Ekologiškų biurų iniciatyvos pamažu plinta visame pasaulyje – jomis siekiama skatinti darbuotojus tiek tinkami rūšiuoti darbo metu susidarančias atliekas, tiek tausojant sunaudojamus išteklius. Nepaisant to, elektronikos surinkėjų praktika rodo, kad elektroninės technikos prietaisai ar jų priedai neretai biuruose „užsilieka“, o darbuotojai ne visada žino, kaip tinkamai pasielgti su sugedusiu ar nebereikalingu įrenginiu. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) direktorius Linas Ivanauskas trumpai apžvelgė esamą situaciją ir pateikė tris patarimus, kaip galima paskatinti darbuotojus deramai elgtis su elektronikos atliekomis.
Pasak L. Ivanausko, aplankę biurus, greičiausiai ne viename jų rasime stalčiuje „užsilikusius“ įrenginius: skaičiuotuvus, mobiliuosius telefonus ar netgi kompiuterio peles. Pastarosios kai kuriais atvejais net neidentifikuojamos kaip elektronikos atliekos, tad neretai atsiduria įprastuose buitinių atliekų konteineriuose ar kraustantis atiduodami perkraustytojams, nepasidomint jų likimu.
„Biuruose naudojama elektroninė technika daugiau mažiau visur vienoda: stacionarūs ir nešiojami kompiuteriai, spausdintuvai, vaizdo projektoriai, mobilieji telefonai, elektriniai virduliai, mikrobangų krosnelės ir pan. Atsakingą požiūrį į gamtą rodančiuose biuruose tikrai rasime popieriaus, stiklo, plastiko atliekų rūšiavimo konteinerius, kai kuriais atvejais – ir baterijų rūšiavimo dėžutes deja, apie kitas elektronikos atliekas ir jų rūšiavimo galimybes bei ypatumus, informacijos dar pritrūksta“, – teigia EPA direktorius.
Pastebima tendencija, kad sugedusi ar nenaudojama elektronika randa sau vietos biuruose – kaupiama sandėliukuose, darbuotojų stalčiuose ir pan. „Kaip ir kai kurie gyventojai, taip ir biuro darbuotojai, elektronikos atliekomis neskuba atsikratyti, nes yra vietos jų sandėliavimui, nenorima prisiimti atsakomybės tinkamam tvarkymui arba pagalvojama – „gal kada prireiks“. Kai kuriose srityse egzistuoja reikalavimai periodiškai atnaujinti naudojamą elektroninę techniką arba ją tenka keisti keičiantis darbuotojams, tačiau įprastai darbuotojai nesiima papildomos iniciatyvos tinkamai tvarkyti elektronikos atliekas“, – pasakoja L. Ivanauskas. EPA elektronikos atliekų surinkėjai pastebi, kad elektroninės technikos atliekų išvežimas dažniausiai užsakomas tuomet, kai nebėra, kur jas sandėliuoti arba persikraustant – kai atsiranda papildoma motyvacija atsirinkti reikiamus daiktus ir atsisveikinti su nenaudojamais ar sugedusiais įrenginiais tampa daug lengviau.
L. Ivanauskas išskyrė kelias esmines rekomendacijas įmonėms, norinčioms paskatinti atsakingą darbuotojų elgesį, atsikratant elektronikos atliekų.
- Paskirkite už elektronikos atliekų surinkimą ir tvarkymą atsakingą darbuotoją. Neretai sugedus įrenginiui kyla klausimai – o kur gi jį dėti, kam perduoti ir pan. Dėl šios priežasties rekomenduojama biure turėti darbuotoją, kuriam būtų galima atnešti arba informuoti apie susidariusias elektronikos atliekas. Jis būtų atsakingas ir už šių atliekų tinkamą išmetimą: rūšiuojant specialiuose konteineriuose ar užsakant nemokamą stambios elektroninės technikos atliekų išvežimą. Iniciatyvos pradžia gali tapti ir biure patogioje vietoje pastatyta senų baterijų bei nereikalingų mobiliųjų telefonų surinkimo dėžutė, kurios turinys periodiškai perduodamas elektronikos atliekų surinkėjams.
- Įsitikinkite, kad įrenginys tikrai sugedo arba nebus reikalingas. Kalbant apie elektronikos įrenginių naudojimą, pasaulyje akcentuojama antrinio panaudojimo svarba. Tad atsiradus nereikalingam, ilgą laiką nenaudojamam ar sugedusiam įrenginiui, pirmiausia reikia nuspręsti, kaip jis bus naudojamas toliau ir ar verta investuoti į jo sutvarkymą. Tuo pasirūpinti gali paskirtas atsakingas ar bet kuris kitas darbuotojas – paklausdamas ar kolegai nereikia atliekamo skaičiuotuvo, pasiteiraudamas vadovo ar planuojama taisyti kompiuterį – galbūt numatoma įsigyti naują.
- Kas pusmetį darykite biuro elektronikos atliekų reviziją. Tai tikrai neturi būti griežta stalčių, spintelių ar sandėliukų patikra – greičiau bendruomeniška veikla, kurios metu kiekvienas darbuotojas peržiūri ar kur neužsiliko nenaudojamas prietaisas. Rekomenduojama atskirai laikyti baterijas ir smulkiąją elektroniką, stambios elektroninės technikos išvežimui – kviesti patikimus surinkėjus. Be to, kartu su stambiosiomis elektronikos atliekomis, surinkėjai išveža ir smulkiąsias.
Primenama, kad įvairius atliekomis tapusius smulkiosios bei stambiosios elektronikos įrenginius galima mesti į specialiai tam skirtus konteinerius, kurių vien EPA Lietuvoje yra įrengusi daugiau nei 4 tūkstančius. Artimiausią elektronikos atliekų surinkimo aikštelę galima rasti ir naudojant nemokamą išmaniąją programėlę „Rūšiuoklis“. Neturint galimybės patiems pristatyti elektronikos atliekų, tokias paslaugas teikia EPA elektronikos atliekų surinkėjai. Jie buityje susidarančias stambiąsias elektronines atliekas, pavyzdžiui, šaldytuvus, skalbykles, elektrines virykles ir pan., iš gyventojų namų ir įmonių išveža nemokamai.