AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – „Telecentras“) ir UAB „Bitė Lietuva“ (toliau – „Bitė“) pasirašė sandorio užbaigimo dokumentus, pagal kuriuos „Telecentro“ interneto, duomenų perdavimo ir IPTV verslas, plėtojamas su „Mezon“ prekės ženklu, nuo 2021 m. sausio 1 dienos perleidžiamas „Bitės“ grupės įmonei UAB „Mezon“.
„Tai svarbus įvykis įmonės istorijoje. Su „Mezon“ sandorio užbaigimu „Telecentras“ išeina iš mažmeninės telekomunikacijų rinkos. „Mezon“ verslo pardavimas, kurio procesas truko beveik 2 metus ir pareikalavo visiško įmonės vadybos komandos atsidavimo, atveria galimybę „Telecentrui“ susitelkti į kertines veiklas, taip pat imtis naujų strateginių veiklos sričių“, – teigia „Telecentro“ valdybos pirmininkas Vidas Danielius.
TV ir radijo programų siuntimas
Po „Mezon“ pardavimo „Telecentras“ toliau vystys bei plėtos savo kertinę funkciją – TV ir radijo programų siuntimą į eterį. Nuo 2016 metų per anteną nemokamai priimamų eterinės televizijos programų skaičius šalyje padidėjo trečdaliu – šiuo metu Telecentras savo tinklais į eterį siunčia 25 nacionalinės ir regioninės aprėpties TV programas. Nuoseklus nemokamų eterinių programų augimas Lietuvai leidžia užimti tvirtas pozicijas Europos šalių, lyderiaujančių pagal eterinės TV žiūrimumą, grupėje.
„Telecentro“ tinklais šiuo metu siunčiamos 28 nacionalinės ir regioninės FM radijo programos. Įmonės planuose – šalia radijo programų siuntimo analoginiu būdu pradėti laipsniškai šalyje diegti skaitmeninio radijo (angl. DAB – Digital Audio Broadcasting) technologiją, kuri, kaip ir skaitmeninė antžeminė televizija, pagerins radijo signalo kokybę, leis racionaliau išnaudoti dažnių resursus.
Valstybės ITT infrastruktūros konsolidavimo projektai
Telekomunikacinių paslaugų srityje Telecentras“ keičia veiklos strateginę kryptį. Atsisakiusi mažmeninių duomenų perdavimo per bevieles technologijas paslaugų teikimo bendrovė koncentruosis į didmeninių paslaugas bei valstybei svarbius telekomunikacijų ir IT infrastruktūros projektus: aukščiausio saugumo duomenų centrų bei valstybės specialiųjų tarnybų reikmėms skirto kritinio ryšio tinklo statybą ir eksploataciją. Šie projektai leis konsoliduoti ir pradėti kur kas racionaliau naudoti valstybės ITT išteklius, stiprins bendrąjį valstybės ir visuomenės saugumą.
Šiuo metu įmonė jau pradėjo pirmojo iš 4 numatytųjų pastatyti valstybės duomenų centrų projektavimo darbus. „Telecentro“ teritorijoje Vilniuje bus pastatytas pirmasis duomenų centras. Objekto projektavimo ir sertifikavimo etapas bus baigtas 2021 metų II ketvirtį, numatoma eksploataciją pradėti 2022 metų II ketvirtį. Iki 2026 metų numatoma pastatyti dar 3 duomenų centrus Vilniuje ir Kaune.
Pradėtas ir Valstybės kritinio ryšio tinklo (VKRT) projektas, kuris turės užtikrinti patikimas ne tik balso, bet ir duomenų perdavimo paslaugas iš bet kurios Lietuvos vietos 24/7 režimu. Tarpinstitucinė darbo grupė iš KAM, VRM, SM ir Telecentro atstovų priėjo vieningos išvados, kad Lietuvoje būtų taikomas hibridinis VKRT tinklo modelis, kuris yra naudojamas Švedijoje, Suomijoje ir kitose valstybėse. Jo esmė yra ta, kad VKRT fizinį pagrindą sudaro atskiras valstybės valdomas mobilaus ryšio tinklas, kuris yra kombinuojamas su komercinių operatorių tinklais.
Televizijos bokšto rekonstrukcija
„Telecentras“ pradėjo Vilniaus TV bokšto rekonstrukcijos projektą, pagal kurį bus atliktas bokšto patalpų, infrastruktūros tinklų kapitalinis remontas, taip pat bokšto vidaus ir išorės erdvės bus parengtos turizmo, laisvalaikio ir viešojo maitinimo veikloms. I rekonstrukcijos etape virš dabartinio restorano „Paukščių takas“ numatoma įrengti ir kitąmet lankytojams atverti atvirą apžvalgos terasą su kavine-baru, kapitaliai suremontuoti bokšto viršutinėje dalyje esančias evakuacines bei technologines patalpas.
Saulės jėgainės
Būdamas didelis energijos vartotojas „Telecentras“ siekia, kad įmonės energetiniai poreikiai būtų tenkinami tvariu ir darniu su aplinka būdu. Dėl šios priežasties bendrovė šiemet pradėjo saulės jėgainių vystymo projektą, kad pagaminta saulės energija būtų iškart būtų panaudota šalia esančiuose įmonės objektuose. Šiuo metu „Telecentras“ savo porekiams per metus sunaudoja apie 12 MWh energijos, o perspektyvoje dėl veiklos apimčių augimo šis poreikis išaugs iki 23 MWh. Atlikti skaičiavimai rodo, kad investicijos į saulės jėgaines bendrovei leis iki 2040 metų sutaupyti daugiau kaip 15 mln. eurų išlaidų, skiriamų elektros energijai įsigyti.