Lietuvoje vykstant antrajam buitinių elektros vartotojų rinkos liberalizavimo etapui, pokyčiai neaplenkė nepriklausomų tiekėjų. Įmonei „Inregnum“ apsisprendus nutraukti gamtinių dujų ir elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą, daugiau kaip 1,8 tūkst. jos fizinių bei verslo klientų nuo balandžio perima Latvijos kapitalo energetikos bendrovės „Latvenergo“ antrinė įmonė „Elektrum Lietuva“.
„Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga sako, kad itin intensyvi konkurencija yra neatsiejama rinkos formavimosi dalis, todėl tokios situacijos neturėtų stebinti. Pasak jo, kur kas svarbiau yra tai, kaip joms pasiruošta teisiniu lygmeniu ir kaip efektyviai apsaugomi vartotojų interesai.
„Elektra yra kritiškai svarbus išteklius kiekvienam būstui ir verslui, todėl tiekėjų sprendimai dalyvauti šioje veikloje ar iš jos pasitraukti visų pirma neturėtų kelti nepatogumų vartotojams. Lietuvos rinkoje tai pirmasis atvejis, kuomet traukiasi nepriklausomas elektros tiekėjas, mes savo ruožtu esame pasiruošę geriausiu įmanomu būdu pasirūpinti be pasirinkto tiekėjo likusiais vartotojais“, – sako M. Giga.
„Elektrum Lietuva“ perims 1860 „Inregnum“ klientų, iš kurių 1560 yra buitiniai elektros vartotojai bei 300 verslo klientų, kuriems bendrovė nuo balandžio 1 d. tieks elektrą ir / arba dujas. Šiuo metu „Elektrum Lietuva“ aptarnauja per 18 tūkst. fizinių elektros vartotojų bei 8500 verslo klientų.
Buvusiems „Inregnum“ klientams jokių veiksmų imtis nereikia. Jų pasirašytos sutartys lieka galioti, privalomas perjungimo procedūras atliks „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), o sąskaitas už balandžio mėnesį suteiktas paslaugas jie jau gaus iš „Elektrum Lietuva“.
M. Giga teigia, kad sklandus vartotojų perėmimo ir jų aprūpinimo elektra procesas yra itin svarbus didinant pasitikėjimą atvira elektros rinka.
„Natūralu, kad paslaugų teikėjai gali susidurti su įvairiais iššūkiais, kaip ir bet kuriame versle. Tokiais atvejais svarbu suvaldyti situaciją taip, kad klientai neprarastų pasitikėjimo ir nenusiviltų nepriklausomais rinkos tiekėjais. Lietuvoje galiojantis teisinis reglamentavimas yra nukreiptas į maksimalią elektros vartotojų apsaugą, todėl elektros rinkoje dėl to neverta nerimauti. Taip pat ir šiuo konkrečiu atveju – gyventojai ir įmonės neliks be elektros tiekimo, „Elektrum Lietuva“ teiks paslaugas tomis pačiomis sąlygomis, kurios buvo klientų sutartos su „Inregnum“. Šalia to, jie galės naudotis visais privalumais, kuriuos šiandien turi mūsų klientai: patogi savitarna, įvairūs deklaravimo ir sąskaitų apmokėjimo būdai“, – konstatuoja M. Giga.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) duomenimis, šiais metais nepriklausomą elektros tiekėją privalo pasirinkti daugiau kaip 747 tūkst. buitinių elektros vartotojų, iš jų 96,7 tūkst., arba 13 proc. sprendimą jau yra priėmę.
Pirmojo rinkos liberalizavimo etapo metu 2020-aisiais nepriklausomą elektros tiekėją rinkosi 97,9 tūkst. pačių didžiausių fizinių elektros vartotojų, iš jų 94,2 tūkst. (96 proc.) apsisprendė, tuo tarpu garantinį elektros tiekimą ESO užtikrina 3,7 tūkst. (4 proc.) to nepadariusių fizinių klientų.
Skaičiuojant su „Inregnum“, Lietuvos rinkoje iki šiol konkuravo 8 nepriklausomi elektros tiekėjai.