Praėjusią savaitę sulaikyti Vokietijos koncerno „Siemens“ darbuotojai, Miuncheno prokurorams pareiškė, jog davė kyšius stambių Rusijos kompanijų ir valstybinių struktūrų atstovams. Darbuotojų tvirtinimu, kyšiai buvo sumokami kaip honorarai už „konsultacines paslaugas“. Kol kas įtariamų kyšius gavusių asmenų pavardės laikomos paslaptyje.
Rusijos verslo dienraštis „Kommersant“ praneša, kad į korupcinius ryšius gali būti įsitraukusios didžiausios Rusijos telekomunikacinės bendrovės – MTS, „Megafon“, kontroliuojanti bendrovė „Sviazinvest“ bei Rusijos Fedaracijos Informacijos ir ryšių ministerija.
Kaip praneša Vokietijos laikraštis „Sueddeutsche Zeitung“, kyšių apimtys siekia 10 mln. EUR per metus. Įtariama, kad su Informacijos ir ryšių ministru Leonidu Reimanu susijusi verslininkų grupė per kompanijas Kipre bei Bermuduose iš viso „išplovė“ apie 100 mln. eurų.
Kompanijos „Siemens“ atstovai Vokietijoje ir Rusijoje, verslo dienraščiui „Kommersant“ kol kas situacijos nekomentuoja. Galimas korupcijos sąsajas su Informacijos ir ryšių ministerija jos atstovai taip pat neigia.
Kai kurių rinkos analitikų nuomone, faktas, jog „Siemens“ korupcijos byla pasiekė ir Rusiją, suteikė tyrimui naują atspalvį. Skandalų centre minimos stambiausių Rusijos ryšių kompanijos, kurios 2001-2006 metais sudarė milijoninės vertės kontraktus „Siemens“ įrangai pirkti.
2002 metais kompanija „Sviazinvest“ už vokiškąją infrastruktūros įranga sumokėjo 150 mln. JAV dolerių. 2001-2004 metais mobiliojo ryšio operatorius „Megafon“ ir kontroliuojanti bendrovė „Telekominvest" pateikė „Siemens“ daugiau kaip 300 mln. JAV dolerių vertės užsakymą. Kitas mobiliojo ryšio teikėjas MTS taip pat 2004-2005 metais pirko įrangos iš „Siemens“ už maždaug 500 mln. JAV dolerių sumą.
Minėtos rusų kompanijos kategoriškai neigia savo ryšius su korupciniu tyrimu. Teisininkų teigimu, įrodyti korupcines „Siemens“ schemas Rusijoje gali būti nelengva.
Pirmieji kaltinimai korupcija „Siemens“ bendrovei nuskambėjo 2006-aisiais. Skandalas kilo po to, kai buvo patikrintos koncerno sąskaitos viename iš Šveicarijos bankų. Vėliau atliktos kratos kompanijos atstovybėse ir kai kurių vadovaujančius postus užimančių ar anksčiau užėmusių darbuotojų butuose. Miuncheno prokuratūra teigia, kad maždaug 420 mln. EUR „Siemens“ pervedė per trečiųjų šalių sąskaitas ir išdalino kyšiams. Už juos bendrovė gavo didelio masto užsakymų.
Tiriant bylą areštuota daugiau kaip 10 kompanijos darbuotojų, tarp jų ir buvęs valdybos narys Tomas Ganzvindas (Thomas Ganswind). Jis anksčiau vadovavo „Siemens“ telekomunikacijų padaliniui, kurio veikla prokurorams kelia daugiausia įtarimų.