Nepakankamai aktyviai vykstantis elektros įrangos atliekų surinkimas iš gyventojų didele dalimi yra susijęs ir su savivaldybių delsimu kreipti tinkamą dėmesį šiai problemai. Jeigu tokia situacija tęsis ir toliau, Lietuva rizikuoja neįvykdyti Europos Sąjungai duoto įsipareigojimo ir nesurinkti pakankamo kiekio tokio tipo atliekų. Tokios nuomonės yra elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo ir perdirbimo organizavimu užsiimanti asociacija „Infobalt EPA“.
Šių metų vasarį asociacija oficialiu raštu kreipėsi į visas Lietuvos savivaldybes su iniciatyva sukurti vieningą elektros įrangos surinkimo sistemą, kurios pagrindu taptų šiuo metu dirbančios komunalinių atliekų surinkimo įmonės, o surinkimo išlaidas dengtų „Infobalt EPA“. Tačiau į šį signalą sureagavo tik maždaug ketvirtadalis miestų ir rajonų savivaldybių, ir tik Alytaus ir Klaipėdos savivaldybės išreiškė paramą asociacijos iniciatyvai.
„Šalies savivaldybės yra atsakingos už komunalinių atliekų, kurioms priskiriamos ne tik smulkios atliekos, bet taip pat ir buitinės technikos, baldų, statybinės bei kitos atliekos, surinkimo iš gyventojų organizavimą, tačiau daugelis jų šios veiklos nevykdo. Nors savivaldybių teritorijas aptarnaujančios komunalinių atliekų įmonės teoriškai yra įpareigotos rinkti tokias atliekas, tačiau praktikoje neužsiima šią veikla. – teigia asociacijos „Infobalt EPA“ direktorius Edgaras Kriukonis.
Pasak jo, mokesčiai už atliekų išvežimą nedidėtų, nes elektros ir elektroninės įrangos gamintojų ir importuotojų asociacija yra pasirengusi visiškai finansuoti šiuos papildomus komunalininkų darbus ir padengti jų patiriamas išlaidas. Tuo tarpu gyventojams būtų sudarytos patogios galimybės aplinkai nekenksmingu būdu išmesti seną elektros įrangą.
„Šiuo metu elektronikos atliekų surinkimas iš gyventojų vyksta chaotiškai, atskirose savivaldybėse tuo bando užsiimti privačios bendrovės, neturinčios jokių susitarimų su savivaldybėmis. Susidaro toks įspūdis, kad savivaldybių aplinkosaugos specialistai, imtų sistemiškai žiūrėti į šių atliekų surinkimą tik tuomet, jei privatūs perdirbėjai nutrauktų savo veiklą. Šiuo metu atliekų surinkimo klausimą savivaldybės sprendžia tiesiog informuodamos gyventojus apie vienos iš perdirbimo įmonių teikiamas paslaugas, tačiau nesiekia pačios imtis šios veiklos“, – sako E. Kriukonis.
Asociacija „Infobalt EPA“ yra vienintelė organizacija Lietuvoje, kuri nuo 2006 metų veikia pagal Aplinkos apsaugos ministro išduotą elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo organizavimo licenciją. Asociacijai priklausančios įmonės Lietuvos rinkai teikia apie 60 proc. elektros ir elektronikos prekių. Šiais metais „Infobalt EPA“ planuoja sutvarkyti apie 4000 tonų atliekų bei skirti 200 tūkst. litų visuomenės švietimo programai.
Metų pabaigoje „Infobalt EPA“ paskelbė konkursą elektros įrangos atliekoms perdirbti, kurį laimėjo trys Lietuvos kompanijos.
Asociacijos narėmis yra 33 įmonės, tarp kurių: UAB „GNT Lietuva“, UAB „Sonex technologies“, UAB „BMS“, UAB „TD Baltic“, UAB „Ardena“, AB „Snaigė“, UAB „Electrolux“, UAB „Elektromarktas“, UAB „Šiaulių tauro televizoriai“ ir kt.