Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmuose vakar Lietuvos verslininkams Luhansko srities (Ukraina) administracijos vadovai pristatė naujienas iš karo krizės paliesto Rytų Ukrainos regiono, supažindino su jo šiandieniu gyvenimu, patiriamomis problemomis ir jų sprendimo būdais.
Ukrainos Luhansko srities valstybinės administracijos vadovo, srities karinės – civilinės administracijos viršininko Jurij Garbuz teigimu, Luhanske šiuo metu yra vadinamoji „pilkoji zona“, kurioje ir mokyklose vietoj langų sudėtos apsauginės priemonės nuo skeveldrų. Vis dėlto didžioji dalis Luhansko srities yra kontroliuojama Ukrainos ir gyvenimas čia nesustojęs. Lietuvos verslininkams Luhansko delegacija pristatė galimybes investuoti į grūdų perdirbimo, produkcijos gamybos, į kitas augalininkystės produkcijos vertės didinimo sritis, tapti Ukrainos verslininkų lygiaverčiais partneriais. Taip pat minėtos galimybės bendradarbiauti energetikos sektoriuje, medicinos paslaugų srityje.
„Aš tikiu, kad Luhansko sritis dar šiemet vėl bus suvienyta ir Lietuvos verslas, kuriam esame dėkingi už paramą Ukrainos žmonėms, galės tapti mūsų verslo partneriais“, – pažymėjo Luhansko vadovas. „Sunku būtų vienareikšmiškai vertinti verslo galimybes jau šiandien investuoti Luhansko srityje, tačiau žinoti visą informaciją apie regioną, jo poreikius ir galimybes verslui yra be galo naudinga. Esame įsitikinę, kad gyvenimas šiame Ukrainos regione normalizuosis ir tuomet didžiausią naudą galės duoti regionui ir gauti grąžą tos įmonės, kurios bus pasirengusios veiklą pradėti nedelsiant. Tačiau drąsiai galėčiau teigti, kad šiandien Ukrainos rinka yra labai patraukli mūsų šalies verslui, kur atsiveria didelės investavimo ir bendradarbiavimo galimybės. Taip, išties reikia kantrybės, verslo pažinčių, informacijos siekiant minimizuoti veiklos rizikas Ukrainoje, ir Lietuvos įmonės tą sėkmingai daro“, – sako Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų bei Lietuvos – Ukrainos verslo tarybos prezidentas Sigitas Leonavičius, pažymėdamas, kad Vilniaus prekybos pramonės ir amatų rūmai, padedami ir Lietuvos ambasados Ukrainoje, aktyviai bendradarbiauja su Ukrainos verslininkų ir pramonininkų sąjunga, palaiko nuolatinį ryšį su jos vadovais, padeda šalių verslininkams rasti partnerius ir pradėti naujus verslus.
Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Mariaus Janukonio teigimu, ukrainiečiai yra suinteresuoti kuo greitesniu normalaus gyvenimo nuo krizės nukentėjusiame regione atkūrimu, o verslo bendradarbiavimas galėtų būti labai svarbus siekiant šiuo tikslo.
Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Prezidentas ir Ukrainos Luhansko srities valstybinės administracijos vadovas Jurij Garbu sutarė dar šiemet suorganizuoti Lietuvos įmonių verslo misiją į Luhanską, kur mūsų verslininkai savo akimis galės pamatyti situaciją regione ir įvertinti verslo bendradarbiavimo galimybes.
Aktyvų Lietuvos – Ukrainos verslo bendradarbiavimą parodo ir praėjusių metų gruodžio mėnesį Lietuvoje vykęs jau trečiasis Lietuvos ir Ukrainos ekonomikos forumas, kurį atidarė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Ukrainos Respublikos Prezidentu Petro Porošenka. Jame dalyvavo daugiau nei 100 Lietuvos ir Ukrainos verslo atstovų. Į Ukrainą eksportuojami lietuviški maisto, chemijos pramonės, popieriaus gaminiai, daug galimybių bendradarbiauti atveria ir IT, elektronikos, logistikos, atsinaujinančios energetikos sektoriai. Lietuvos įmonės taip pat prisideda prie Ukrainos šilumos ūkio modernizavimo, konsultuoja Ukrainos valstybines institucijas, savivaldybių įmones.
Luhansko vadovų susitikimą su verslu organizavo Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmuose veikiantis Europos įmonių tinklas (angl. Enterprise Europe Network), bendradarbiaudamas su Lietuvos Respublikos ambasada Ukrainoje ir LR Užsienio reikalų ministerija. Šiandien Luhansko vadovų delegacija susitinka su ministerijų vadovais, politikais.