Gegužės 22 d. visoje Europos Sąjungoje (ES) įsigalioja naujos tarptautinio siuntinių pristatymo taisyklės, kurios sudarys sąlygas lengviau rasti informaciją apie įvairias siuntinių pristatymo galimybes, sužinoti ir palyginti šių paslaugų kainas ES šalyse. Tikimasi, kad tai pagerins sąlygas e. prekybai ir bus itin naudinga gyventojams bei e. prekybą vykdančiam smulkiajam verslui.
Priėmus šias taisykles įgyvendintas dar vienas svarbus ES bendrosios skaitmeninės rinkos elementas, kuris leis pagerinti tarptautinių siuntinių pristatymo paslaugų sąveikumą ir kokybę bei labiau atsižvelgti į paslaugų naudotojų interesus. Be to, reguliavimo institucijoms suteikiami platesni įgaliojimai stebėti šią rinką. Siuntinių pristatymo reglamentavimą keisti paskatino vis dažnesni šių paslaugų naudotojų pranešimai apie tarptautinių siuntinių siuntimo, priėmimo arba grąžinimo paslaugų kokybės problemas, taip pat dideli paslaugų kainų skirtumai. Įvairūs paslaugų teikėjai siūlo įvairias paslaugas ir kainas, kurios priklauso nuo siunčiamų siuntinių svorio, dydžio ir formos, siunčiamų siuntinių kiekio, taip pat nuo jų paskirties vietos, pridėtinės vertės ypatybių, pavyzdžiui, siuntinių atsekimo sistemų. Dėl tokios įvairovės naudotojams sunku palyginti įvairių paslaugų teikėjų siūlomas siuntinių pristatymo paslaugas kokybės, ir kainos požiūriu, nes jie dažnai nežino apie įvairias siuntinių pristatymo galimybes, taikomas panašioms paslaugoms tarptautinės e. prekybos srityje.
Tikimasi, kad didesnis skaidrumas ir galimybė palyginti kainas visoje ES sukels konkurencinį spaudimą – dėl to sumažės nepagrįsti tarifų skirtumai bei objektyviais veiksniais nepagrįstos kainos. Tai ypač naudinga privatiems asmenims ir smulkiesiems verslininkams, nes jie paprastai neturi derybinių galių susitarti dėl geresnių įkainių.
Numatoma, kad įgyvendinus šiose taisyklėse numatytą reformą, Europos Komisija tarptautinių siuntinių pristatymo tarifus skelbs tam skirtoje interneto svetainėje, kuri pagal savo pobūdį turės būti neutrali ir nekomercinė. Sukaupti kiekvienos ES šalies siuntinių pristatymo paslaugų teikėjų informaciją padės nacionalinės reguliavimo institucijos, pavyzdžiui, Lietuvoje – Ryšių reguliavimo tarnyba. Gyventojams ir verslui bus sudaryta galimybė lengviau rasti informaciją apie įvairias siuntinių pristatymo galimybes, įskaitant siuntinių stebėjimo ir sekimo paslaugas, taip pat palyginti siuntinių pristatymo kainas visoje ES.
Minėtas taisykles nustato gegužės 22 d. įsigaliojantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/644 dėl tarptautinių siuntinių pristatymo paslaugų.
Iki š. m. rugsėjo 23 d. Europos Komisija planuoja priimti šio reglamento įgyvendinimo aktą, kuriame bus numatyti praktiniai jo įgyvendinimo aspektai.