Pastaruoju metu vienai iš gamintojų ir importuotojų organizacijų vis nesiliaujant bylinėtis su valstybės institucijomis dėl neįgyvendintų atliekų tvarkymo užduočių, elektronikos atliekų rinkoje vyrauja sumaištis, kuri greičiausiai atsilieps elektronikos atliekų kainoms.
Jau ilgą laiką gamintojai ir importuotojai Lietuvoje stebi precedento neturinčią situaciją, kai viena iš organizacijų bylinėjasi dėl galimybės neįgyvendinti įstatymuose numatytų gamintojų ir importuotojų pareigų. Mokesčius už atliekų tvarkymą iš įmonių susirinkę organizacijos atstovai teismuose aiškina, kad surinkti ir sutvarkyti atliekas, kaip numato įstatymas, nėra galimybių. Atitinkamai atliekų tvarkymo užduotys vis tiek nevykdomos, nesutvarkyti kiekiai vis didėja. Pabaigus teisinius ginčus ir pagaliau pradėjus tvarkyti susikaupusius nesutvarkytus kiekius, rinkoje smarkiai išaugs elektronikos atliekų paklausa. Specialistai prognozuoja, kad dėl tokios situacijos Lietuvoje išaugs elektronikos atliekų kaina.
„Rinka į situaciją reaguoja labai greitai. Tikėtina, kad atliekų kaina dėl padidėjusios paklausos augs. Visos išlaidos greičiausiai guls ant pečių elektronikos ir buitinės technikos gamintojams ar importuotojams“, – įžvalgomis dalijasi Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) ir Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO) vadovas Alfredas Skinulis. Anot jo, blogiausia yra tai, kad besitęsiantys teismų procesai neužtikrina, atliekos yra tvarkomos taip, kaip reikalauja iš Lietuvos Europos Sąjunga.
Atliekų tvarkymo bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ direktoriaus pavaduotojas Audrius Puškorius sako, jog norint surinkti atliekas, reikia įdėti nemažai pastangų. Visų pirma, turi būti sukurtas tinklas, kuriame gyventojai patogiai gali priduoti savo turimas atliekas. Dar vienas svarbus veiksnys – turi būti nuolat dirbama su atliekų turėtojais ir surinkėjais, nes jei laiku nepasiimsi surinktų atliekų, vėluosi atsiskaityti ar kitaip nepateisinsi lūkesčių, kitą kartą surinkėjas ar turėtojas atliekų nebepriduos.
Elektronikos atliekų kainas augina ne tik vieno iš rinkos žaidėjų neįvykdyti įsipareigojimai, bet ir pasaulio rinkos pasikeitimai. Kaip teigia specialistai, pastaruoju metu pasaulio rinkose stebimas naftos kainos mažėjimas, su tuo siejama ir antrinių žaliavų paklausos mažėjimas. Todėl atliekų tvarkytojams pardavus gautas antrines žaliavas pasidengia vis mažesnė išlaidų dalis. Norėdami pagal reikalavimus sutvarkyti elektronikos ar buitinės technikos atliekas, atliekų tvarkytojai išgauna ne tik vertingas atliekas. Nevertingas atliekas taip pat tenka sutvarkyti, o jų perdirbimas kainuoja nemažus pinigus, todėl pingant antinėms žaliavoms greičiausiai teks ieškoti sprendimų, kaip kompensuoti atsirandantį kainos skirtumą.
Alfredas Skinulis prognozuoja, kad GIA ir EGIO narius šita situacija palies mažiausiai, nes nariams neteks mokėti baudų už neįvykdytas užduotis ir naujų atliekų surinkimo vietų įkūrimą.
Kaip žinoma, elektronikos ir buitinės technikos atliekų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius, nes patekę į sąvartynus tos atliekos dėl jose esančių pavojingų medžiagų gali pridaryti žalos gamtai. Perdirbant tokias atliekas gaunamos antrinės žaliavos, kurios ne tik neužteršia aplinkos, bet ir leidžia sumažinti įvairių naujų gaminių savikainą.