Norėdami išvengti baudų ar kitokių nemalonumų, Lietuvoje veikiantys gamintojai ir importuotojai turėtų žinoti ne tik savo teises, bet ir aplinkosaugines pareigas. Tam išsiaiškinti skirtuose nemokamuose seminaruose kviečiami dalyvauti visi, kurie nori pasikonsultuoti jiems aktualiais klausimais.
Didžiuosiuose Lietuvos miestuose visą lapkritį buvo organizuojami seminarai transporto priemonių ir jų dalių, alyvų, apmokestinamųjų gaminių gamintojams, importuotojams ir platintojams, lapkričio pabaigoje ir gruodį dar vyks seminarai elektronikos ir buitinės technikos pardavėjams. Seminarai taip pat buvo organizuojami ir automobilių servisų darbuotojams, kurie kasdien susiduria su gaminiais, kurių atliekas privalu tinkamai tvarkyti. „Pastaruoju metu sulaukiame nemažai informacijos apie tai, kad gamintojai ar importuotojai, nepriklausantys mūsų organizacijoms, sulaukia didelių baudų dėl aplinkosaugos pareigų nesilaikymo. Norime padėti išvengti problemų tiems, kuriems iki šiol stinga informacijos apie atliekų tvarkymą“, – sako seminarus organizuojančios Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) vadovas Alfredas Skinulis.
GIA kartu su partneriais organizuojamuose seminaruose aptariama gamintojų ir importuotojų registravimas, gaminių apskaita ir ataskaitų teikimas, visuomenės švietimas, atliekų tvarkymas ir to tvarkymo finansavimo klausimai, taip pat įvairių mokesčių bei nuobaudų dydžiai. Seminarų dalyviai taip pat gali užduoti jiems rūpinčius klausimus bei sulaukti kvalifikuotų specialistų informacijos ar komentarų.
„Per seminarus tradiciškai daugiausia klausimų sulaukiame apie skiriamas baudas ir kitas dėl teisės aktų nesilaikymo atsirandančias pasekmes . Kiekvienu atveju stengiamės surasti optimalų sprendimą“, – pasakoja aplinkosaugos klausimais konsultuojančios bendrovės „Biosistema“ direktorius Povilas Baltusevičius.
Gamintojai ir importuotojai Lietuvoje privalo vykdyti savo pareigas, taip pat ir pareigas aplinkosaugos srityje. Šias pareigas jie gali vykdyti individualiai arba organizuotai, dalyvaudami organizacijų veikloje. Teisės aktai numato, kad gamintojai ir importuotojai privalo registruotis specialiuose sąvaduose, paruošti ir pateikti ataskaitas, užtikrinti atliekų surinkimą ir tvarkymą, finansuoti atliekų tvarkymą, taip pat informuoti visuomenę apie atliekų daromą žalą gamtai.