Keturios iš penkių šalies pramonės įmonių per artimiausius dvejus metus planuoja investuoti į veiklos plėtrą, o dažniausiai jos numačiusios tam skirti 1–5 mln. eurų, rodo „Siemens“ užsakymu atlikta vadovų apklausa. Pagrindinė įmonių investicijų kryptis – naujos technologijos, kurios padėtų padidinti gamybos produktyvumą.
„Palankios Lietuvos ir svarbiausių eksporto rinkų perspektyvos leidžia pramonės įmonėms drąsiau galvoti apie veiklos plėtrą. O toliau didėjančios darbo sąnaudos tampa vienu iš pagrindinių veiksnių, skatinančių investuoti į naujas technologijas. Nemaža dalis įmonių nurodo, kad jų konkurencingumo lygis šiuo metu yra pakankamas sėkmingai plėtoti veiklą toliau, tačiau nieko nedarydamos savo pranašumą jos prarastų per 2–3 metus“, – sako „Siemens Osakeyhtio“ Lietuvos filialo direktorius skaitmeninei gamybai, procesų pramonei ir pavaroms Rokas Latkauskas.
Investuoti į naujas technologijas, kurios padėtų padidinti produktyvumą, per artimiausius dvejus metus ketina 60 proc. įmonių. Tuo metu 51 proc. įmonių nurodo ketinančios plėsti gamybinius pajėgumus, o 45 proc. įmonių – ieškoti galimybių naujose eksporto rinkose. Plėtros galimybių artimiausiais metais nesvarsto tik penktadalis apklaustų įmonių vadovų.
Maždaug pusė visų apklaustų pramonės įmonių per ateinančius dvejus metus į plėtrą ketina investuoti bent 1 mln. eurų ar didesnę sumą lėšų: 27 proc.– 1–5 mln. eurų, 12 proc. – 5–10 mln. eurų, o dešimtadalis įmonių – daugiau kaip 10 mln. eurų.
Pasak R. Latkausko, įmonių numatytos investicijos leidžia galvoti apie automatizuotas ir skaitmenines gamybos technologijas, kurios priskiriamos „Pramonės 4.0“ sričiai. Kaip rodo tarptautiniu mastu atlikti „Siemens“ tyrimai, į naujos kartos produktų kūrimo ir gamybos technologijas investavusios gamybos įmonės pasiekia 9,8 proc. metinį produktyvumo augimą.
Be to, Lietuvos gamybos įmonės investicijas į naujas technologijas įmonės nurodo kaip vieną iš priemonių, galinčių padėti spręsti darbo jėgos trūkumo problemą. Tokį sprendimo būdą „Siemens“ apklausoje įvardijo 66 proc. įmonių, tuo metu 56 proc. nurodė ketinančios automatizuoti gamybos procesus, 53 proc. – pasiūlyti darbuotojams didesnius atlyginimus.
Didžiausių šalies pramonės įmonių vadovų apklausą „Siemens“ užsakymu atliko tyrimų bendrovė „Spinter“, kuri apklausė 101 respondentą.