Lietuvos kibernetinio saugumo ekspertai įgyvendina valstybinės reikšmės projektus Rytų Afrikos ir Pietų Azijos šalyse – padeda kurti valstybių mastu veikiančias kibernetinio saugumo sistemas, moko ir konsultuoja valstybines institucijas bei verslo organizacijas.
Rugpjūčio 9–10 dienomis kibernetinės saugos bendrovė NRD CS, Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos narė, organizuoja kibernetinės gynybos konferenciją Rytų Afrikos regione, Ugandos sostinėje Kampaloje.
Renginyje laukiama Ugandos ir kitų Rytų Afrikos šalių finansų sektoriaus atstovų, teisėsaugos pareigūnų, viešojo sektoriaus organizacijų ir informacinių technologijų departamentų vadovų bei politikų.
Lietuvos ekspertai Rytų Afrikoje dalinsis patirtimi, kaip padidinti finansų sektoriaus atsparumą, užkirsti kelią kibernetinėms atakoms bei jas tirti panaudojant atvirųjų šaltinių duomenis bei informacijos analizę. Ypač didelis dėmesys konferencijoje bus skiriamas finansų sektoriaus kibernetinei saugai.
Kaip sako kibernetinės saugos bendrovės NRD CS direktorius dr. Vilius Benetis, Rytų Afrikos ir Pietų Azijos šalys sparčiai skaitmenizuojasi – taip siekiama skatinti ekonomikos augimą ir prisitaikyti prie technologinių pokyčių. Kartu atsiranda būtinybė valdyti kylančias kibernetines grėsmes.
Vadovas primena, kad 2017-aisiais netrūko daug nuostolių atnešusių kibernetinių atakų, kurios paveikė įvairius sektorius visame pasaulyje. Jos sutrikdė sveikatos priežiūros, švietimo, transporto, nacionalinio saugumo ir finansų organizacijų sistemas.
„Ypač daug kibernetinių atakų, atnešančių milijoninių nuostolių, patiria finansų sektorius. Pavyzdžiui, pernai įvykdyta 81 mln. dolerių vagystė iš Bangladešo nacionalinio banko. Atsižvelgiant į tai šiųmetė konferencija, kurią kartu su partneriais organizuojame Ugandoje, bus skirta finansų sektoriui“, – pažymi V. Benetis.
Dviejų dienų trukmės konferenciją Kampaloje NRD CS ir NRD įmonės organizuoja kartu su Ugandos Nacionaline informacinių technologijų tarnyba (NITA-U).
Konferencijos „Kibernetinė gynyba Rytų Afrikoje 2017“ metu pranešimus skaitys ir praktinius mokymus ves NRD CS saugumo valdymo ekspertė Akvilė Giniotienė, žvalgybos analizės ekspertė Rūta Jašinskienė ir atvirųjų šaltinių žvalgybos (OSINT) ekspertas Kazimieras Sadauskas.
NRD CS ekspertai kartu su kitomis „INVL Technology“ valdomomis bendrovėmis „Norway Registers Development AS“ bei BAIP jau įgyvendino kibernetinės saugos projektus Tanzanijoje, Burundyje, Lesoto karalystėje, Bangladeše ir Butane. Pastarosioms Azijos valstybėms bendrovė padėjo kurti nacionalines saugos incidentų tyrimo tarnybas (CIRT). Neseniai bendrovės taip pat paskelbė apie Bangladeše planuojamą kurti kibernetinės saugos incidentų tyrimo tarnybos laboratoriją.
„Valstybių kibernetinis atsparumas atsiranda tuomet, kai susikuria kibernetinė ekosistema – vien technologijų ar struktūrų neužtenka. Todėl stengiamės burti skirtingas privataus ir viešojo sektoriaus organizacijas ir prisidėti prie kibernetinės saugos bendruomenių kūrimo“, – pažymi kibernetinės saugos bendrovės vadovas V. Benetis.
Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos direktorius Ričardas Sartatavičius pažymi, kad sėkmingi kibernetinio saugumo projektai tolimose šalyse, kurios pastaraisiais metais padarė didžiulį technologinį šuolį, yra ir visos Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės įvertinimas: „Lietuvos ekspertai, mūsų asociacijos nariai, valstybių mastu kuria kibernetinio saugumo sistemas, veda mokymus ir dalinasi patirtimi, kaip išvengti kibernetinių atakų ir sukurti gyventojams saugias elektronines sistemas – tai yra didelis pasiekimas“, – teigė R. Sartatavičius.