Inovatyvius finansinius produktus ir verslo sprendimus kuriančioms įmonėms bus suteikiama galimybė išbandyti juos naujai kuriamoje bandomojoje finansinių inovacijų aplinkoje (angl. regulatory sandbox), Lietuvos bankui prižiūrint ir teikiant konsultacinę pagalbą.
„Kurdami inovacijoms draugišką erdvę siekiame sudaryti kuo geriausias sąlygas finansinių technologijų plėtrai ir sukurti „Fintech“ įmonėms palankiausią aplinką visame Šiaurės ir Baltijos šalių regione“, – sako Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.
Jo teigimu, „užsibrėžtas ambicingas tikslas, todėl norime išgirsti sektorių: viešos konsultacijos metu kviečiame išsakyti savo siūlymus, kad kuo greičiau startuotume su naujuoju režimu, skatinančiu naujų, visuomenės poreikius atitinkančių finansinių produktų ir sprendimų atsiradimą.“
© Edvard Blaževič / Alfa.lt
Bandomuoju režimu veikiančios įmonės realioje, reguliuotojo prižiūrimoje aplinkoje vartotojams galės siūlyti inovatyvius finansinius produktus ir išbandyti verslo sprendimus, o Lietuvos bankas joms teiks konsultacinę pagalbą. Numatoma, kad bandymų erdvės dalyviams bus galima taikyti su reguliuotoju suderintus palengvinimus. Pavyzdžiui, įmonėms būtų supaprastintos steigimosi, licencijavimo procedūros, laikinai būtų netaikomi kai kurie priežiūros reikalavimai. Finansinėms inovacijoms pasiteisinus, įmonės galėtų pradėti veikti įprastomis sąlygomis.
Šios bandymų erdvės privalumais galės pasinaudoti tiek veikiančios finansų įstaigos, tiek finansų sektoriaus naujokai. Į bandomąją erdvę įmonės būtų atrenkamos atsižvelgiant į tam tikrus kriterijus, iš jų svarbiausi produkto ar sprendimo inovatyvumas ir nauda visuomenei.
Lietuvai įgyvendinant siekį tapti „Fintech“ centru Šiaurės ir Baltijos šalių regione, Lietuvos bankas kartu su kitomis šalies institucijomis kuria aplinką, palankią finansų įmonėms steigtis ir kurti naujus produktus Lietuvoje. Šiuo metu jau veikia šios priemonės:
1) Galimybė palyginti greitai ir nebrangiai gauti licenciją, leidžiančią teikti finansines paslaugas. Sprendimą dėl elektroninių pinigų įstaigos ar mokėjimo įstaigos licencijos išdavimo Lietuvos bankas priima per 3 mėnesius nuo visų dokumentų pateikimo dienos. Kitose ES šalyse tai gali užtrukti 12 ir daugiau mėnesių.
2) Prieiga prie Lietuvos banko mokėjimų infrastruktūros mokėjimo paslaugas planuojančioms teikti nebankinio sektoriaus įmonėms, išvengiant papildomų tarpininkų.
3) „Newcomer“ programa. Susitikimams ir konsultacijoms su potencialiais finansų rinkos dalyviais Lietuvos bankas taiko „vieno langelio“ principą. Prieš steigdami įmonę ar paleisdami į rinką finansinį produktą, investuotojai gali įsitikinti, ar jų planai atitinka teisės aktų reikalavimus. Lietuvos banko interneto svetainėje yra sukurta skiltis „Kaip gauti licenciją“, kurioje pateikiama informacija, aktuali licencijavimo galimybėmis Lietuvoje besidominčioms įmonėms.
4) Specializuoto banko licencija. Lietuvoje norint įsteigti banką, teikiantį įprastas bankininkystės paslaugas, taikomas mažiausias visoje euro zonoje – 1 mln. Eur – pradinio kapitalo reikalavimas. Tai penkiskart mažiau nei pilną spektrą paslaugų, įskaitant investicines, teikiantiems bankams taikomas reikalavimas.
Finansinių paslaugų veiklai palankios reguliacinės ir priežiūrinės aplinkos sudarymas ir inovacijų finansų sektoriuje skatinimas yra viena iš strateginių Lietuvos banko 2017–2020 m. veiklos krypčių.