Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (MITA) veikianti „GovTech laboratorija“ pristato pirmąją inovatyvių viešojo sektoriaus technologijų (GovTech) rinkos apžvalgą Lietuvoje.
Nors technologijos jau keičia daugybę pramonės sektorių, o Lietuvos FinTech sektorius – jau vienas sėkmingiausių pasaulyje, Lietuvoje itin reikalingas ir dar vienos didelės rinkos – GovTech – vystymas. Lietuvos GovTech rinka šiuo metu nėra didelė, tačiau šalis jau pastebėjo šios rinkos potencialą – 2020 m. GovTech išskirta kaip strategiškai svarbi sritis naujojoje Lietuvos įvaizdžio strategijoje „Lithuania Co-create“. Naujojoje LR Vyriausybės programoje taip pat pabrėžiamas viešojo sektoriaus inovacijų skatinimas ir pozicionavimas Lietuvos kaip Europos idėjų laboratorijos viešosios politikos inovacijų srityje.
Preliminariai skaičiuojama, jog 2020 m. GovTech rinkos dydis Lietuvoje buvo apie 216,4 mln. Eur, o 2019 m. – apie 240,4 mln. Eur. GovTech rinkos dydis apskaičiuojamas atsižvelgiant į viešųjų IT pirkimų dydį. Nors ši rinka nėra didelė, tačiau plėtra šalyje jau įgauna pagreitį. Š iuo metu Lietuvoje skaičiuojama 13 GovTech startuolių, žinomiausias jų – mobilumo platformos vystytojas „Trafi“, jau veikiantis Šveicarijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Ispanijoje, Indonezijoje, Turkijoje ir Baltijos šalyse, o šiemet pradėjęs savo plėtrą ir Kolumbijoje, Bogotos mieste. 2021 m. antrojoje pusėje startuolis taip pat planuoja plėtrą į Japoniją. Šiemet „Trafi“ taip pat įtrauktas į 21 geriausių GovTech startuolių pasaulyje sąrašą.
2020-ieji metai GovTech rinkai Lietuvoje taip pat buvo svarbūs dėl to, jog startavo pirmasis Šiaurės ir Rytų Europoje „GovTech Co-create akceleratorius“, sukurtas būtent tam, kad inovatyvios komandos ir institucijų atstovai galėtų bendradarbiaudami kurti naujus GovTech sprendimus, reikalingus inovatyviai viešojo sektoriaus transformacijai. Manoma, jog 2021 m. dėmesys GovTech rinkai turėtų tik didėti. Apžvalgoje pateikiamos rekomendacijos, kurias įgyvendinus būtų galima užtikrinti spartesnę GovTech plėtrą, pavyzdžiui, institucijų biudžetuose numatyti finansavimą pilotiniams sprendimams ir eksperimentavimui, kuris leistų viešajam sektoriui drąsiau išmėginti bendradarbiavimą su inovatyviomis komandomis.