Jau kuris laikas sparčius plėtros tempus demonstravusi Lietuvos startuolių ekosistema šiandien gali pasigirti sėkmingais rezultatais. Remiantis „Startup Lithuania“ duomenų baze, joje užregistruotų inovatyvių verslų Lietuvoje skaičius jau siekia 1021. Lietuvos startuolių skaičius yra panašus kaip ir Estijoje (1017), tačiau stipriai lenkia Latviją (352), rašoma pranešime spaudai.
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com
„Prieš pora metų Ekonomikos ir inovacijų ministerija iškėlė labai ambicingą tikslą – turėti 1000 startuolių Lietuvoje. Nors tuomet Lietuvos startuolių duomenų bazėje buvo skaičiuojama tik apie 380 startuolių. Šiandien Lietuva jau turi kuo didžiuotis – mūsų žinomų startuolių skaičius perkopė 1000 ir turime pirmąjį vienaragį. Džiaugiamės, nes Lietuva, kaip sparčiai auganti ir perspektyvi startuolių ekosistema, pamažu tampa vis labiau matoma visos Europos ir pasaulio mastu“, – teigia ekonomikos ir inovacijų viceministras Marius Skuodis.
Anot Robertos Rudokienės, VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“ vadovės, kol įmonių registre inovatyvioms įmonėms nėra suteikiamas oficialus startuolio statusas, startuolius suskaičiuoti ir suregistruoti yra ganėtinai sudėtinga. Todėl „Startup Lithuania“ administruojama startuolių duomenų bazė yra įrankis, kuris leidžia sekti ir analizuoti situaciją startuolių ekosistemoje. Taip pat ji prideda, kad Lietuvos startuolių skaičiaus augimą duomenų bazėje lėmė kelios priežastys.
„Startuolių kūrimąsi neabejotinai paskatino naujų ekosistemos žaidėjų tokių kaip akseleratoriai ar rizikos kapitalo fondų atsiradimas, iškeltos ir valdžios patvirtintos verslo aplinkos gerinimo iniciatyvos, pavyzdžiui: patrauklesnės opcionų apmokestinimo sąlygos. Visos šios ir daugelis kitų iniciatyvų kuria palankią aplinką steigti startuolius ir juos vystyti.
Tačiau svarbu pabrėžti ir tai, kad šis skaičius duomenų bazėje buvo pasiektas ir dėl nuolatinio bendradarbiavimo su visais Lietuvos ekosistemos dalyviais: mokslo ir technologijų parkais, akseleratoriais, rizikos kapitalo fondais ir kitomis valstybinėmis institucijomis, kurie dalinosi savo turima informacija apie startuolius Lietuvoje ir šie buvo užregistruoti „Startup Lithuania“ duomenų bazėje. Džiaugiamės šiuo jungtiniu darbu, nes turėdami kuo daugiau ir tikslesnių duomenų apie Lietuvos startuolius galėsime geriau ir greičiau išgryninti jų problemas, ieškoti būdų, kaip būtų galima palengvinti inovatyvaus verslo kūrimą ir vystymą Lietuvoje“, – komentuoja R. Rudokienė.
Pastebima, kad sparčiai besiplečianti ekosistema ir jos dalyviai, vis labiau ima traukti investuotojų akį. Remiantis 2019 metais atlikta „Dealroom.co” analize, nuo 2013 metų užsienio ir vietos investuotojai į Lietuvos startuolius jau investavo daugiau nei 503 mln Eur.
„Pagal bendrą investicijų dydį, Lietuva yra 4 vietoje iš visų Rytų Europos šalių, o nuo 2013 metų Lietuvoje rizikos kapitalo investicijų augimas siekia 135 proc. ir yra didžiausias lyginant su kaimynine Estija (88 proc.) ir Latvija (8 proc.). Pastaruoju metu taip pat girdime signalus iš vietos investuotojų, kad konkurencija su užsienio investuotojais dėl Lietuvoje veikiančių startuolių vis labiau auga“, – sako „Startup Lithuania“ vadovė.
Šiuo metu Lietuvos startuolius vienijančioje „Startup Lithuania“ duomenų bazėje pateikiama informacija apie įvairios stadijos inovatyvius verslus: ir tuos, kurie dar neturi juridinio statuso, bet aktyviai dirba vystydami savo produktą, ir tuos, kurie jau yra daug pažengę verslo vystymo kelyje.
Matoma, kad Lietuvoje dominuoja verslo valdymo sistemų (16 proc.), finansinių technologijų (13 proc.), ir sveikatos (8 proc.) startuoliai, bei logistikos ar judumo (6 proc.) ir žaidimų industrijos įmonės (5 proc.). Pagal geografinę padėtį, daugiau nei pusė startuolių veikia Vilniuje (60 proc.), antras didžiausias startuolių miestas pagal jų skaičių yra Kaunas (38 proc.), trečioje pozicijoje Klaipėda (2,4 proc).
Remiantis duomenų bazės informacija, Lietuvoje daugiausia veikia startuoliai, kuriantys sprendimus verslui (B2B), jų duomenų bazėje yra 542, o produktus ar paslaugas visuomenei (B2C) kuria 391 startuoliai. Taip pat, šiuo metu duomenų bazėje yra 39 startuoliai kurie vysto verslus pasinaudoję „Startup Visa Lithuania“ programa, skirta užsienio verslų pritraukimui į Lietuvą.
2019 metais Lietuvos startuoliai pritraukė per 170 mln. Eur investicijų iš vietos ir užsienio investuotojų, atsirado pirmasis vienaragis, kuriuo tapo dėvėtų rūbų pardavimo platforma „Vinted“.