Komisija pradeda įgyvendinti savo 7-ojoje Saugumo sąjungos ataskaitoje gegužės 16 d. nustatytą įsipareigojimą užtikrinti ES saugumo ir sienų valdymo informacinių sistemų sąveikumą ir pašalinti esamus jų trūkumus, kuriam buvo pritarta birželio 22 d. Europos Vadovų Tarybos posėdyje.
Pirmajame etape Komisija siūlo sustiprinti Europos didelės apimties IT sistemų operacijų valdymo agentūros („eu-LISA“) įgaliojimus, suteikiant jai galimybę kurti ir diegti techninius sprendimus ES informacinių sistemų sąveikumui užtikrinti. Pertvarkyta agentūra „eu-LISA“ vykdys šią veiklą:
- užtikrins centralizuotą ES informacinių sistemų operacijų valdymą. Šiuo metu centriniu lygmeniu už Šengeno informacinės sistemos (SIS), Vizų informacinės sistemos (VIS) ir sistemos EURODAC operacijų valdymą atsakinga agentūra „eu-LISA“ taip pat bus atsakinga už Komisijos pasiūlytų naujų informacinių sistemų, t. y. atvykimo ir išvykimo sistemos (AIS) ir Europos kelionių informacijos ir leidimų sistemos (ETIAS), taip pat Komisijos pasiūlytos atnaujintos Europos trečiųjų šalių piliečiams ir asmenims be pilietybės paskelbtų nuosprendžių registrų informacinės sistemos (ECRIS-TCN), kūrimą, tobulinimą ir operacijų valdymą;
- priėmus atitinkamus teisėkūros dokumentus, sukurs pagrindines technines Komisijos sąveikumo užtikrinimo strategijos įgyvendinimo priemones, t. y. Europos paieškos portalą, bendrą biometrinių duomenų atitikties nustatymo paslaugą ir bendrą tapatybių saugyklą, taip užtikrindama, kad visos ES informacinės sistemos veiksmingai sąveikautų tarpusavyje ir jomis lengvai galėtų naudotis vietos policijos ir muitinės pareigūnai;
- gerins duomenų kokybę kurdama automatinius duomenų kokybės kontrolės mechanizmus. Įdiegus šiuos mechanizmus, bus automatiškai aptinkami neteisingi ar nenuoseklūs duomenys. Nustačius tokius duomenis, apie tai bus pranešta juos pateikusiai valstybei narei, kad ji galėtų juos pašalinti arba atnaujinti.
Be to, Komisija taip pat siūlo toliau tobulinti Europos nuosprendžių registrų informacinę sistemą (ECRIS), kad valstybės narės galėtų veiksmingiau keistis informacija apie ne ES piliečių teistumą. Komisijos teikiami siūlymai:
- sukurti centralizuotą ECRIS trečiųjų šalių piliečių sistemą; turint centralizuotą duomenų bazę bus galima greitai patikrinti, ar kuri nors valstybė narė turi informacijos apie ne ES piliečiui paskelbtus apkaltinamuosius nuosprendžius.
- padėti nustatyti ne ES piliečių tapatybę, t. y. ECRIS-TCN bus saugoma ši informacija: vardai ir pavardės, adresai ir, jeigu yra, pirštų atspaudai ir veido atvaizdai, ir tai leis reikšmingai padidinti informacijos apie ne ES piliečių tapatybę patikimumą, nes, atsižvelgiant į netikrumą dėl pateikiamų tapatybės dokumentų, ši dažnai būna ne tokia patikima kaip informacija apie ES piliečius;
- gerinti valstybių narių keitimąsi informacija apie nuteistus ne ES piliečius: galimybė lengviau ir greičiau gauti informaciją apie apkaltinamuosius nuosprendžius teisėsaugos institucijoms padės veiksmingiau kovoti su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu;
- bus užtikrintas sąveikumas su kitomis ES duomenų bazėmis, t. y. sukūrus centralizuotą sistemą, ECRIS bus agentūros „eu-LISA“ sukurtų ir valdomų sistemų dalis, todėl, laikantis Komisijos sąveikumo užtikrinimo strategijos, bus galima keistis informacija su kitomis ES sistemomis.