Lietuvoje pradės veikti užsienio talentų pritraukimą, išlaikymą ir integraciją skatinanti procedūra „Startup Employee Visa“, kuri sumažins startuoliams reikalingų aukštos kvalifikacijos specialistų atvykimo į Lietuvą barjerus. Tai pirmadienį pasirašytu memorandumu įtvirtino Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Vidaus reikalų ministerija ir Migracijos departamentas.
„Lietuvoje veikiantys vietos ir užsienio startuoliai vis dažniau susiduria su talentų trūkumu, ypač vystantys produktus, kuriems taikomos tos technologijos, kurias išmanančių specialistų šalyje veikiančios aukštosios mokyklos arba nerengia visai, arba rengia santykinai nedaug – blokų grandinių technologijų, dirbtinio intelekto srities specialistų ar iOS programuotojų. Dažnai tai tampa didžiausia kliūtimi siekiant kurti produktus globaliai rinkai ir konkuruoti su panašiomis įmonėmis. Todėl bendromis pastangomis įsipareigojame paleisti veikti „Startup Employee Visa“ procedūrą, leisiančią startuoliui reikalingus aukštos kvalifikacijos specialistus aptarnauti prioriteto tvarka“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su „Versli Lietuva“ sukurs procedūrai „Startup Employee Visa“ skirtą informacinę infrastruktūrą, kad ji galėtų būti įgyvendinama vieno langelio principu. Šios institucijos taip pat nustatys įmonės atitiktį startuolio kriterijams ir įmonės poreikį darbuotojams, dėl kurių bus vykdoma „Startup Employee Visa“ procedūra, teiks būtinas konsultacijas ir ekspertų paslaugas.
Vidaus reikalų ministerija kartu su Migracijos departamentu įsipareigojo įgyvendinti vieno langelio principą visoms paslaugoms, susijusioms su leidimu startuolių darbuotojams laikinai gyventi Lietuvoje. Startuoliai Migracijos departamente bus aptarnaujami ne mažiau kaip dviem užsienio kalbomis (anglų ir rusų), o procedūros „Startup Employee Visa“ dalyvio dokumentai bus nagrinėjami prioriteto tvarka, per trumpiausią įmanomą terminą.
„Siekdami pasitelkti aukštos kvalifikacijos darbuotojus iš užsienio ir skatinti jų išlaikymą bei sėkmingą integraciją Lietuvoje, turime sudaryti ir palankias tam sąlygas. Administraciniai barjerai neturi būti kliūtis įdarbinti reikalingus darbuotojus. Įvertinus saugumą kaip prioritetą migracijos politikos srityje, sieksime bendradarbiaudami įgyvendinti reikalingus pokyčius tiek procedūrose, tiek teisiniame reglamentavime, kad ši naujovė startuoliams sudarytų sąlygas lanksčiau ir greičiau prisitraukti talentus iš trečiųjų šalių“, – sako vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas.
Jau kuris laikas Lietuvoje veikia „Startup Visa“ programa, leidžianti užsieniečiams kur kas greičiau ir paprasčiau atlikti visas procedūras Migracijos departamente. Jos tikslas – pritraukti startuolių investicijas į Lietuvą ir užtikrinti sklandesnes persikėlimo procedūras. Per pirmąjį šių metų ketvirtį naudodamiesi šia programa Lietuvoje įsikūrė 18 startuolių iš užsienio, o tai yra tris kartus daugiau nei tuo pat laikotarpiu pernai.
Planuojama, kad šiais metais pradės veikti ir paspartinta (angl. fast track) startuolio vizos suteikimo procedūra į Lietuvos akceleratorius atrinktiems startuoliams.
Šiuo metu „Verslios Lietuvos“ duomenų bazėje yra 570 startuolių. Startuolių skaičiaus augimas pastaraisiais metais siekė 58 proc. Pernai Lietuvos startuolių bendruomenė pasiekė rekordinius rezultatus – pritraukė 183 mln. Eur investicijų iš užsienio ir Lietuvos investicinių fondų.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija yra užsibrėžusi tikslą iki 2020 metų startuolių skaičių Lietuvoje išauginti iki 1000.