Norintieji gauti subsidijas atsinaujinantiems energijos ištekliams diegti jau gali teikti paraiškas kompensacijoms. Šiemet įmonių ir organizacijų skatinimui pereiti prie švarios energetikos, populiarinti technologines inovacijas ir taip siekiant sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį (ŠESD) iš Klimato kaitos programos skirta 27 mln. eurų.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Pirmadienį Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė keturis kvietimus gauti šią paramą. Paraiškos priimamos, kol pakaks šioms subsidijoms skirtųjų lėšų, bet ne ilgiau kaip iki gruodžio 31 d.
Valstybės ar savivaldybių institucijos ir įstaigos, tradicinės religinės bendruomenės, religinės bendrijos ar centrai ir viešosios įstaigos, kurių savininkė arba dalininkė yra valstybė ar savivaldybė gali teikti paraiškas įrengti saulės ar vėjo elektrines (elektros energijos gamybai), įsigyti saulės elektrinės dalį iš saulės elektrinių parko. Kompensacijoms skirta 15 mln. EUR.
Už 1 kW galios įrengtos ar įsigytos saulės elektrinės galima gauti 793,76 Eur/kW su PVM, o 1 kW įrengtosios galios vėjo elektrinės įrengimo – 1321 Eur/kW su PVM.
Valstybės ar savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, tradicinėms religinėms bendruomenėms, religinėms bendrijoms ar centrams ir viešosioms įstaigoms, kurių savininkė arba dalininkė yra valstybė ar savivaldybė, ketinančioms pasikeisti iškastinį kurą naudojančius katilus į atsinaujinančius energijos išteklius (saulės kolektorius karšto vandens gamybai, geoterminę energiją, 5 klasės biokuro katilus) naudojančius įrenginius skirta 2 mln. eurų. Subsidijos dydis siekia iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.
Kiti du APVA paskelbti kvietimai skirti juridiniams asmenims.
Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo) panaudojimui elektros energijos gamybai – saulės ar vėjo elektrinių arba jų dalies įsigijimui juridinių asmenų poreikiams projektų finansavimo suma siekia 9 mln. eurų. Už 1 kW įrengtosios saulės elektrinės galios ar dalies įsigytos iš saulės elektrinių parko galima gauti 246 Eur/kW be PVM, vėjo – 409,8 Eur/kW.
Atsinaujinančių energijos šaltinių (biokuro, geoterminės energijos, saulės kolektorių) panaudojimui juridinių asmenų poreikiams numatyta 1 mln. eurų. Subsidijos dydis siekia iki 30 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Maksimalus subsidijos dydis vienam pareiškėjui – 200 000 Eur, tačiau bendras subsidijos dydis projektui negali viršyti 30 procentų visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.
Savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, juridiniams asmenims, teikiantiems paraiškas paramai saulės ir vėjo elektrinėms įsirengti tai padaryti bus lengviau ir paprasčiau negu ligi šiol. Nebereikės skaičiuoti ir kartu su paraiška nurodyti ŠESD kiekį – CO2 sutaupymai bus nustatomi pagal skaičiuojamąsias vertes, galimybių studijos. Nereikės teikti ŠESD ataskaitos įgyvendinus projektą. Finansavimo suma bus apskaičiuojama pagal fiksuotus įkainius.
Paraiškos priimamos per informacinę sistemą APVIS.