JAV ir Kinijos prekybos karas, kurio simboliu tapo sankcijos kinų telekomunikacijų milžinei „Huawei“ dėl įtarimų šnipinėjimu, pamažu buvo pradėjęs tapti nauja norma. Žmonės susitaikė, kad nauji „Huawei“ telefonai nebepalaikys „Google“ paslaugų, o Vakarų mobiliojo ryšio operatoriai jau susigyveno su mintimi, kad 5G įrangai teks ieškoti papildomų tiekėjų. Tačiau Jungtinėms Valstijoms, panašu, to nėra gana ir jos prieš kelias dienas nusprendė įpilti dar žibalo į ir taip jau degantį „Huawei“ laužą.
Šįkart nusitaikyta į tai, kas buvo laikoma vienu didžiausių „Huawei“ nepriklausomybės garantu – nuosavų procesorių gamybą. Kol kiti išmaniųjų telefonų gamintojai lustus pernelyg nesvarstydami pirko iš amerikietiškų kompanijų, tokių kaip „Qualcomm“, „Huawei“, greičiausiai ruošdamasi tokiam nepalankiam scenarijui, pradėjo investuoti į nuosavų „HiSilicon Kirin“ procesorių kūrimą. Taigi, JAV paskelbus draudimą amerikiečių kompanijoms dirbti su kinų telekomunikacijų lydere, jos mikroschemų gamyba nebuvo stipriai paveikta.
Valstijos bandė ją sužlugdyti motyvuodamos tuo, jog „Kirin“ procesoriams naudojama „ARM“ architektūra yra amerikietiškos technologijos, bet „ARM“, greičiausiai nenorėdama prarasti pelningo „Huawei“ kontrakto, sugebėjo įrodyti esanti Jungtinės Karalystės įmonė. Vis dėlto Vašingtonas ilgai netruko ir surado kitą silpną „Kirin“ lustų vietą – „Huawei“, nors pati ir kuria mikroschemas, jų gamybą patiki stambioms toje srityje besispecializuojančioms įmonėms, tokioms kaip Taivano „TSMC“, kurios klientai taip pat yra „Apple“, „Qualcomm“ ar „Nvidia“.
JAV Vyriausybė ruošiasi neleisti „TSMC“ ir kitiems panašiems gamintojams priimti užsakymų iš „HiSilicon“ ar kitų su „Huawei“ susijusių įmonių – jos pirmiausia turės kreiptis į Valstijas, kurios suteiks arba nesuteiks licenciją. Tai motyvuojama tuo, jog „TSMC“ procesorių gamybai naudoja amerikiečių įrengimus ir technologijas. Dar įdomiau tai, kad JAV Komercijos departamentas pernelyg neslepia besitaikantis į „Huawei“ – jo atstovų teigimu, šis naujas teisinis reguliavimas turėtų pažaboti „Huawei“ pastangas nesilaikyti Jungtinių Valstijų eksporto taisyklių. „TSMC“ dar 120 dienų nuo penktadienio, gegužės 15 dienos, leidžiama pristatyti „Huawei“ užsakymus, bet naujų kinų milžinės lustų gamyba jau yra uždrausta.
Vos praėjus kelioms dienoms nuo šių JAV pareiškimų, į situaciją sureagavo Pekinas, pareikalavęs sustabdyti „nepagrįstą „Huawei“ ir kitų Kinijos kompanijų žlugdymą“. Šios šalies užsienio reikalų ministerijos teigimu, tokie Donaldo Trumpo administracijos manevrai žlugdo tarptautinę gamybą, tiekimą ir vertės grandines.
Be to, pasak „Reuters“, Kinija jau yra pasiruošusi sukurti JAV juodojo sąrašo analogą į kurį būtų įtrauktos tokios puikiai pasaulyje puikiai žinomos amerikiečių įmonės, kaip „Apple“, „Qualcomm“ ir „Cisco“. Kinai joms planuoja įvesti ne tik įvairius apribojimus, bert ir prieš jas pradėti įvairius teisinius procesus bei tyrimus. Tarp dviejų ugnių taip pat atsidūrė šiuo metu ir taip sunkioje situacijoje esantis JAV lėktuvų gamintojas „Boeing“, iš kurio Kinijos oro linijos planuoja nebepirkti lėktuvų.
Į naująsias sankcijas jau spėjo sureaguoti ir „TSMC“, išleidusi pranešimą, kuriame teigia, kad kompanija „dirba su nepriklausomais konsultantais, siekdama atlikti teisinę analizę ir išsamų šių taisyklių patikrinimą bei interpretaciją.“ Procesorių gamintoja tikisi, kad vertinimas bus atliktas iki sankcijų įsigaliojimo dienos