Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) per 2017–2018 metus visoje Lietuvoje ketina automatizuoti 142 labiausiai pažeidžiamus vidutinės įtampos elektros skirstomojo tinklo oro linijų ruožus. Dėl to energijos paslaugų kokybė pagerės beveik 138 tūkst. klientų.
Elektros linijų automatizavimas – tai viena iš elektros skirstomojo tinklo patikimumo didinimo priemonių. Automatizavimo metu linijos ruožas yra suskirstomas į atkarpas, kuriose įrengiami nuotoliniu būdu valdomi išmaniojo tinklo įrenginiai. Įvykus gedimui elektros linijoje, dispečeris nuotoliniu būdu gali atjungti pažeistą linijos dalį, o klientai, kuriems elektra tiekiama nepažeistame linijos ruože, nepajaučia jokių sutrikimų.
„Elektros linijų automatizavimas kartu su oro linijų keitimu požeminiais kabeliais yra pagrindinės mūsų įgyvendinamos priemonės, kuriomis didiname tinklo patikimumą. Automatizuotos linijos padeda užtikrinti ir patikimumą, ir greitą gedimų atstatymą. Dėl to elektros sutrikimus jaučia gerokai mažesnis klientų skaičius“, – sakė ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktorius Saulius Vaičekauskas.
Šiuo metu ESO yra automatizavusi 108 linijas. Šiemet po atliktos detalios tinklo patikimumo analizės, ESO inžinieriai parengė problemiškiausių oro linijų sąrašą ir pradėjo įgyvendinti specialią automatizavimo programą, pagal kurią per dvejus metus numatoma automatizuoti dar 142 oro linijas.
ESO skirstomajame elektros tinkle bandoma ir kita tinklo automatizavimo technologija – „save gydantis tinklas“. Ji skiriasi tuo, kad gedimas linijoje identifikuojamas ir pažeistas linijos ruožas atjungiamas autonomiškai be dispečerio veiksmų. ESO numato tęsti šios technologijos bandymus ir kitąmet įgyvendinti dar vieną bandomąjį projektą.