Liepos 8–23 d. vyko ekspedicija „Global Himalayan“, kurios metu buvo įdiegta elektros energija atokiausiame Himalajų kaime, pavadinimu Shade. Šiame projekte tarp 20 savanorių iš viso pasaulio dalyvavo ir vienintelis atstovas iš Lietuvos, Pasaulio Ekonomikos Forumo jaunimo organizacijos „Global Shapers“ narys Aurimas Viržintas.
Shade – kaimas Kašmyro valstijoje, keturių kilometrų aukštyje, sunkiai pasiekiamas net 7 mėnesius per metus. Vietiniai gyventojai čia iki šiol nauodoja žibalines lempas, norėdami pasišviesti sau kelią ar apšviesti kambarį, kad vaikai galėtų ruošti pamokas. Prireikus skubios pagalbos, greitai pasiekti gyvenvietę galima nebent sraigtasparniu. Susisiekimui su pasauliu čia naudojamas satelitinis ryšys. Daugiau nėra jokių komunikacijų, tik šalia tekanti upė. Kašmyro valstija labai militarizuota. Dėl susiklosčiusios situacijos gyventojai ir svečiai neturi galimybės naudotis nei telefono ryšiu, nei internetu 90 % šios valstijos teritorijos.
„Gyvenvietę pasiekėme po daugiau kaip 100 km žygio pėsčiomis. Shade gyvena apie šimtą žmonių, laiko įdiegti atsineštas saulės baterijas ir visą elektros tiekimui reikiamą įrangą turėjome vos dvi dienas. Šiam darbui susitelkė komanda iš Niujorko, Londono, Paryžiaus, Ouklando, Kopenhagos, Katmandu, Delio ir Vilniaus“, ̶– įspūdžiais dalinasi A. Viržintas.
Projekto savanoriai padėjo kartu keliavusiems elektros inžienieriams išvedžioti laidus po visą kaimą, įdiegti elektros lemputes kiekvienuose namuose ir įrengti saulės baterijas bei lauko šviestuvus. Iki šiol elektros lemputės šviesos nemačiusiems Himalajų kaimelio gyventojams elektros energijos sukurta šviesa buvo tikras stebuklas.
„Vykome vedini socialinių tikslų, o susidūrėme ne tik su tiesiogiai su projektu susijusiais iššūkiais, bet ir gamtos stichijomis. Pasiekti kaimą trukdė nuplautos kelio dalys ar apskritai nepraeinami kalnų keliukai, išskyrę komandą ir privertę likti be ryšio ir užuovejos. Gavome dubenėlį ryžių ir lęšių, kurių turėjo užtekti dviem dienoms, kol mus pasieks visų reikiamų daiktų papildymas“, ̶ pasakoja ekspedicijos dalyvis iš Lietuvos.
A. Viržintas džiaugiasi, kad ne vienam menkai Lietuvą žinančiam ekspedicijos dalyviui pavyko pristatyti ir mūsų šalį. Kolegoms iš užsienio šalių įspūdį padarė lietuvio į ekspediciją atsivežta „Energus“ ličio baterija, kuria naudodamiesi jie galėjo įkrauti savo išmaniuosius technologinius įrenginius – dronus, vaizdo kameras, telefonus ar net laikrodžius, matavusius aukštį, kuriame tuo metu buvo projekto dalyviai.
Rengtis šiai ekspedicijai lietuviui padėjo ir įmonės „Western Union“, „GetAsun“, „Baltic Promo“ ir „Parcolo“. „Džiaugiuosi, kad Lietuvoje stiprėja socialinė atsakomybė ir įmonės nebėra abejingos tokiems globaliems projektams“, – sako A. Viržintas.
Organizacija „Global Shapers“, kuriai priklauso Aurimas, kviečia aktyvų jaunimą jungtis prie organizacijos ir daryti teigiamą pokytį visuomenėje.