijų tarybos programą „Accelerator“.
Už inovacijas, mokslinius tyrimus, kultūrą, švietimą ir jaunimą atsakinga Europos Komisijos narė Mariya Gabriel sakė: „Europos inovacijų tarybos programa „Accelerator“ – unikali Europos teikiama finansavimo priemonė. Šios programos lėšomis remiamas aukščiausios klasės inovacijų kūrimas pritraukiant privačius investuotojus, be to, pagal šią programą siūlomos tam tikros paslaugos, padedančios didinti tokių inovacijų apimtį. Kartu su Europos inovacijų taryba investuojame į naujų iškilusių sveikatos, aplinkos ir visuomenės uždavinių sprendimą ir siekiame, kad Europa taptų inovacijų ir naujų technologijų lydere.“
Įmonės buvo atrinktos per naują dviejų etapų procesą, nustatytą pagal programą „Europos horizontas“. Paraiškas griežtai vertina išorės ekspertai, o po to vyksta pokalbis su patyrusių investuotojų ir verslininkų vertinimo komisija. Kai kurios atrinktos bendrovės:
- Lietuvos uždaroji akcinė bendrovė „Inovatyvi medicina“, sukūrusi išmaniąją jutiminę nuotolinio valdymo robotinę sistemą, kurią naudojant endovaskulinę procedūrą galima atlikti be kenksmingų rentgeno spindulių poveikio;
- Nyderlandų bendrovė „Sensius BV“, sukūrusi termoterapijos sistemą galvos ir kaklo vėžiui gydyti nesukeliant neigiamo šalutinio poveikio;
- Prancūzijos bendrovė „Alice & Bob“, išradusi naujos rūšies savireguliacinę kvantinę aparatinę įrangą, naudojamą kuriant pirmuosius pasaulyje gedimams atsparius komercinius kvantinius kompiuterius;
- Norvegijos bendrovė „Bluegrove AS“, pradėjusi naudoti pažangiausią lašišų gerovės stebėsenos ir prognozavimo sprendimą, kad būtų rūpinamasi žuvų gerove.
65 finansavimą gavusios bendrovės įsteigtos 16 šalių. Nuosavo kapitalo finansavimo naujojo EIC fondo lėšomis paklausa buvo itin didelė – tokį finansavimą siekė gauti 60 iš 65 bendrovių. Taigi, numatoma, kad iš bendros 363 mln. eurų sumos 227 mln. eurų bus skirta investicijoms.