Europos Komisija skelbia veiksmų planą, kaip pasinaudoti galimybėmis, kurias teikia technologijomis grindžiamos inovacijos finansinių paslaugų srityje („FinTech“). Juo siekiama sudaryti galimybes Europai tapti pasauliniu „FinTech“ centru, o ES įmonėms ir investuotojams – kuo geriau pasinaudoti bendrosios rinkos teikiamais pranašumais šiame sparčiai besivystančiame sektoriuje. Komisija taip pat teikia naujas taisykles, kurios padės sutelktinio finansavimo platformoms augti visoje ES bendrojoje rinkoje – tai pirmas svarbus rezultatas šioje srityje.
Teikiamame veiksmų plane numatyta sudaryti finansų sektoriui sąlygas pasinaudoti sparčia naujų technologijų, tokių kaip blokų grandinės (angl. „blockchain“), dirbtinis intelektas ir debesijos paslaugos, pažanga. Kartu siekiama užtikrinti, kad rinkos taptų saugesnės ir kad į jas būtų lengviau patekti naujiems dalyviams. Tai bus naudinga vartotojams, investuotojams, bankams ir naujiems rinkos dalyviams. Be to, Komisija siūlo, kad platforma, kuriai vienoje šalyje suteikta licencija, galėtų veikti visoje ES.
Finansų sektorius yra didžiausias skaitmeninių technologijų vartotojas ir pagrindinis ekonomikos skaitmeninės transformacijos variklis. Šiandienos veiksmų plane pateikiami 23 žingsniai, kuriais siekiama sudaryti sąlygas novatoriškų verslo modelių plėtrai, remti naujų technologijų diegimą, didinti kibernetinį saugumą ir finansų sistemos vientisumą. Visų pirma:
- Komisija įsteigs ES „FinTech“ laboratoriją, kurioje Europos ir nacionalinės institucijos galės bendradarbiauti su technologijų teikėjais neutralioje ir nekomercinėje aplinkoje.
- Komisija jau sukūrė ES blokų grandinės stebėjimo centrą ir forumą. Vėliau 2018 m. ji pateiks ataskaitą apie kriptografinio turto keliamas problemas ir teikiamas galimybes, o šiuo metu rengia išsamią visiems ekonomikos sektoriams skirtą išsklaidytosios operacijų knygos technologijos (angl. „distributed ledger technology“) ir blokų grandinės strategiją. Išsklaidytoji operacijų knyga yra duomenų, kuriais dalijamasi tinkle, bazė. Geriausiai žinoma išsklaidytosios operacijų knygos technologija yra blokų grandinė.
- Komisija konsultuosis, kaip geriausia skatinti biržinių bendrovių skelbiamos informacijos skaitmeninimą Europoje, be kita ko, naudojantis novatoriškomis nacionalinių duomenų bazių sujungimo technologijomis. Dėl to investuotojams bus gerokai lengviau gauti pagrindinę informaciją, reikalingą investiciniams sprendimams priimti.
- Komisija rengs seminarus, kurių tikslas – gerinti informacijos apie kibernetinį saugumą mainus.
- Komisija, remdamasi Europos priežiūros institucijų rekomendacijomis, pateiks apribotos bandomosios reglamentavimo aplinkos geriausios praktikos vadovą. Apribota bandomoji reglamentavimo aplinka (angl. regulatory sandbox) yra reguliavimo institucijų nustatyta sistema, suteikianti galimybę „FinTech“ pradedančiosioms įmonėms ir kitiems novatoriams atlikti realius eksperimentus kontroliuojamoje aplinkoje prižiūrint reguliavimo institucijai. Apribotos bandomosios reglamentavimo aplinkos tampa vis populiaresnės, ypač išvystytose finansų rinkose.
Taip pat Europos Komisija teikia pasiūlymą dėl reglamento, reguliuojančio sutelktinį finansavimą. Sutelktinis finansavimas suteikia daugiau galimybių gauti finansavimą, ypač pradedančiosioms ir kitoms mažoms įmonėms. Pradedančioji įmonė gali pateikti savo projektą interneto platformoje ir prašyti paramos paskolos (tarpusavio skolinimas) arba nuosavo kapitalo forma. Investuotojai gauna finansinę investicijų grąžą. Šiuo metu daugeliui platformų sunku plėsti veiklą į kitas ES šalis. Todėl sutelktinis finansavimas Europos Sąjungoje, palyginti su kitomis stipriausios ekonomikos šalimis, nepakankamai išvystytas, o ES rinka suskaidyta. Viena iš didžiausių kliūčių – bendrų ES taisyklių stoka. Dėl to gerokai padidėja reikalavimų laikymosi ir veiklos išlaidos ir sutelktinio finansavimo platformoms užkertamas kelias plėstis tarpvalstybiniu mastu. Įgyvendinus šiandienos pasiūlymą šioms platformoms bus lengviau siūlyti savo paslaugas visoje ES, o finansavimo stokojančios įmonės turės daugiau galimybių gauti šios novatoriškos formos finansavimą. Siūlomas reglamentas, kai tik jį priims Europos Parlamentas ir Taryba, leis platformoms kreiptis dėl ES ženklo, vadovaujantis vienu taisyklių rinkiniu. Tai suteiks joms galimybę siūlyti savo paslaugas visoje ES. Investuotojai sutelktinio finansavimo platformose bus apsaugoti taikant aiškias informacijos atskleidimo taisykles, valdymo ir rizikos valdymo taisykles ir nuoseklų priežiūros metodą.
Lietuvos kontekste šiandieniniai Komisijos pasiūlymai labai aktualūs, nes Lietuvos valdžios institucijos, įskaitant Lietuvos banką, Finansų ministeriją ir agentūrą „Investuok Lietuvoje“, bendradarbiaudamos aktyviai skatina „FinTech“ sektoriaus plėtrą Lietuvoje, o pasiūlymai turėtų palengvinti Lietuvoje įsikūrusių „Fintech“ įmonių prieigą prie ES bendrosios rinkos.