Praėjusiais metais lietuvių išmaniųjų elektros skaitiklių kompanija „Elgama-Elektronika“ skaičiavo rekordinę apyvartą. Nepaisant pandemijos, ji augo beveik dvigubai – bendrovė ypač plėtėsi Lenkijoje ir Ukrainoje. Taip pat sudarė partnerystę su JAV technologijų lydere „Analog Devices“, su kuria kartu gamins skaitiklius ir sisteminę programinę įrangą. Šiemet bendrovė planuoja toliau plėstis užsienio rinkose, taip pat investuoja į naują gamybos liniją.
Nepaisant pandemijos – rekordiniai metai
2020 m. metinė „Elgama-Elektronikos“ apyvarta tapo rekordine – siekė 15,4 milijonų eurų. Lyginant su 2019 metais, ji išaugo 80 proc. ir tapo didžiausia įmonės istorijoje. Prie augimo prisidėjo ir papildoma kompanijos veikla – elektronikos surinkimo paslaugos (ESM), kurių apyvarta augo 35 procentais.
Praėjusių metų pradžioje, peržvelgdama ateities planus, kompanija turėjo ambicingų tikslų – per metus siekė augti 30 proc. ir metų pabaigoje skaičiuoti 11 mln. eurų apyvartą. Vis tik 2020-ieji prasidėjo sudėtingai dėl įmonės vidinius procesus ir bendravimą su užsienio klientais apsunkinusios pandemijos.
„Metų pradžioje verslo sektorių netikėtai užklupo pandemija. Vis tik nepaisant dėl jos kilusių iššūkių, kryptingai dirbome su esamais partneriais užsienio rinkose ir ieškojome galimybių naujose. Visa tai leido metus užbaigti sėkmingai – augimo tikslus viršijome beveik 40 proc. ir pasiekėme 4 milijonais didesnę apyvartą, nei planavome. Tai pasiekti leido sėkminga plėtra užsienio rinkose“, – pasakoja Martynas Čereška, UAB „Elgama-Elektronika“ vadovas.
Sieks plėstis Europoje
87 proc. kompanijos apyvartos 2020 m. sudarė pajamos iš eksporto į 12 valstybių 4 skirtinguose žemynuose.
„Praėjusius metus galima vadinti proveržio metais Lenkijoje – šioje rinkoje augome sparčiausiai. Laimėjome 4 didelius viešųjų pirkimų konkursus, kurių bendra vertė siekia apie 13 milijonų eurų. Tad po praėjusių metų galime tvirtai pasakyti, kad pagaliau įsitvirtinome šioje šalyje – čia šiuo metu užimame apie 30–35 proc. rinkos. Minėti konkursai vyko išmaniosios apskaitos diegimo srityje ir buvo analogiški šiuo metu Lietuvos tinklų vykdomam išmaniųjų skaitiklių konkursui. Jie ir puikūs atsiliepimai iš klientų leido įsitikinti, jog mūsų turimi gaminiai ir sisteminiai sprendimai visiškai atitinka išmaniosios apskaitos kriterijus“, – sako M. Čereška.
Kompanijai taip pat pavyko išlaikyti stiprias pozicijas Ukrainoje – apyvarta šioje šalyje išaugo bene dvigubai ir pasiekė 6,3 mln. eurų. Likusios rinkos – Egiptas, Graikija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Latvija, Malaizija, Omanas ir Paragvajus – sudarė nedidelę eksporto dalį. Vis tik anot „Elgama-Elektronikos“ vadovo, jos turi nemažą potencialą augti per artimiausius metus.
„Mūsų įmonė vis dar nėra priskiriama prie didžiųjų Europos žaidėjų, tačiau ambicingi mūsų ateities planai, leis pakeisti šią situaciją. Planuodami gamybos ir eksporto vystymą 5–6 metams į priekį aiškiai matome, kad prie šio tikslo priartėti padės pozicijų gerinimas likusioje Europos dalyje“, – teigia M. Čereška.
Įmonė taip pat pradėjo glaudų bendradarbiavimą su viena iš didžiųjų JAV kompanijų „Analog Devices“ – kartu su ja gamins skaitiklius ir sisteminę programinę įrangą.
„Naujoji mūsų technologija įgalina nuotoliniu būdu įvertinti eksploatuojamų elektros skaitiklių matavimo paklaidas ir tokiu būdu teikti visą paketą inovatyvių paslaugų elektros skirstymo kompanijoms. Jos realiuoju laiku gauna informaciją apie užfiksuotus elektros skaitiklio rodmenų klastojimo atvejus, taip pat surenka tiek einamuosius, tiek prognozinius duomenis apie kiekvieno elektros skaitiklio matavimo paklaidą. Tokiu būdu sukuriama galimybė efektyviai valdyti visą elektros skaitiklių parką“, – pasakoja M. Čereška.
Lietuva išlieka svarbi rinka
Nors kompanijos plėtra iš užsienį sėkminga, anot M. Čereškos, vietinė rinka išlieka viena svarbiausių „Elgama-Elektronikos“ strateginių krypčių.
„Metų pradžia Lietuvoje buvo kiek sudėtinga – „ESO“ organizuojamame didžiajame išmaniųjų skaitiklių pirkime buvome eliminuoti kaip neatitinkantys kvalifikacinių reikalavimų, nors gerokai didesnėse rinkose mūsų kvalifikacijos visiškai pakanka. Bet dėl pralaimėjimo pernelyg nenusiminėme ir toliau aktyviai veikiame Lietuvoje. Norėtųsi, kad šiai rinkai būtų tiekiamas lietuviškas produktas, taip pat ir Lietuvos biudžeto pinigai nebūtų išleisti užsienio tiekėjams, o per darbo užmokestį ir sumokamus mokesčius grįžtų atgal į valstybės biudžetą“, – sako M. Čereška.
Formuodama produktų portfelį, kompanija sieks klientui pasiūlyti visą verslo grandinę apimantį sprendimą – nuo skaitiklių sukūrimo iki duomenų surinkimo ir sistemos palaikymo.
„Šis produktų ir paslaugų paketas turėtų būti patrauklus ne tik užsienio šalių, bet ir Lietuvos skirstomiesiems tinklams, nes užuot naudoję vidinius išteklius sprendimams kurti ir pažangiai apskaitos infrastruktūrai valdyti, skirstomieji elektros tinklai šį darbą galėtų perduoti mums. Taip jie ne tik galėtų ženkliai sutaupyti lėšų, bet ir netrukdomai koncentruotis į savo pagrindines veiklas“, – aiškina M. Čereška.
Augimo tempo nelėtins
Kompanija ir šiais metais planuoja išlaikyti panašią apyvartos ir pelno kilimo kreivę, tačiau anot įmonės vadovo, tolimesnis verslo augimas tiesiogiai priklausys nuo to, ar kompanija sugebės pasiūlyti klientams vis pažangesnius ir sudėtingesnius produktus.
„Norėdami sėkmingai plėstis turime investuoti į atsinaujinimą, tad dar šiemet įsigysime naują gamybos liniją. Nauja įranga padidins mūsų gamybinius pajėgumus užtikrinant aukštą kokybės lygi. Taip pat įgalins mus gaminti vis sudėtingesnius ir inovatyvesnius produktus. Taip pat, galėsime pasiūlyti elektronikos surinkimo paslaugą klientams, turintiems poreikį surinkti sudėtingesnius gaminius“, – sako M. Čereška.