Į pirmąją vietą 100 tvariausių pasaulio įmonių reitinge 2021 m. iškopusi tarptautinė energijos valdymo kompanija „Schneider Electric“ skelbia prisiimanti dvigubai didesnius tvarumo įsipareigojimus. Kompanija užsibrėžė dvigubai sparčiau pasiekti užsibrėžtų tikslų: tapti neutralia CO2 požiūriu ne 2030-aisiais, o iki 2025 m. ir padėti kitoms įmonėms 800 milijonų tonų sumažinti CO2 emisijas. Tokį kiekį šiltnamio efektą sukeliančių dujų Lietuva į aplinką išmestų per 57 metus.
Skaitmenines energetikos valdymo technologijas ir sprendimus kurianti kompanija planuoja per artimiausius penkerius metus į tyrimus ir plėtrą investuoti apie 1 mlrd. JAV dolerių, suteikti prieigą prie elektros išteklių 50 mln. žmonių ir išmokyti 1 mln. nepasiturinčių planetos gyventojų, kaip efektyviai valdyti energiją.
Klimato kaitos problemos sprendimas: elektra ir skaitmeninimas
Šiandien pasaulyje tik 20 proc. visos sunaudojamos energijos sudaro elektra, prie jos dar neturi prieigos 1 iš 8 planetos gyventojų. Tokių žmonių 2040 m. skaičius vis dar sieks 700 mln. Skaičiuojama, jog augant pasaulio populiacijai per artimiausius du dešimtmečius elektros poreikis išaugs iki 40 proc.
„Šį rebusą galima vadinti šių dienų energetiniu paradoksu: pasaulis turi rasti sprendimą, kaip pagaminti daugiau energijos ir tuo pačiu dvigubai sumažinti CO2 emisijas. Mes matome du būdus tai padaryti – tai perėjimas prie tvarios elektros energijos ir efektyvaus jos valdymo, pasitelkiant skaitmenines daiktų interneto technologijas. Mums nebereikia laukti inovacijų. Viską jau turime – daiktų internetą, didžiuosius duomenis, dirbtinį intelektą – reikia tik iš esmės keisti energijos gamybos būdus ir jos vartojimo įpročius“, – sako „Schneider Electric Lietuva“ generalinis direktorius Denis Gacicha.
Nors visuomenė prie pokyčių prisitaiko iš lėto, daugeliui kompanijų 2020 metų pandemija ir karantinas tapo rimtu išbandymu, kuriam įveikti prireikė ypač greitų sprendimų: kaip efektyviau paskirstyti ir valdyti turimus duomenis bei resursus. Kai kurie sprendimai – tokie kaip darbas iš namų ar procesų automatizavimas bei skaitmeninimas – vieniems verslams padėjo greičiau prisitaikyti, kitiems – radikaliai transformuoti veiklą.
„Pandemija, su kuria kovoja visas pasaulis, mums parodė ne tik, kokie esme pažeidžiami, bet ir kokį poveikį aplinkai daro mūsų kasdienė veikla. Jei ši krizė būtų mus ištikusi 2000 metais, ji būtų buvusi visai kitokia – skaitmeninės technologijos mums padėjo lengviau prisitaikyti, nuotoliniu būdu palaikyti socialinius ryšius, plėtoti verslą ir net pakeisti gyvenimo būdą. 5 G ryšys atveria mums dar daugiau galimybių išnaudoti skaitmenines technologijas, padedančias efektyviau valdyti energijos išteklius namuose, pastatuose, gamyklose ir miestuose“, – sako „Schneider Electric Lietuva“ generalinis direktorius Denis Gacicha.
Pramonės įmonės ir pastatai, pasak D.Gacichos, galėtų būti 30 proc. efektyvesni, jei energijos valdymui būtų pasitelktas dirbtinis intelektas ir skaitmeninės daiktų interneto technologijos. Tuo metu kai kuriose pramonės šakose, kaip pavyzdžiui metalo apdirbimo gamyklose, pritaikius žiedinės ekonomikos principus ir pakartotinai panaudojus gamybos išteklius, efektyvumą galima padidinti daugiau nei 70 proc.
Kita sritis, kur skaitmeninės energijos valdymo technologijos dar labai menkai tėra išnaudojamos – tai pastatai. Nuolat augantys miestai tampa arena, kurioje klimato kova bus laimėta arba pralaimėta.Skaičiuojama, jog pastatai sunaudoja apie 40 proc. visos energijos, o miestai – vieni didžiausių taršos šaltinių, išmetantys apie 70 proc. CO2 emisijų. Sumažinti CO2 emisijas šioje srityje iki 2050 m. gali tapti sunkiai įgyvendinama misija.
Vienas greičiausių būdų pasiekti pokyčių ir ženkliai sumažinti CO2 emisijas – skaitmeninimas. „Schneider Electric“ duomenimis, skaitmeniniai energijos valdymo spendimai pastatų efektyvumą gali padidinti 10 kartų – ir tai reikalauja žymiai mažiau investicijų, nei šiltinimas ar nauji langai.
Skaitmeninimas – tai geriausias katalizatorius, kuris užtikrina efektyvų visų pastate naudojamų energijos išteklių, tokių kaip apšvietimas, šildymas, kondicionavimas, naudojimą. Šie sprendimai gali būti pritaikomi visuose pastatuose: privačiuose namuose, renovuojamuose daugiabučiuose ir dideliuose pramonės kompleksuose.
„Nors jau daug pasaulio didmiesčių pradėjo savo kelionę link tvarumo, dar reikia nueiti nemažą kelio atkarpą ir sukurti harmoningą, išmanią energetikos infrastruktūrą. Kad laimėtume kovoje su klimato kaita, reikia sparčiau imtis veiksmų trijose fronto linijose. Pirma, turime šešis kartus daugiau energijos pagaminti iš atsinaujinančių šaltinių. Antra, reikia daugiau elektra varomų automobilių, viešojo transporto ir elektra šildomų pastatų. Trečia, reikia, kad visur, pradedant gamyklomis, pastatais, transporto sistemomis ir baigiant elektriniais prietaisais, energijos ištekliai būtų valdomi efektyviau“, – sako D.Gacicha.
Šiuo keliu „Schneider Electric“ kompanija pasuko jau prieš 15 metų, kasmet keldama vis didesnius tvarumo reikalavimus ne tik visoms savo gamybos įmonėms ir atstovybėms 100 pasaulio šalių, bet ir partneriams.
„Kol kas tik kiek daugiau nei penktadalis visų kompanijų, esančių „Fortune 500“ sąraše, yra viešai paskelbusios savo tvarumo įsipareigojimus, kuriuos įgyvendins iki 2030 m. Tačiau optimizmo suteikia per pandemiją darytų apklausų rezultatai – tvarumą, kaip verslo plėtros prioritetą įvardija 40 proc. įmonių vadovų. Klimato kaitos krizė dėl karantino nesustojo. Turime imtis veiksmų jai pristabdyti. Mes galime padėti įmonėms bei viešojo sektoriaus organizacijoms įvertinti kylančias problemas, pritaikyti technologijas bei sprendimus ir pasiekti užsibrėžtų tvarumo tikslų“, – pažymi D.Gacicha.