Lietuvos transporto, logistikos ir informacinių technologijų sričių įmonių atstovai rinkosi į Transporto inovacijų asociacijos steigiamąjį susitikimą. Įkurta nauja asociacija sieks skatinti transporto ir logistikos srities skaitmenizaciją. Ekspertai pripažįsta, kad šioje srityje jaučiamas inovacijų trūkumas, o jų taikymas leistų didinti tiek verslo, tiek ir valdžios institucijų veiklos efektyvumą ir tvarumą, be to, stiprėtų Lietuvos, kaip transporto koridoriaus tarp Rytų ir Vakarų, patrauklumas.
„Lietuvos transporto ir logistikos sektorius laikomas vienu labiausiai biurokratinėmis procedūromis apkrautų ir mažiausiai skaitmenizuotų sektorių. Su kaimyninėmis šalimis iš tiesų neturime bendrų sistemų, kad krovinių judėjimas vyktų sklandžiai ir efektyviai. Vis tik, sujungę jėgas su inovacijų profesionalais ir valstybės institucijomis, galime tikėtis spartaus sektoriaus vystymosi ir augančio jo konkurencingumo. Būtent todėl ir steigiame šią asociaciją“, – sako Jurgis Adomavičius, Transporto inovacijų asociacijos įkūrėjas.
Asociacija sieks į vieną bendruomenę burti ne tik transporto ir logistikos įmones bei technologinio sektoriaus atstovus, bet ir įtraukti valdžios institucijas, kitas asociacijas, partnerius. Tokiu būdu norima užtikrinti, kad kuriamos technologinės inovacijos geriau atitiktų transporto ir logistikos srities verslo poreikius, taip pat būtų suderinamos su Lietuvos valdžios institucijų reikalavimais ar partneriaujančių šalių ypatumais.
Pasak J. Adomavičiaus, idėja kurti Transporto inovacijų asociaciją kilo rengiant „Transporto Inovacijų Forumą“: „Buriant pranešėjus pastebėjome, kad didžiausio susidomėjimo sulaukia inovacijų, skaitmenizacijos temos, kad čia transporto ir logistikos sektoriaus atstovai mato daugiausia problemų ir galimybių. Dažnai pasitaiko, kad atskiri verslo vienetai ar valstybinės institucijos stengiasi skaitmenizuoti procesus, tačiau nesulaukę tinkamo politinio ar rinkos dalyvių palaikymo, finansavimo ar nesuradę tinkamų vystytojų patiria nesėkmę. Tikimės, kad ateityje asociacijos ir valstybės institucijų bendradarbiavimas leis sukurti naują produktyvią Lietuvos industrijos šaką, kaip nutiko fintech atveju.“
Steigiamajame susitikime iniciatyvą sveikinusi „Verslios Lietuvos“ direktorė Daina Kleponė taip pat džiaugėsi, jog įkuriama transporto ir logistikos sektorių tobulinti siekianti asociacija.
„Transporto sektorius yra vienas svarbiausių Lietuvos ekonomikos variklių, sudarantis net 60 proc. viso Lietuvos paslaugų eksporto, rodo 2019 m. duomenys. Taip pat, pernai šis sektorius buvo ir sparčiausiai augantis – paaugo net 21 proc. – iki 7 mlrd. eurų. Deja, šiame sektoriuje kaip ir visoje Lietuvos ekonomikoje vis dar dominuoja žema pridėtinė vertė. Šiandien kaip ir bendrai Lietuvos ekonomikai, taip ir transporto sektoriui inovacijos yra tiesiog būtinos jau ne tik pereiti į kitą efektyvumo lygį, tačiau net ir tam, kad kompanijos išliktų esamoje konkurencingoje aplinkoje. Todėl mes labai džiaugiamės tokios asociacijos iniciatyva ir tikime, kad transporto ir logistikos sektoriuje Lietuva greitai nustebins pasaulį savo inovatyviais ir efektyviais sprendimais“, – sako D. Kleponė.
„Ši asociacija siekia apjungti transporto ir logistikos sektorių su technologijų industrija, startuoliais, kurie padėtų didinti efektyvumą transporto ir logistikos srityje bei išnaudoti jos turimą potencialą. Siekiant didesnės skaitmenizacijos, asociacija bus aktyvi ne tik strateginiame lygmenyje, bet ir kuriant konkrečius skaitmeninius sprendimus, platformas ar įrankius“, – sako Paulius Lazauskas, vienas iš Transporto inovacijų asociacijos steigėjų.
Bendradarbystės erdvėje „UMA Workspace“ antradienio vakarą iniciatyvą sveikino ir Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ prezidentas Romas Austinskas, Lietuvos nacionalinės ekspeditorių ir logistų asociacijos „Lineka“ prezidentas Arūnas Bertašius, asociacijos „Infobalt“ skaitmeninės politikos vadovė Rūta Šatrovaitė Bulbovienė, Lietuvos respublikos muitinės, Lietuvos inovacijų centro atstovai.
Asociacijos iniciatoriai tikina, kad asociacija yra atvira, sieks augti ir kviečia jungtis visas transporto, logistikos, ekspedijavimo, IT ar kitų susijusių sričių bendroves, taip pat valstybines institucijas, asociacijas ar kitas suinteresuotas šalis, norinčias prisidėti prie didesnės sektoriaus skaitmenizacijos.