Įvertinus sausio mėnesį gautas gyventojų paraiškas nedidelės galios saulės elektrinėms įsirengti arba įsigyti bei seniems šildymo katilams pasikeisti, Energetikos ministerija papildomai skyrė Europos Sąjungos (ES) lėšų šiems projektams finansuoti. Finansavimas didinamas du kartus – iki 24,5 mln. eurų.
Senų ir neefektyvių katilų keitimui namų ūkiuose vietoje planuotų 3 mln. eurų bus skirta 9 mln. eurų – šios lėšos rezervuotos daugiau nei 2900 gyventojų.
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com
Tuo tarpu saulės elektrinių įrengimui arba įsigijimui namų ūkiuose vietoje planuotų 9 mln. eurų bus skirta 15,54 mln. eurų – šios lėšos rezervuotos daugiau nei 6700 gyventojų.
Iš viso beveik 9,7 tūkst. gyventojų numatyta išmokėti apie 24,5 mln. eurų.
„Pastangos kuriant paprastą, lanksčią ir finansiškai patrauklią sistemą, kuri skatintų gyventojus tapti energetiškai savarankiškais ir patiems pasigaminti elektros energiją, duoda vaisių – gyventojų, naudojančių žalią ir švarią energiją, tik daugėja. Tai mažina gyventojų sąskaitas už energiją, tai stiprina Lietuvos indėlį kovojant su klimato kaita“ , – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Aplinkos projektų valdymo agentūra (toliau – APVA) per aplinkos projektų informacinę sistemą APVIS informuos gyventojus, kuriems yra rezervuotos kompensacinės išmokos. Finansavimas bus skirtas visiems pareiškėjams, kurie atitiko reikalavimus ir teisingai užpildė registracijos formas.
„Siekiame kuo operatyviau per APVIS sistemą informuoti gyventojus apie jiems rezervuotas lėšas. Finansavimas bus skirtas visiems pareiškėjams, kurie atitiko reikalavimus ir teisingai užpildė paraiškas. Džiugu, jog taip sparčiai didėja žmonių noras tapti energetiškai savarankiškais ir tiesiogiai prisidėti prie tvaresnės aplinkos kūrimo“, – sako APVA direktorius Ignotas Šalavėjus.
APVA iš viso sulaukė 3034 prašymų finansuoti senų katilų keitimą,5569 žmonės išreiškė norą tapti gaminančiais vartotojais, 1552 pateikė paraiškas nutolusių gaminančių vartotojų priemonėms.
Dalis paraiškų dėl saulės elektrinių neatitiko nustatytų kriterijų, taip pat buvo netiksliai užpildytos. Siekiant, kad kuo daugiau žmonių galėtų pasinaudoti finansinėmis galimybėmis, APVA kreipėsi į gyventojus, prašydama patikslinti paraiškas.
Dažniausios pasitaikiusios klaidos ir paraiškų atmetimo priežastys – registruotas ne gyvenamosios paskirties namas, paraišką pateikė ne turto savininkas, arba namui išduotas tik statybos leidimas, bet registrų centre nėra registruota nuosavybė.
Tuo tarpu teikiant paraiškas neefektyvių katilų keitimui, dažniausiai pasitaikančios klaidos ir paraiškų atmetimo priežastys: namo statybos teisės aktų nustatyta tvarka nėra įregistruotos anksčiau nei prieš 5 metus, gyventojai nori keisti krosnis, kurios netiekia šilumos į vandens pagrindu veikiančias sistemas, arba pareiškėjai nori įsirengti biokuro katilus padidintos taršos zonose, kuriose finansavimas teikiamas tik šilumos siurbliams įsirengti.
Mažosios energetikos, orientuotos į elektros energiją gaminančius vartotojus, plėtra – vienas iš Energetikos ministerijos prioritetinių darbų. Siekiant skatinti statyti nuosavas saulės elektrines, buvo iki minimumo sutrumpintos procedūros ir visiškai atsisakyta leidimų, taip pat sukurta nutolusių saulės elektrinių sistema – kai elektros energija gaminama vienoje vietoje, o vartojama kitoje.
Nuo šių metų į finansinę paramą saulės elektrinėms įsirengti gali pretenduoti ne tik tie gyventojai, kurie ketina įsirengti saulės elektrinę individualiame name, bet ir gyvenantys daugiabučiuose arba norintys įsirengti nutolusią elektrinę ar nusipirkti ją iš elektrinių parko.
Pareiškėjai, norintys pasitikrinti ar jiems rezervuota kompensacinė išmoka gali prisijungę prie APVIS sistemos. Prisijungimo instrukcija patalpinta skiltyje „Pagalba“.