Lietuvos verslas ir pramonė žengia skaitmenizacijos keliu. Valstybė skiria didelį dėmesį šiam procesui skatinti, o Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra numačiusi reikšmingas ES investicijas, rašoma pranešime žiniasklaidai. Siekiant paskatinti pramonės įmones diegti skaitmeninius sprendimus gamyboje šiuo metu paskelbtas kvietimas pagal Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Pramonės skaitmeninimas LT“.
Pramonės įmonės galės įsivertinti gamybos procesų skaitmeninimo galimybes ir įsidiegti įrangą su integruotomis skaitmeninimo technologijomis. Iš viso projektams numatyta paskirstyti 15,3 mln Eur. Paraiškas įmonės kviečiamos teikti iki 2020 m. liepos 7 d. Lietuvos verslo paramos agentūrai.
Ne mažiau svarbią pagalbą įmonėms teikia ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), kuri jau vienerius metus įgyvendina projektą „Smart Inotech pramonei“, yra subūrusi inovacijų ekspertų tinklą visoje Lietuvoje, kuris atlieka inovacijų auditus ir konsultuoja įmones skaitmeninimo klausimais. MITA glaudžiai bendradarbiauja su neseniai Lietuvoje įkurtais skaitmeninių inovacijų centrais (SIC), kurių mūsų šalyje jau yra net 16.
„Jau yra atlikta daugiau kaip 70 auditų, organizuoti 7 renginiai, konsultuojama 150 įmonių įvairiuose Lietuvos regionuose. Šiuo metu spartūs darbai vyksta naujų pramonės skaitmenizavimo technologijų paieškose. Ieškoma būdų prieiti prie naujausių robotizacijos sprendimų ir kitų skaitmeninių technologijų. Kalbama su skaitmeninių technologijų gamintojais tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Mūsų tikslas – skatinti Lietuvos pramonės įmones diegti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros rezultatus Sumanios specializacijos srityje, didinti aukštos pridėtinės vertės produktų gamybos mastą šalyje“, – sako MITA l.e.p. direktorius Gintas Kimtys.
Ateities verslo kryptis – skaitmenizacija
Lietuvos verslą ir pramonę vienijančios konfederacijos palaiko įvairias valstybės iniciatyvas ir pagalbą einant skaitmenizacijos keliu.
Pasak Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidento Valdo Sutkaus, skaitmeninimo galimybės yra neišvengiamas kiekvienos modernios įmonės kelias ir su laiku – tai bus tik svarbesnė detalė.
„Prisitaikyti, galimai, pavyks ne visiems, tačiau sparčiai tobulėjant technologijoms pranašumą įgaus būtent ta įmonė, kuri skaitmeninių technologijų diegimą pritaikys greičiau. Galima prognozuoti, jog skaitmeniniai sprendimai atneš kur kas didesnį darbo produktyvumą, o dėl to padidės ir pramonės apimtys“, – sako V.Sutkus.
Jam antrina Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Vidmantas Janulevičius, kurio nuomone, būtina skatinti šį procesą. „Valstybės ir regiono atsilikimas pasaulinėse skaitmeninėse lenktynėse gali neigiamai atsiliepti visuomenės ir verslo skaitmeninei transformacijai bei tvariam augimui. Ateities pramonės skaitmenizavimas, Pramonė 4.0 ir kiti skaitmeninimai įvairiuose gamybos proceso etapuose bei pardavime konkrečius produktus gaminančioms įmonėms yra tikras sėkmės potencialas: skaitmenos pagalba jos gali surasti savo vartotojų rinką. Tokiu būdu sukuriama didesnė pridėtinė vertė įmonei ir eksportuojančiai šaliai. Skaitmeninimas ir technologinis atsinaujinimas gali labai ženkliai prisidėti prie įmonių produktyvumo kėlimo, o tai Lietuvos pramonei yra ypatingai svarbu, kadangi gamybinių pajėgumų panaudojimo lygis Lietuvos pramonėje yra užstrigęs istorinėse aukštumose ir siekia beveik 78 proc.“, – sako Vidmantas Janulevičius.